Výskumná divízia japonskej automobilky Toyota Motor Corp. a firma Boston Dynamics, ktorá patrí automobilke Hyundai Motor, spoja sily s cieľom urýchliť vývoj humanoidných robotov s umelou inteligenciou. Spolupráca je potenciálnou výzvou pre ďalšie programy šikovných robotov, ako je Optimus, ktorý minulý týždeň predviedla firma Tesla.
Interakcia medzi človekom a robotom
Partnerstvo dá dokopy odborné znalosti divízie Toyota Research Institute (TRI) v oblasti učenia veľkých modelov správania pre stroje s humanoidným robotom Atlas firmy Boston Dynamics. Tímy z TRI a Boston Dynamics budú vykonávať výskum zameraný na prípady využitia robotov trénovaných AI v oblastiach, ako je interakcia medzi človekom a robotom.
Toyota uviedla, že urobila prelom s AI pri výučbe robotov ako sa učiť. Boston Dynamics zaznamenala komerčný úspech so svojím robotickým strážnym psom a mobilným robotickým ramenom pre dopĺňanie zásob v skladoch.
Budú vo fabrikách a domácnostiach
Spolupráca medzi oboma spoločnosťami sa zameria na základný výskum s výhľadom na prípadné komerčné využitie. Predstavitelia spoločností však odmietli spresniť časový harmonogram alebo rozpočet projektu. Hlavný vedecký pracovník Toyoty Gill Pratt uviedol, že cieľom je napokon priviesť roboty k montážnym linkám vo fabrikách a do domácností pre starostlivosť o seniorov.
Automobilky chcú znížiť náklady na pracovnú silu a zvýšiť bezpečnosť zamestnancov. Podľa údajov Medzinárodnej federácie robotiky je automobilový priemysel v nasadzovaní robotov vo fabrikách na druhom mieste, po výrobkoch elektroniky.
Zatiaľ prebiehajú experimenty
Technologický riaditeľ Boston Dynamics Aaron Saunders agentúre Bloomberg povedal, že firma plánuje v najbližších rokoch nasadiť humanoidných robotov s úzko zameranými úlohami vo fabrikách Hyundai. Automobilka už spustila pilotný program s Boston Dynamics v juhokórejskom závode na výrobu automobilov Kia.
Hyundai kúpila kontrolný podiel 80 percent v Boston Dynamics v roku 2020 od japonskej SoftBank Group. Tá si ponechala zvyšných 20 percent.
Generatívne AI sľubuje, že umožní robotom rýchlejšie si osvojiť nové zručnosti na základe naučeného správania. TRI experimentuje s veľkými behaviorálnymi modelmi, teda modelmi správania, ktoré umožňujú robotovi vykonávať viac úloh. Cieľom je, aby robot naprogramovaný na rozbíjanie vajec zvládol aj mnoho ďalších vecí, napríklad skladanie košieľ, povedal vedúci robotického výskumu TRI Russ Tedrake.