Každý človek občas zápasí s vlastným sebavedomím. Ak sa však v tomto stave mysle zasekne príliš dlho, môže si tým uškodiť. Psychologička Adia Goodenová zistila, že keď človek nevidí svoju hodnotu, často podniká kroky, ktoré sabotujú jeho finančné plány.

Silné sebavedomie ľuďom umožňuje prevziať kontrolu nad peniazmi a robiť múdre rozhodnutia. Goodenová pre portál CNBC identifikovala tri najväčšie finančné chyby, ktoré robia ľudia s pocitmi menejcennosti:

1. Pocity nedostatočnosti

Keď neustále pochybujete, či máte čím prispieť k chodu firmy, môžete sa cítiť ako podvodník. V dôsledku toho sa snažíte zostať v úzadí. Obávate sa, že ak si vás šéf všimne, tak na to príde aj on.

Prestanete preto žiadať o zvýšenie platu či povýšenie, na ktoré máte nárok, dôsledkom čoho môžete prísť o desaťtisíce dolárov. Vinou tejto úzkosti môžete navyše začať povinnosti odkladať na neskôr, prepadnúť perfekcionizmu či dokonca vyhorieť.

Rada pre sebavedomie: Porozmýšľajte nad svojimi úspechmi a zručnosťami, ktoré ste prácou nadobudli. Goodenová radí si ich spísať a vrátiť sa k nim vždy, keď si budete potrebovať zvýšiť sebavedomie.

2. Vypĺňanie prázdnoty

Míňať peniaze na to, po čom vaše srdce túži, nie je zlé. Ak sa však neustálym nakupovaním snažíte zmierniť pocity menejcennosti, možno je čas túto stratégiu prehodnotiť.

Toto konanie môže viesť k tomu, že odignorujete svoj rozpočet a nevedomky upadnete do finančnej neistoty.

Rada pre sebavedomie: Vaša hodnota nezávisí od toho, koľko vecí vlastníte. Goodenová radí nájsť spôsoby, ako sa cítiť lepšie bez toho, aby vás to stálo peniaze. Môžete skúsiť zavolať priateľovi, ísť na prechádzku do parku alebo vytvoriť zoznam vecí, za ktoré ste vďačný.

3. Neuvážené investície

Keď si neveríte s peniazmi, je oveľa pravdepodobnejšie, že urobíte nákladné rozhodnutia. Môže sa vám napríklad ľahko stať, že vložíte všetky peniaze do rizikovej investície alebo sa budete spoliehať na neoverenú radu človeka, ktorý spravuje vaše peniaze.

Ak neviete robiť správne finančné rozhodnutia, tak sa ich môžete podvedome báť a preto sa radšej rozhodnete nič nerobiť a pripraviť sa o možnosť zvýšiť svoje bohatstvo.

Rada pre sebavedomie: Predtým, než urobíte veľké finančné rozhodnutie, priznajte, čím si nie ste istý a požiadajte o pomoc. Uistite sa, že vaše rozhodnutia nepramenia z toho, že nimi chcete preukázať svoju hodnotu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Šéfovia-tyrani z pracovísk nezmizli, len zmenili taktiku. Zamestnanci čelia novému druhu šikany