Dlhá dovolenka Mateja Zemana
Obvineného kajúcnika, člena mafiánskej skupiny takáčovcov Mateja Zemana príslušníci NAKA zadržali v piatok ráno na hraničnom priechode s Maďarskom. O pár hodín ho transportovali do Pezinka, kde si vypočul rozhodnutie sudcu Špecializovaného trestného súdu o svojom väzobnom stíhaní.
M. Zeman prezývaný Zemák je jedným z trojice obvinených svedkov v mediálne známych policajných kauzách. Jednou z nich je kauza manipulovania svedeckých výpovedí. Slovenské súdy bna neho v auguste vydali dva európske zatýkacie rozkazy. Zdržiaval sa v Chorvátsku, kde žiadal aj o politický azyl, vrátil sa údajne z rodinných dôvodov.
Rozhodnutie o väzbe nie je právoplatné, keďže M. Zeman podal voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR. Do väzby ide z dôvodu pokračovania trestnej činnosti a dôvodu možného úteku.
Obvineného kajúcnika Zemana po zatknutí previezli na ŠTS, sudca nariadil väzbu
Kovaříkovu protihráčku z ÚIS už nestíhajú
Generálna prokuratúra údajne zrušila uznesenie o začatí trestného stíhania vyšetrovateľky Diany Santusovej. „V súvislosti s predmetom kontroly nebolo zistené porušenie všeobecne záväzných predpisov a interných predpisov,” hovorí sa v dokumente o výsledkoch kontroly. Informácie mal potvrdiť aj predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.
Diana Santusová je vyšetrovateľka, o ktorej bývalý policajný šéf Peter Kovařík povedal, že porušila interné predpisy a nemala na zásah povolenie od kompetentnej osoby. Tým zdôvodňoval svoje rozhodnutie prerušiť zásah Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) uprostred zadržiavania svedkov-kajúcnikov z 20. júla.
Proti Kovaříkovi potom krajská prokuratúra vzniesla obvinenie z marenia spravodlivosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Následne sa vzdal funkcie. Obvineniu čelí pre prerušenie zásahu Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (ÚIS) SR proti trojici obvinených – Petrovi Petrovovi, Matejovi Zemanovi a Csabovi Dömötörovi.
Zlá správa pre Kovaříka: Generálna prokuratúra zrušila stíhanie Santusovej
Bezpečnosť tretieho bloku je v poriadku
Päťdňová misia tímu na preskúmanie predprevádzkovej bezpečnosti (OSART) Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) zaznamenala oproti roku 2019 významný pokrok v posilnení bezpečnosti tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO).
Z 22 odporúčaní boli vo všetkých prípadoch zaznamenané zlepšenia a niektoré odporúčania boli kompletne splnené, uviedol vedúci misie a zároveň vedúci sekcie prevádzkovej bezpečnosti MAAE Fuming Jiang.
Medzinárodný tím zložený zo zástupcov Kanady, Nemecka, Spojeného kráľovstva a dvoch zástupcov MAAE skonštatoval, že elektráreň napríklad zlepšila výcvik operátorov 3. bloku, zlepšila prax v označovaní a bezpečnom používaní chemických látok či údržbu svojich havarijných zariadení a vybavenia. Mala by však ďalej zlepšovať štandardy zamestnancov a podmienok v závode na zaistenie bezpečnosti zamestnancov a ďalšie aspekty v komunikácii a procesoch.
Predprevádzková bezpečnosť tretieho bloku Mochoviec je v poriadku, konštatovala inšpekcia MAAE
Priemysel je silnejší ako pred krízou
Priemyselná produkcia na Slovensku v júli 2021 medziročne vzrástla o 7,8 percenta. Už šiesty mesiac po sebe si slovenský priemysel udržal medziročné tempo zvyšovania produkcie. Priemyselná výroba ako taká zaznamenala medziročný nárast o 8,0 percenta, v prípade ťažby bol zaznamenaný pokles na úrovni -7,6 percenta a dodávka elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu bola v pluse na úrovni 8,8 percenta. Podľa ŠÚ SR sa priemyselnej produkcii dokonca podarilo prekonať úrovne spred krízy a to o 4 percentá.
Analytička Eva Sadovská vníma júlový vývoj priemyselnej produkcie vnímame pozitívne. „Najmä v čase, kedy je už aj na Slovensku etablovaný pojem surovinová kríza. Niektorí producenti totiž aj majú pre koho vyrábať, ale nemajú z čoho. V prípade niektorých priemyselných výrobcov môže nedostatok surovín a vstupov brániť vyššej produkcii ešte niekoľko mesiacov,“ uviedla v komentári.
Priemyselná produkcia v júli medziročne vzrástla. Prekonala dokonca aj úrovne spred krízy
Hlas podáva návrh na odvolanie Kolíkovej
Nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD podajú v piatok 10. 9. návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Oznámil to líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Hovorí o pochybnostiach v súvislosti s jej osobou. Poslanci jej vyčítajú, že nie je „reformný tiger“. Ďalším dôvodom je to, že už nemá nárok byť ministerkou, keďže odišla zo strany Za ľudí, ktorej patrí kreslo ministra spravodlivosti. Pellegrini ju vyzval, aby odišla z funkcie sama.
Opozícia sa pokúšala odvolať Kolíkovú už na jar. Pellegrini hovorí, že na jej odchod existovali vážne dôvody, a to podozrenia z klientelizmu či konfliktu záujmov. Pripomenul, že prenájom budovy rezortu spravodlivosti má byť spojený s jej bratom, a preto existujú pochybnosti, či jej konanie nesmerovalo k osobným záujmom. „Toto konanie sa jej dodnes nepodarilo vyvrátiť,“ povedal.
Opozícia podáva návrh na odvolanie ministerky Kolíkovej, podľa Pellegriniho stratila legitimitu