Nájomné bývanie prešľapuje na mieste
Detaily financovania nájomného bývania, ktoré má vládna strana Sme rodina v programe, sa mali dotiahnuť neskôr. Stalo sa tak, ale popri tom sa aj menili a výsledok je, že je okolo financovania nájomných bytov stále veľa otáznikov a ešte viac kritiky. Pritom téma nájomného bývania si zaslúži nielen pozornosť, ale aj riešenia, ktoré sa snaží priniesť táto vládna strana.
Pôvodný návrh vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého počítal s financovaním nájomných bytov z dôchodkových fondov. To pre námietky odborníkov padlo, a tak sa na scéne objavili realitné fondy v rámci podielových fondov. Lenže tieto návrhy narazili na odpor koaličných partnerov, ministerstva financií aj Národnej banky Slovenska.
Nie je zatiaľ ani jasné, kde postaviť nájomné byty. Po skúsenostiach z Bratislavy, keď pokusy o lacné nájomné byty stroskotali na odpore starousadlíkov, to nebude také ľahké. Lokalít vhodných na výstavbu pritom nie je veľa. Mestá a obce to dobre vedia.
Nájomné byty hľadajú sponzora. Možno ich zafinancujú všetci občania Slovenska
Machnáč je na ceste k vyvlastneniu
Budúcnosť národnej kultúrnej pamiatky v havarijnom stave, Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, je aktuálne v rukách Okresného úradu v Trenčíne. Nezisková Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK) podala 3. septembra na úrad návrh na vyvlastnenie funkcionalistického liečebného domu v záujme ochrany a zachovania kultúrneho dedičstva.
Vyvlastňovaný subjekt, spoločnosť Keorlen Trade, vlastník Machnáča, sa môže brániť, postúpiť vec súdu a celý proces tak môže trvať aj niekoľko rokov.
Ak úrad odobrí návrh, Slovensko bude mať prvú vyvlastnenú národnú kultúrnu pamiatku. Vlastník dostal v máji ponuku od spoločnosti SJK na odkúpenie za 416-tisíc eur, k dohode však nedošlo.
V roku 2020 Okresný súd v Trenčíne vyhovel spoločnej žiadosti rezortu kultúry a SJK a vydal neodkladné nariadenie, ktorým súčasnému majiteľovi zakázal nakladať s nehnuteľnosťou. Dôvodom bolo, aby majiteľ neprepísal budovu na schránkovú firmu.
K predaju Machnáča za vyše 400-tisíc eur nedošlo. Majiteľ čelí návrhu na vyvlastnenie
Mladé rodiny môžu začať v skromnejších bytoch
Vlastné bývanie v hlavnom meste Slovenska je pre mladých ľudí často nedosiahnuteľnou métou, za čo môžu najmä vysoké ceny bytov. Ak chcú bývať v Bratislave, je jednoduchšie ostať v podnájme. Ak sa už predsa len nevzdajú myšlienky bývania vo vlastnom, mladé páry siahajú po menších štartovacích bytoch. Ušetriť však môžu aj zľavením z nárokov, napríklad byt na prízemí môže byť lacnejší o desať percent a byt bez balkóna o päť percent.
Okrem bytu na prízemí či bez balkóna sa dá ušetriť aj vhodným výberom mikrolokality či výberom menšieho bytu s dispozíciou, ktorá iným záujemcom nevyhovuje.
Podľa analytika Vladimíra Kubrického stačí hľadať kreatívne riešenie za pomoci bytového architekta. V takýchto prípadoch by však mladé páry mali myslieť na to, že „hendikepovaný“ byt sa bude neskôr ťažšie predávať.
Ako získať byt a finančne neskolabovať? Ušetriť sa dá aj kúpou bytu na prízemí či bez balkóna
Bytová výstavba na Slovensku ožila
Počet dokončených aj začatých bytov v 2. štvrťroku tohto roka prekonal čísla z obdobia pred pandémiou. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Bytová výstavba sa na Slovensku v uvedenom kvartáli po ročnom útlme opäť naštartovala. Stavebné úrady vydali povolenia na výstavbu 6 685 bytov, čo bolo výrazne viac ako pred rokom (o 69,1 percenta).
