TotalEnergies pozastavil plánovanú investíciu vo výške štyroch miliárd dolárov do projektu zeleného vodíka Adani Group s tým, že pred pokračovaním čaká na objasnenie situácie indického konglomerátu. Informovali o tom noviny Financial Times.
Francúzska ropná a plynárenská skupina je jedným z najväčších zahraničných investorov v podnikoch napojených na indickú skupinu, ktorá je pod paľbou kritiky po správe amerického Hindenburg Research, ktorá poukazuje na hromadu dlhov skupiny. Uvádza tiež účtovné podvody a manipuláciu s akciami, čo Adani popiera.
Total potvrdil, že nebude nateraz pokračovať vo svojom najnovšom zámere na prevzatie 25-percentného podielu v Adani New Industries ako súčasť ambiciózneho spoločného vývoja vodíka s Adani Enterprises. „Tento projekt bol ohlásený, ale nič nebolo podpísané. . . a nateraz to nebude podpísané,“ povedal v stredu novinárom generálny riaditeľ Patrick Pouyanné. „Nemá zmysel pridávať ďalšie projekty, kým to nebude jasné.“
Total má v skupine Adani investíciu niečo vyše troch miliárd dolárov vrátane distribúcie plynu a solárnych projektov. Jeho podiely majú stále oveľa vyššiu hodnotu, ako za ne zaplatil Total, povedal P. Pouyanné, a to napriek tomu, že akcie Adani klesli približne o 100 miliárd dolárov, odkedy Hindenburg Research vzniesol svoje obvinenia. P. Pouyanné dodal, že tieto podiely boli podporené funkčnými aktívami a boli zdravé. Neistota okolo najnovšej investície Total je ďalšou ranou pre Adani Group, ktorá sa snaží o „najväčší ekosystém zeleného vodíka na svete“.
Zelené plány
Minulý rok skupina indického magnáta plánovala, že v nasledujúcom desaťročí investuje 50 miliárd dolárov do zeleného vodíka ako súčasť širšieho tlaku priemyselnej skupiny na diverzifikáciu a premenu na čisté zdroje energie. Spoločnosť bola predmetom ostrej globálnej kritiky za jej pokračujúce investície do ťažby uhlia, vrátane jej kontroverznej bane Carmichael v Austrálii.
Komentáre Totalu prišli po tom, keď sa skupina pripojila k ropným a plynárenským rivalom pri vykazovaní rekordných ziskov za rok 2022, ktoré posilnili prudko stúpajúce ceny komodít. Francúzska skupina minulý rok zaznamenala zníženie hodnoty o takmer 15 miliárd dolárov, keď sa začala sťahovať z Ruska. Neočakávané dane v Británii a Európe tiež potiahli zisky v štvrtom štvrťroku. Čistý zisk však v roku 2022 stále vzrástol na rekordných 20,5 miliardy dolárov a prekonal očakávania analytikov na upravenom základe, keď dosiahol 36 miliárd dolárov. Skupina sa pripojila ku konkurentom od Shell po BP vo vykazovaní rekordných výsledkov.
Spoločnosť v stredu oznámila, že zvýši dividendy o 6,4 percenta na 2,81 eura na akciu, okrem špeciálnej výplaty jedného eura na akciu, ktorú už oznámila, a uviedla, že v prvom rade odkúpi ďalšie akcie v hodnote dvoch miliárd dolárov v tomto štvrťroku. Total tiež potvrdil plán odčleniť svoju činnosť v oblasti prieskumu a výroby v Kanade na kótovanie v Toronte a dodal, že si ponechá 30 percent podnikania a zvyšok akcií rozdelí svojim vlastným akcionárom.