Plán obnovy schválili s pripomienkami
Plán obnovy a odolnosti SR schválila vláda s pripomienkami. Podľa predloženého materiálu ide o reformy a investície v hodnote takmer 6,6 miliardy eur. Najobjemnejší balík má ísť na zelenú ekonomiku, za ňou nasleduje oblasť zdravia. Ďalšími oblasťami sú efektívna verejná správa a digitalizácia, vzdelávanie, veda, výskum a inovácie. Plán je potrebné oficiálne predložiť Európskej komisii do 30. apríla.
Slovensko by podľa dokumentu malo čakať 66 ambicióznych reforiem. Patrí k nim reforma súdnej mapy, reforma riadenia vysokých škôl, modernizácia Policajného zboru, optimalizácia siete nemocníc či reforma NAKA.
Podľa opozície však v pláne obnovy absentujú mnohé oblasti, ako napríklad podpora pre poľnohospodárstvo, kultúru, priemysel či živnostenský stav. Zhodli sa na tom predstavitelia opozičnej mimoparlamentnej strany Hlas-SD a parlamentnej strany Smer-SD.
Plán obnovy v objeme 6,6 miliardy eur schválila vláda s pripomienkami
Novým riaditeľom SIS bude Michal Aláč
Vláda SR odsúhlasila návrh na vymenovanie Michala Aláča do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Premiér Eduard Heger má návrh predložiť prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Miesto šéfa služby sa uvoľnilo po odchode Vladimíra Pčolinského. Z funkcie ho odvolali v marci na jeho vlastnú žiadosť po tom, ako bol zadržaný a obvinený z korupcie.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vyhlásila, že k M. Aláčovi nepozná žiadne námietky, ktoré by musela vzniesť. Šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík podľa svojich slov M. Aláča doteraz nepoznal. Ten sa prišiel predstaviť na koaličnú radu a z jeho odpovedí mal R. Sulík veľmi dobrý dojem. Vicepremiérka Veronika Remišová očakáva od nového riaditeľa SIS hĺbkovú reformu a obnovenie dôvery u zahraničných partnerov.
Vláda schválila návrh na vymenovanie M. Aláča za šéfa SIS
Rusko budú musieť opustiť ďalší diplomati
Rusko vyhostí troch pracovníkov slovenského veľvyslanectva v Moskve v odvete za gesto solidarity Slovenska s Českou republikou v kauze výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticiach. Územie Ruska budú musieť do týždňa opustiť aj dvaja zamestnanci litovského veľvyslanectva a po jednom zamestnancovi diplomatických misií Lotyšska a Estónska. „Veľvyslanec Ľubomír Rehák bol informovaný, že ako odvetné opatrenie boli traja zamestnanci slovenskej ambasády v Moskve vyhlásení za neželané osoby. Bolo im oznámené, že územie Ruska musia opustiť do 5. mája 2021,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie.
Rozhodnutie slovenských predstaviteľov, ktorí podľa Moskvy prejavili s ČR „falošnú solidaritu“, poškodí vzájomné tradične priateľské vzťahy medzi oboma krajinami. „Vedúcim diplomatických misií bol tlmočený rezolútny protest proti provokatívnemu a neodôvodnenému vyhosteniu zamestnancov ruských veľvyslanectiev v týchto pobaltských štátoch,“ konštatovalo ďalej ruské ministerstvo. Slovensko 22. apríla vyhlásilo za nežiaduce osoby troch zamestnancov ruskej diplomatickej misie v SR.
Rusko vyhostí sedem diplomatov zo Slovenska, Lotyšska, Estónska a Litvy
Vláda schválila svoj program
Vláda schválila svoje programové vyhlásenie. Kabinetu ho predložil premiér Eduard Heger. Programové vyhlásenie vlády následne predloží na rokovanie Národnej rady SR a požiada parlament o dôveru. Materiál v rozsahu 131 strán má 18 kapitol, v ich radení oproti pôvodnému dokumentu z apríla 2020 nenastali výrazné zmeny. Úvodná kapitola je aj tentoraz venovaná boju proti korupcii, posledná kapitola sa venuje kultúre. Zároveň je v programe doplnená aktualizácia predchádzajúceho roka a činnosť exekutívy počas pandémie ochorenia Covid-19.
Opozičný Smer-SD nedá jediný hlas súčasnej vládnej zostave, vyhlásil to predseda strany Robert Fico. Na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR k programovému vyhláseniu vlády plánuje Smer-SD predložiť vlastné uznesenie. Nové programové vyhlásenie nepodporí ani predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková zo strany SaS. Zdôvodňuje to tým, že v materiáli sa nachádza bod o vytvorení unitárneho systému zdravotného poistenia.
Vláda schválila svoje programové vyhlásenie. Kabinetu ho predložil premiér Heger
Zo Šarišských Michalian odviezli vzorky Sputnika V
Zo závodu Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch odviezli 600 ampuliek vakcíny Sputnik V. Ministerstvo zdravotníctva SR už skôr avizovalo, že si ich ruská strana odvezie na vlastnú kontrolu. Kontrola vakcín má trvať jeden mesiac a definitívne rozhodnutie o očkovaní Sputnikom u nás padne podľa rezortu zdravotníctva až po ukončení kontroly.
„Naložili sme pre ruskú stranu 600 ampúl vakcíny. Prišli pre to z DHL z Viedne, doručia to do Moskvy výrobcovi. Preprava sa deje pri teplotách nižších ako mínus 18 stupňov Celzia, ako predpisuje výrobca. To znamená, že doprava sa deje v chladenom aute a termoboxe, v ktorom je suchý ľad a kontrolovaná teplota,“ uviedol predseda predstavenstva Imuna Pharm Juraj Kamarás. Priblížil, že sa postupovalo podľa vzorkovacieho plánu, ktorý stanovuje, akým spôsobom sa má robiť náhodný výber vzoriek.