Napriek tomu, že svet sa dynamicky vyvíja a mnohí myslitelia preto predpovedali nárast ateizmu, šanca, že človek stretne veriaceho, je stále neporovnateľne vyššia než tá, že natrafí na neveriaceho. Vyše 80 percent svetovej populácie sa prikláňa k niektorému zo svetových náboženstiev. Dodnes existujú krajiny, v ktorých náboženstvo priamo ovplyvňuje politiku a právny systém.

TREND zostavil rebríček desiatich najväčších náboženstiev sveta podľa počtu veriacich.

Džinistický chrám v indickom Ranakpure v štáte Radžastan.
Zdroj: Shutterstock
Džinistický chrám v indickom Ranakpure v štáte Radžastan.

10. Džinizmus

počet veriacich: 4 milióny

Džinizmus je náboženstvo, ktoré vzniklo v šiestom storočí pred naším letopočtom v Indii. Nemá nič spoločné s postavou ducha, ktorého Aladin v známom príbehu vyvoláva z lampy. Džin alebo džina znamená „víťaz“ a označuje človeka, ktorému sa podarí vyslobodiť z kolobehu znovuzrodení. Takých je však veľmi málo. Podľa náuky džinizmu sa to zatiaľ podarilo len 24 ľuďom vrátane zakladateľa Mahávíru.

Džinizmus hlása filozofiu neubližovania živým bytostiam. Ak sa chce stať človek džinistickým mníchom, dostane symbolické predmety vrátane metly, aby mohol pred sebou zametať a nepošliapal tak žiadneho živého tvora, či šatky, cez ktorú má piť vodu, aby mu do úst nevnikol žiadny hmyz.

Toto indické náboženstvo je príbuzné známejšiemu budhizmu a väčšina jeho vyznávačov žije v Indii. Džinistické komunity však možno nájsť aj v USA, Kanade či Spojenom kráľovstve.