Posvätné miesto islamu v saudskoarabskej Mekke.
Zdroj: Shutterstock
Posvätné miesto islamu v saudskoarabskej Mekke.

2. Islam

počet veriacich: 2 miliardy

Islam sa pravdepodobne najviac prelína s politikou a má najväčšie slovo pri riadení krajiny spomedzi všetkých náboženstiev. V moslimských krajinách sa legislatíva často zakladá na princípoch islamského práva šaría. Šaría napríklad umožňuje mužovi mať viacero žien, no len vtedy, keď sa ku všetkým správa spravodlivo. Prikazuje modliť sa päťkrát denne, držať pôst počas ramadánu a dávať almužnu chudobným. Jej výška je stanovená spravidla na 2,5 percenta z celkového osobného bohatstva.

Islam vznikol v 6. storočí a jeho pôvod sa spája s prorokom Mohamedom, ktorý arabským kmeňom zvestoval pravdu o jedinom bohu Alláhovi. Zaujímavé je, že islam uznáva aj Ježiša, ktorý sa často spomína aj v Koráne. Nepovažuje ho však za syna boha, ale za proroka, predchodcu Mohameda, ktorý je pre moslimov posledným prorokom.

Väčšina moslimov patrí k ortodoxnej sunnitskej vetve, menšina k šiitskej vetve islamu. Odlišujú sa predovšetkým v názore na to, kto má či mal byť nástupcom Mohameda. Najväčšiu moslimskú populáciu má Indonézia – v krajine žije 250 miliónov moslimov. Ďalšie státisíce žijú v Indii, Bangladéši, Pakistane či vo viacerých krajinách Afriky. Za typicky moslimské sa považujú krajiny Blízkeho Východu či Strednej Ázie, pre Európanov je najbližšou moslimskou krajinou Turecko.

Zlý obraz o islame vyslali do sveta v posledných desaťročiach rôzne teroristické skupiny. Samotný Korán nie je v otázkach násilia jednotný.