Matovič i ÚVZ sú za Sputnik
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporučil vláde SR nákup vakcíny Sputnik V. Slovensko však túto vakcínu zatiaľ nenakúpi. Vládny kabinet totiž vo štvrtok neschválil uznesenie o jej nákupe. Návrh vetovala strana Za ľudí. ÚVZ však zdôraznil, že Slovensko sa nachádza vo veľmi vážnej epidemiologickej situácii. Za najefektívnejší spôsob jej zvládnutia preto považuje čo najskoršie zaočkovanie čo najväčšieho množstva ľudí. Podľa ÚVZ doslova hráme o čas, pretože sme v situácii, kedy zazmluvnené firmy neplnia dohodnuté dodávky vakcín registrovaných Európskou liekovou agentúrou (EMA).
Predseda vlády kritizoval odmietanie ruskej vakcíny. Igor Matovič by bol rád, ak by minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil na používaniu ruskej vakcíny Sputnik V výnimku. I. Matovič poukázal na to, že Sputnik je registrovaný okrem Maďarska aj v ďalších 29 krajinách. Tvrdí, že zaočkovať by sa mohlo Sputnikom o 300- tisíc Slovákov viac.
Úrad verejného zdravotníctva odporúčal vláde nakúpiť ruskú vakcínu Sputnik V
Prokuratúra má nové dôkazy
Prokuratúra predložila súdu nové dôkazy v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Najvyšší súd sa teraz zaoberá odvolaním prokuratúry voči verdiktu, ktorý vlani oslobodil Mariana Kočnera z objednania vraždy. Súd tiež oslobodil ďalšiu obžalovanú Alenu Zsuzsovú.
Nové dôkazy sa okrem iného týkajú komunikácie M. Kočnera a A. Zsuzsovej, ale aj analýzy ich pohybu po vražde, ktorá vraj odporuje skorším vyhláseniam oboch obžalovaných. Z nových dôkazov taktiež vyplýva, že dvojica obžalovaných deň po vražde častejšie než predtým navštevovala spravodajské internetové portály.
Vďaka náramku, ktorý mala A. Zsuzsová prepojený so svojím mobilným telefónom, vyšetrovateľ zistil, že ráno po vražde a po predchádzajúcej komunikácii prostredníctvom mobilu mala taký vysoký tep, aký jej ešte náramok nikdy nezaznamenal. Niektoré zo spomínaných dôkazov predložila prokuratúra súdu krátko pred vynesením verdiktu, ale senát dôkazy vtedy ešte neprerokoval.
Prokuratúra má nové dôkazy v kauze vraždy Jána Kuciaka
Trestné oznámenie i nová legislatíva
Poslanci Národnej rady SR Kristián Čekovský a Peter Kremský, obaja zo strany OĽaNO, podali na podnikateľa Juraja Lumtzera trestné oznámenie. Firmy, ktoré ovláda, totiž štátu dlhujú viac ako 1,2 milióna eur. Podanie na Generálnu prokuratúru SR sa opiera o podozrenie, že došlo k spáchaniu trestného činu krátenia dane a poistného.
Poslanec K. Čekovský odôvodnil podanie trestného oznámenia sťažnosťami zamestnancov. Tí sa údajne sťažovali na neposielanie výplat, čo podľa neho spôsobilo mnohým vážne finančné problémy.
Okrem podania trestného oznámenia avizovali poslanci aj zámer upraviť legislatívu tak, aby ľudia, ktorí vyrábajú dlhy, nemohli viac podnikať a zakladať si ďalšie firmy. „Pripravíme aj návrh, aby nemohli žiť zo štátnych zákaziek tak, ako je to aj v prípade firiem Lumtzera, ktoré už roky dodávajú svoje služby pre Železnice Slovenskej republiky," povedal P. Kremský.
Poslanci za OĽaNO podali trestné oznámenie na podnikateľa Lumtzera
USA sa oficiálne vrátili ku klimatickej dohode
Spojené štáty oficiálne opäť pristúpili k Parížskej klimatickej dohode. Odstúpenie nariadil Bidenov predchodca v úrade, exprezident Donald Trump a jeho administratíva. J. Biden sľúbil, že jeho vláda vypracuje plán, ako dosiahnuť, aby USA, ktoré sú druhý najväčší producent emisií uhlíka na svete, dosiahli do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. Od svojej inaugurácie 22. januára podpísal nový americký prezident už desiatky výkonných nariadení súvisiacich s klimatickými zmenami.
Podľa vedcov sa v záujme prevencie najdevastujúcejších následkov klimatických zmien musia na svete emisie do roku 2030 znížiť najmenej o polovicu. USA avizovali, že pracujú na nových reguláciách a stimuloch, ktoré budú zamerané na zrýchlenie prechodu z fosílnych palív na obnoviteľné zdroje energie. Tieto opatrenia chcú predstaviť pred začiatkom medzinárodného klimatického summitu, ktorý 22. apríla aj organizujú.
USA sa oficiálne vrátili k Parížskej klimatickej dohode
MHD hrozí kolaps
Situácia vo verejnej doprave je po januári kritická. Prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina sa zhodli, že bez pomoci od štátu môže dôjsť k rušeniu liniek i k prepúšťaniu zamestnancov. Celkovo v dopravných podnikoch na Slovensku pracuje viac ako 5-tisíc ľudí.
Výpadok tržieb v dôsledku koronakrízy označili prevádzkovatelia za enormný. Napríklad výpadok tržieb Dopravného podniku Bratislava (DPB) sa od začiatku koronakrízy vyšplhal až na 21 miliónov eur. „Január bol v dôsledku protiepidemiologických opatrení najkritickejší s výpadkom 2,5 milióna eur,“ informovala hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová.
Generálny riaditeľ DPB Martin Rybanský poukázal na to, že vodiči MHD sú od začiatku pandémie v prvej línii a dennodenne odvezú státisíce ľudí. „Ak bude nutné vypravovať ešte menej spojov, situácia bude horšia, a namiesto odmeny ich budeme musieť prepúšťať. To si za obetavú prácu v čase pandémie nezaslúžia.“ Upozornil tiež, že bez spoľahlivej a bezpečnej verejnej dopravy mestá nedokážu fungovať a skolabujú.