Zelenú elektroenergetiku čaká udalosť desaťročia
Plošný zákaz pripájania nových zelených zdrojov elektrickej energie by sa už čoskoro mohol stať minulosťou. Po Veľkej noci by mali byť predstavené konkrétne parametre veľkej zmeny. Predpokladá sa uvoľnenie veľkej kapacity na pripájanie a zásadné odbúranie administratívy. To by rozviazalo ruky investorom, ktorí sú odhodlaní na výstavbu nových veterných či solárnych elektrární.
Chyba v štatistike odkláňa vládu od zelenej energie
Sedem rokov trvajúci stop-stav na pripájanie nových zdrojov prakticky zastavil akúkoľvek výstavbu nových zariadení na výrobu elektrickej energie. Argumentom pre jeho zavedenie bola najmä slabá kapacita prenosovej sústavy. Tú však už o niekoľko dní čaká zásadné posilnenie v podobe spustenia prepoja do Maďarska, čím sa otvorí nová kapacita. V kuloároch sa hovorí, že by mohlo ísť potenciálne až o tisíc megawattov nových zdrojov.
J. Budaj chce priemyslu účtovať špinavý vzduch, vinník je však inde
Ministerstvo životného prostredia avizuje ambíciu niekoľkonásobne zvýšiť poplatky, ktoré priemyselné podniky platia za vypúšťanie znečisťujúcich látok do ovzdušia. Pravdou je, že poplatky sa roky nemenili. Nie je však pravda, že by to bol v prvom rade priemysel, kvôli ktorému sa na Slovensku na niektorých miestach ťažko dýcha. Jeho reálny podiel na emisiách tuhách látok je marginálny, rádovo v jednotkách percent. Hlavným problémom sú domácnosti a doprava.
Program kontroly znečisťovania ovzdušia by mohol zachrániť 116 životov ročne, tvrdí štúdia
Priemyselným podnikom v skutočnosti zodpovednosť za stav ovzdušia vonkoncom nie je vzdialená. Naopak, do znižovania emisií znečisťujúcich látok investujú desiatky miliónov eur. Ak je niekde potrebné zatlačiť na znižovanie znečisťovania, tak je to v prvom rade pri domácich kotloch a starých autách. Ani tam však nepomôžu sankcie. Ľudia, ktorí kúria tuhým palivom v pieckach tak nerobia preto, že chcú, ale preto, že zelenšie riešenie si dovoliť nemôžu.
Dodávateľská migrácia zaujíma len veľké firmy
Každý štvrtý veľkoodberateľ a každý piaty stredný odberateľ zemného plynu vlani zmenil dodávateľa. Miera switchingu v týchto skupinách bola oproti štandardu posledných rokov takmer dvojnásobná. Aj pri elektrickej energii bola miera zmeny dodávateľa výrazne vyššia mimo domácností. Zmena dodávateľa sa totiž najviac oplatí práve odberateľom s vyššou spotrebou, kde komoditná zložka má vyšší podiel na koncovej cene.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?