Regulátora čaká skúška ohňom
Ceny energií na svetových trhoch po vlaňajšom prudkom prepade narástli na rekordné úrovne, čo nevyhnutne ovplyvní aj budúcoročné účty slovenských domácností. Zdražovanie je neodvrátiteľným faktom, čiastočne otázna je len jeho miera. Východisková cena silovej elektriny na burze PXE v Prahe, ktorá vstupuje do regulačného vzorca, medziročne vzrástla z vlaňajších 46,10 eura za megawatthodinu na 61,20 eura. Obdobná situácia je aj pri zemnom plyne. Na lipskej energetickej burze EEX zemný plyn od konca vlaňajška zdražel dokonca takmer o sto percent. Priemer burzovej ceny komodít pritom tvorí približne polovicu koncovej ceny pre zákazníkov v regulovaných segmentoch domácností či malých a stredných podnikov. Zvyšok tvoria regulované poplatky, ktorých výšku určuje ÚRSO.
Napriek tomu, že vývoj cien na burze neurčujú nároky a túžby slovenských či akýchkoľvek iných poslancov, a určenie koncovej ceny má byť v rukách politicky nezávislého regulátora, v parlamente sa o zdražovaní rozbieha vášnivá diskusia. Jej iniciátorom je expremiér Robert Fico, ktorý už stihol nazbierať dostatok podpisov na otvorenie mimoriadnej schôdze. Tak, ako bol zvyknutý počas svojich vlád, vytvára politický nátlak na regulačný úrad s cieľom dolovať z energetickej cenotvorby politické body. Jeho rétoriku paradoxne začínajú preberať aj niektorí koaliční poslanci, ktorí sa ešte nedávno hrdili tým, že regulačný úrad je po novom nezávislý. Ostáva len dúfať, že ten svoju nezávislosť potvrdí a ustojí politický tlak. Jedinou cestou k ozdraveniu roky deformovaného energetického trhu na Slovensku je totiž dodržiavanie jasných pravidiel a expertná, nie populistická regulácia.
Premiér plánuje pre možný rast cien energií stretnutia so zodpovednými rezortmi
Bratislava využije teplo spaľovne
Časť tepla vznikajúceho pri spaľovaní odpadov sa energeticky zhodnotí vykurovaním domácností. Bratislavský magistrát dosiahol dohodu s mestskou firmou OLO, ktorá spaľovňu odpadov prevádzkuje o napojení na Bratislavskú teplárenskú spoločnosť. Teplo tak nepôjde, tak ako doteraz, do vzduchu, ale do viac ako tritisíc bytov v hlavnom meste. S vykurovaním bratislavských domácností teplom zo spaľovne odpadov mesto plánuje začať od vykurovacej sezóny 2022. Prvotné dodávky by mali byť v garantovanom ročnom objeme 23 GWh a postupne sa zvyšovať.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?