Robin Hanson, americký ekonóm
Vyštudoval fyziku a filozofiu, pričom na ekonómiu sa zameral až neskôr. Skúma najmä dôvody ľudského správania. Pre TREND hovoril aj o tom, prečo sú veriaci ľudia bohatší a zdravší a prečo ľudia nepriznávajú svoje skutočné dôvody konania.
Robin Hanson Zdroj: Maňo Štrauch
Russell Leslie, riaditeľ Jaguar Land Rover v Nitre
V automobilke Jaguar pracuje už 26 rokov. Pred príchodom na Slovensko čerpal skúsenosti napríklad v Číne či v Spojenom kráľovstve. Je bežcom na dlhé trate a ako povedal, v Nitre sa opiera o tri základné piliere: zázemie, zanietenosť zamestnancov a nový Defender.
Russell Leslie Zdroj: Maňo Štrauch
Ivan Mikloš, poradca ukrajinského premiéra
Exminister financií a súčasný poradca ukrajinského premiéra hovoril o stave slovenskej ekonomiky, čo stojí za jej dobrým stavom, o dôležitosti minulých a najmä budúcich reforiem. Dotkol sa aj najväčších výziev budúcnosti, ako aj toho, že politici, ktorí sa snažia získať dôveru ľudí faktmi a racionálnym zdôvodňovaním, nemajú šancu na úspech.
Ivan Mikloš Zdroj: Maňo Štrauch
Kathrin Noll, riaditeľka Grand Hotel Kempinski High Tatras
V sieti Kempinski pracuje už dve desaťročia, z čoho polovicu strávila vo Vysokých Tatrách. Tatranský hotel získal počas jej pôsobenia viacero ocenení, vrátane Najzamestnávateľ roka či cenu za najlepší hotel od týždenníka TREND. Pochádza z Nemecka, žila a pracovala v Tanzánii aj na Blízkom Východe. Prečítajte si, čo povedala o riadení známeho tatranského hotela.
Kathrin Noll Zdroj: Maňo Štrauch
Juraj Šteňo, neurorichurg a dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
Pred štyrmi rokmi ho zaradili medzi 16 najvýznamnejších neurochirurgov na svete. Pre TREND rozprával nielen o stave zdravotníctva, ale aj o homeopatii, nedostatku bazálnej slušnosti niektorých lekárov či jazykovej bariére v prípadoch, keď je lekár z cudziny.
Profesor Juraj Šteňo Zdroj: Maňo Štrauch
Pavel Dvořák, sinológ, tlmočník, majiteľ cestovnej kancelárie
V Číne žije už ôsmy rok. Hovorí, že tunajší sociálny systém je inšpirovaný Českom. Tamojšia vláda ho podľa neho udržiava tým, že v Číne všetci bohatnú. Pre TREND vysvetľoval aj to, ako Číňania vnímajú slobodu a či vládne v krajine korupcia. Pavel Dvořák okrem toho rád fotí a natáča cestovateľské filmy.
Pavel Dvořák Zdroj: Maňo Štrauch
Pavel Povinec, jadrový fyzik
Slovenský vedec roka 2016 sa vracia k černobyľskej havárii z 26. apríla 1986. Hovorí aj o tom, ako veľmi sa seriál Černobyľ z dielne HBO približuje realite. Zároveň odhaľuje, prečo sa bojíme jadra, či aká dávka rádioaktivity je pre človeka nebezpečná.
Pavel Povinec Zdroj: Maňo Štrauch
Matúš Vallo, primátor Bratislavy
Vo funkcii primátora je aktuálne už vyše roka. V rozhovore pre TREND z júla 2019 hovorí, že v tom čase mu na ulici ešte nikto nevynadal. Matúš Vallo hodnotí aj to, v akej kondícii našiel rozpočet hlavného mesta, kde chce hľadať úspory či dopravnú politiku Bratislavy.
Matúš Vallo Zdroj: Maňo Štrauch
Veronika Gulášová, šéfka kampane prezidentky Zuzany Čaputovej
V prieskumoch sa Zuzana Čaputová pohybovala pár mesiacov pred prezidentskými voľbami na Slovensku až okolo ôsmeho miesta, no napokon ich vlani suverénne vyhrala. Čo sa stálo za jej prudkým nárastom preferencií, v čom spočívala marketingová a komunikačná stratégia a čo všetko musel riešil Čaputovej tím v rámci ostrého predvolebného súboja, priblížila šéfka kampane Veronika Gulášová.
Veronika Gulášová Zdroj: Milan David
Andrej Aleksiev, predseda Mensa na Slovensku
Bežní „smrteľníci“ si jedincov s vysokým IQ stereotypne predstavujú ako ľudí s okuliarmi, ktorí milujú matematiku, sú zahrabaní v knihách a hrajú nekonečné partie šachu. Čo znamená byť nadpriemerne inteligentný a čo so sebou vysoká inteligencia prináša, vysvetlil Andrej Aleksiev, predseda organizácie Mensa na Slovensku, ktorá združuje ľudí s nadpriemerným IQ.
Andrej Aleksiev Zdroj: Maňo Štrauch