Počet bankrotov spoločností na Wall Street prekročil najvyššie hodnoty od roku 2020, keď pandémia kovidu spôsobila zatvorenie mnohých firiem. Podľa správy S&P Global Intelligence v júni skrachovalo 75 spoločností, čo zvýšilo celkový počet bankrotov v tomto roku na 346. Analytici za hlavných vinníkov označili vysoké úrokové sadzby, problémy v dodávateľskom reťazci a spomalenie spotrebiteľských výdavkov.

Keď to začiatkom tohto roka vyzeralo na rýchle a významné zníženie úrokových sadzieb, bankroty boli menej časté, uviedla S&P. Ale začali prudko stúpať v apríli, keď sa ukázalo, že úrokové sadzby zostanú vysoko na dlhší čas, uvádza Business Insider.

Federálny rezervný systém držal úrokové sadzby na úrovni 5,25 až 5,50 percenta takmer rok. Niektorí analytici vtedy kritizovali centrálnu banku za spôsobenie zbytočných škôd ekonomike. „Keby som bol vo Fede, argumentoval by som za zníženie sadzieb na konci minulého roka,“ povedal hlavný ekonóm Moody's Mark Zandi pre CNBC. „Myslím si, že riskujú, že vyvinú príliš veľký tlak na ekonomiku, finančný systém a nakoniec možno aj niečo pokazia.“

Zhoršujúce sa spotrebiteľské výdavky tiež neveštia nič dobré pre podniky. Stimuly v snahe odvrátiť dôsledky pandémie vyvolali nákupnú horúčku, ktorá trvala do roku 2023. Teraz už ale výdavky v maloobchode klesajú: v druhom kvartáli spadli medziročné objemy predaja o 1,3 percenta.

To oberá firmy o zisky a núti ich meniť stratégie. Napríklad Nike oznámil, že presunie miliardu dolárov na „spotrebiteľské iniciatívy“, zatiaľ čo Walgreens oznámil zatvorenie viac ako 2-tisíc neúspešných predajní.

Medzi významné bankroty v júni sledované S&P Global patrili výrobca elektrických vozidiel Fisker a operátor Redbox DVD, ale aj Chicken Soup for the Soul Entertainment. Sektor spotrebného tovaru vedie tento rok v počte bankrotov, zaznamenal celkovo 55 podaní. Nasleduje zdravotníctvo a priemysel.

Ďalšie dôležité správy

Use Of American Dollars Grows in Venezuela
Neprehliadnite

Úspory Američanov sú preč a s nimi aj kúpna sila. Pre ekonomiku nastala tvrdá realita