Koniec rádioaktívneho importu
Dovoz rádioaktívneho odpadu a vyhoreného jadrového paliva na Slovensko bude po novom úplne zakázaný. Poslaneckú novelu zákonov o ochrane prírody a o radiačnej ochrane v stredu schválila vláda. Cieľom predloženého návrhu zákona je podľa predkladateľov prispieť k zníženiu zaťaženia a ohrozenia životného prostredia a zároveň predísť vzniku zdravotných rizík. Zákaz by mal začať platiť od januára budúceho roka. Výnimku zo zákazu bude mať len rádioaktívny odpad a vyhorené jadrové palivo vyprodukované na Slovensku.
Spracovanie rádioaktívneho odpadu zo zahraničia je pritom lukratívnou aktivitou, na ktorej profituje prostredníctvom svojej akciovky Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) predovšetkým samotný štát. V praxi to pre ňu bude zrejme znamenať nútené prepúšťanie a pravdepodobne aj koniec éry vyplácania dividend do štátneho rozpočtu. JAVYS navyše len v uplynulých mesiacoch dokončila výstavbu novej spaľovne. Slovensko tak okliešťuje odvetvie, v ktorom sa mohlo pýšiť bohatými skúsenosťami a cenným know-how.
Štuller: Vo vyraďovaní atómových elektrární máme jedinečné know-how
Ekoaktivisti proti ekológii
Projekt výstavby prvého slovenského terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) čelí odporu aktivistov. Organizácie Greenpeace Slovensko, Priatelia zeme – CEPA a ďalšie občianske iniciatívy sa na ministerstvo životného prostredia obrátili so svojimi námietkami proti jeho výstavbe. Protest aktivistov je principiálny a opiera sa o ich odpor k výstavbe akejkoľvek fosílnej infraštruktúry. LNG terminál plánuje v bratislavskom prístave stavať štátna akciovka Verejné prístavy, začať chce už na budúci rok.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?