Rozbeh výstavby sa prejavil najmä pri bytových domoch, ich počet sa viac ako zdvojnásobil v porovnaní s druhým štvrťrokom 2019. Výstavba rodinných domov vzrástla oproti obdobiu pred pandémiou o 12 percent. Z celkového počtu začatých bytov rodinné domy tvorili 61 percent, pred dvomi rokmi to boli takmer tri štvrtiny.
Zvýšil sa aj počet dokončených bytov, medziročne o 17 percent. Skolaudovaných bolo 4 872 bytov, čo bolo súčasne o desatinu viac (o 9,8 percenta) ako v rovnakom období pred pandémiou.
Bytová výstavba v druhom štvrťroku 2021 razantne ožila a prekonala predpandemické čísla
Japonská Takenaka sa uvedie v Bratislave
Víťazom tendra na generálneho dodávateľa stavby rezidenčného projektu Metropolis v novom modernom centre Bratislavy je jedna z popredných stavebných japonských spoločností s pobočkou na Slovensku Takenaka Europe.
Budova Metropolisu v susedstve dunajského nábrežia a modernej autobusovej stanice Nivy bude mať dve symetrické zrkadlové veže. Prípravu stavby 16- a 18-poschodovej veže na rohovej parcele na križovatke ulíc Bottova – Chalupkova v tvare písmena M začne vybraný dodávateľ v súlade s časovým harmonogramom.
Český developer Mint Investments k výberu dodávateľa spomedzi troch uchádzačov uviedol, že v Takenaka po preštudovaní dokumentácie navrhla k určitým položkám efektívnejšie alternatívy. Tie boli rovnako kvalitné, ale menej finančne či časovo náročné. Pre výsledok tendra bola rozhodujúca aj celková cena.
Ďalším dôvodom účasti v tendri pre japonskú firmu bola jej nová stratégia v Európe, rozširovanie segmentov, kde pôsobí, o rezidenčnú výstavbu.
Bratislavský Metropolis bude mať japonské stavebné know-how
V bývalom armádnom areáli v Brezne postavia byty
V areáli bývalých kasární československej armády v okresnom meste Brezno na strednom Slovensku budú dva bytové domy so 72 bytmi s jedno- až trojizbovými izbami s balkónom a pivnicou a s 94 parkovacími miestami.
Žilinský developer Istrofinal začal pred dvoma mesiacmi s úvodnými prácami a ponukou bytov. V súčasnosti z nich predal už približne 30 percent, kolaudáciu plánuje koncom roku 2022.
V týchto bytovkách nebudú nebytové priestory, ale v areáli bývalých kasárni je plánovaná výstavba občianskej vybavenosti. Istrofinal kúpil areál bývalých Kasární Jána Švermu z čias prvej Česko-slovenskej republiky v Brezne od ministerstva obrany v roku 2013 vo verejnej súťaži za 1,305 milióna eur. Je to necelá tretina sumy 4,16 milióna eur, na ktorú areál ohodnotil znalecký posudok.
V Brezne postaví Istrofinal 72 bytov. Obyvatelia krajských miest sa sťahujú aj do okresných
Penta prehodnotila projekt vo Varšave
Skupina Penta predala pozemok s projektom v prestížnej štvrti hlavného mesta Poľska za necelých 25 miliónov eur. Holdingový riaditeľ Penty Real Estate Tomáš Laštovka o budúcnostirealitného segmentu v skupine povedal, že sa sústredia na Česko, Slovensko a rezidenčné projekty. Noví majitelia postavia vo Wole vo Varšave kancelársky projekt.
Stavebný pozemok s pripraveným projektom DSP sa nachádza v štvrti Wola v hlavnom meste Poľska a má rozlohu 6 500 štvorcových metrov. Na projekt je už vydané územné rozhodnutie.
Noví vlastníci sú medzinárodná realitná spoločnosť Lincoln Property Company spolu s investičnou skupinou Enern. Pozemok je dostupný verejnou hromadnou dopravou a vlastníci tam plánujú postaviť kancelársku budovu s 30-tisíc m2 prenajímateľnej plochy.