TREND prináša sumár dôležitých či zaujímavých správ dňa.
Na pracoviskách sa rozšíril nový fenomén: tichá dovolenka
Odpovedať na desiaty email dňa s margaritou v ruke na pláži znie oveľa príjemnejšie než spoza kancelárskeho stola. Na druhej strane rozšírené sú deprimujúce stavy na pracovisku, keď ľudia cítia taký tlak v práci, že nemôžu skutočne vypnúť alebo dokonca oznámiť šéfovi, že pracujú mimo bydliska.
Až 28 percent pracovníkov si vzalo voľno bez toho, aby to oznámili šéfom; v podstate boli mimo kancelárie, ale nie „oficiálne“. Tejto praxe sa ujali najmä mileniáli, pričom 37 percent priznalo, že tajne odišli z práce. Problém ale spočíva v tom, že zamestnanci nemajú pocit, že môžu skutočne využiť voľno, ktoré dostali.
Na pracoviskách sa rozšíril nový fenomén: tichá dovolenka
Jadrová renesancia v Európe narazila na zásadný problém
Výrobcovia atómovej energie vo Francúzsku, Spojenom kráľovstve a Švédsku majú problém nájsť státisíce zváračov, inžinierov a projektantov, ktorí by boli schopní reaktory postaviť.
Niektoré francúzske spoločnosti zamestnávajú dôchodcov, britská vláda inzeruje pracovné príležitosti v priemysle na staniciach londýnskeho metra a švédska univerzita ponúka študentom, ktorí sa zúčastňujú na informačných stretnutiach, sendviče zadarmo.
Mnohé štáty začiatkom tohto storočia ukončili desaťročia trvajúci rozvoj jadrovej energetiky, čím sa toto odvetvie zmenilo na slepú uličku v kariérnom rebríčku.
Jadrová renesancia v Európe narazila na zásadný problém. Fachu chýbajú odborníci
Po slovenských cestách jazdia tisícky nepoistených áut
Okresné úrady ročne dostanú približne 300-tisíc oznámení o neuzatvorení povinného zmluvného poistenia. Pokutu za nesplnenie si povinnosti ale dostane iba minimálna časť majiteľov týchto vozidiel. Dôvodom je zle nastavený kontrolný a sankčný systém, ktorý Slovensko technicky drží v minulom storočí.
Počas šiestich kontrolovaných rokov oznámila Slovenská kancelária poisťovateľov príslušným okresným úradom viac ako 1,8 milióna prípadov neuzatvorenia povinného poistenia zo strany vlastníkov motorových vozidiel. Okresné úrady však v tom istom období uložili iba 32 640 pokút v celkovej sume viac ako 3,8 milióna eur. Z tejto sumy bolo nakoniec vymožených iba necelých 44 percent.
Po slovenských cestách jazdia tisícky nepoistených áut. Štát od vodičov nedokáže vymáhať pokuty
Ľudia platia viac, aby dostali menej
Zvyšovanie sadzieb prispelo k postupnému ekonomickému útlmu a objem maloobchodných predajov pozvoľna klesal. V eurozóne je stále nižší aj v súčasnosti. Reálne tak ľudia platia viac za menej tovarov a služieb, ktoré nakupujú.
Situácia na Slovensku je podobná. Po prudkom raste maloobchodných tržieb v apríli majú ľudia možnosť kúpiť si rovnaký objem tovarov a služieb ako pred pandémiou, ale platia za ne o 33 percent viac. Priemernému Európanovi sa ceny zvýšili o 16 percent. Život na Slovensku tak významne podražel.
Prakticky za celý nárast zvýšených základných výdavkov na život môže jedlo. Slováci platia o tri percentuálne body zo svojich príjmov viac na jedlo ako v roku 2014 a o dva percentuálne body viac ako v roku 2019.
Ľudia platia viac, aby dostali menej. Nespokojnosť je prirodzená
Zákon o PZP sa výrazne zmenil. Rieši aj prípady ako Dankov semafor
Januárová kolízia Andreja Danka so semaforom otvorila otázku, za akých okolností môže účastník odísť z miesta nehody. Čerstvá novela zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) presne určuje, ako môžu poisťovne sankcionovať vinníka, ak nedodrží povinnosti určené zákonom, napríklad aj keď odíde z miesta nehody.
Ministerstvo financií ako jeden z najväčších benefitov komunikuje na sociálnych sieťach práve obmedzenie takzvaných regresov. Na plnú náhradu vyplateného plnenia má poisťovňa nárok, ak poistený spôsobil škodu úmyselne alebo bol pod vplyvom návykových látok. Tiež ak vodič nemal vodičské oprávnenie alebo viedol vozidlo bez povolenia prevádzkovateľa, to znamená, že ho napríklad ukradol.
Zákon o PZP sa výrazne zmenil. Rieši aj prípady ako Dankov semafor
Instagramová sieť kaviarní mieri na Slovensko
Na slovenský trh chce vstúpiť nová sieť kaviarní pôvodom z Londýna. Sieť EL&N London zrejme zaujme najmä mladšiu generáciu, nakoľko o sebe tvrdí, že je najinstagramovateľnejšou sieťou kaviarní na svete a lifestylovou značkou.
Koncept založili v roku 2017 vo Veľkej Británii. Okrem Londýna má sieť otvorených 35 pobočiek po celom svete v mestách ako Varšava, Dubaj, Kuala Lumpur, Miláno či Paríž. Zakladateľkou siete je Alexandra Miller, ktorá viac ako desaťročie pôsobila vo svete luxusnej módy.
Instagramová sieť kaviarní mieri na Slovensko. Po Paríži či Dubaji otvára pobočku v Bratislave
Poľsko oživuje plány dotovať najdrahšie hypotéky v EÚ
Poľská vláda obnovuje plány na pomoc dlžníkom, ktorí majú problém splácať najdrahšie hypotéky v Európskej únii.
Poľsko má najdrahšie hypotéky v EÚ, ktoré v apríli stáli 7,72 percenta ročne, čo je dvakrát viac ako v eurozóne, vyplýva z údajov Európskej centrálnej banky. Najvyššie sadzby si dlho držalo Maďarsko, ale znižovanie základnej sadzby spolu s limitom na úrokové sadzby hypotekárnych úverov pomohlo znížiť náklady na hypotéky pod úroveň v Poľsku.
Poľský trh s nehnuteľnosťami v posledných týždňoch vykazuje známky ochladzovania. Po minuloročnom prudkom náraste cien sa na trh dostáva viac rezidenčných nehnuteľností.
Poľsko oživuje plány dotovať najdrahšie hypotéky v EÚ
Mladí ľudia v Číne prepadli trendu šetrenia z pomsty
Namiesto impulzívneho míňania peňazí začala čínska mládež intenzívne šetriť. Niektorí mladí ľudia sa k „šetreniu z pomsty“ uchýlili preto, lebo si nedokážu nájsť prácu.
Dvadsaťšesťročná žena napríklad v jednom z príspevkov napísala, že chce mesačne minúť iba 300 čínskych jüanov (38,44 eura). Denné výdavky na jedlo sa jej pritom už podarilo skresať na neuveriteľných desať jüanov (1,28 eura).
Šporovlivé správanie mladých Číňanov je v ostrom kontraste s trendmi, ktoré sú v súčasnosti typické najmä pre generáciu Z. Jej predstavitelia budú radšej na mizine, než by sa mali ochudobniť o zážitky či drahé oblečenie.