Iný Stutnik V

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal stanovisko o ruskej vakcíne Sputnik V, ktorá bola dovezená na Slovensko. Podľa ŠÚKL nie sú tieto dávky vakcíny úplne identické s tými, ktorých výsledky bezpečnosti boli publikované v časopise The Lancet. Práve ten bol hlavným argumentom za spustenie vakcinácie ruskou vakcínou na Slovensku.

ŠÚKL tak nemôže bez dostatočných dôkazov prijať odborné stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny Sputnik V. Dôvodom sú chýbajúce údaje od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách. V slovenských skladoch sa nachádza prvých 200-tisíc dávok vakcíny, ďalšie stále nedorazili.

Slovensko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V
Neprehliadnite

Sputnik V dovezený na Slovensko nie je identický s tým, ktorý The Lancet označil za bezpečný

EMA o AstraZenece ešte nerozhodla

Podľa predstaviteľa Európskej agentúry pre lieky (EMA) Marca Cavaleriho súvislosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami existuje. EMA však ešte k celkovému záveru nedospela. „Podľa môjho názoru už teraz môžeme povedať, že je zrejmé, že súvislosť s vakcínou existuje,“ povedal M. Cavaleri, šéf vakcinačnej stratégie EMA. Podľa neho však nie je jasné, čo takúto reakciu spôsobuje. 

Momentálne oficiálne stanovisko EMA je, že výhody vakcíny AstraZeneca prevažujú nad rizikami. Ešte tento týždeň by však EMA mala poskytnúť nové, aktualizované hodnotenie. Začiatkom marca pozastavilo používanie očkovacej látky od tejto spoločnosti viacero krajín. Aj podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú jej riziká.

KK46 Paríž - Na archívnej snímke z 15. marca 2021 ampulka s vakcínou proti ochoreniu covid-19 od spoločnosti AstraZeneca v Paríži. Údaje z tretej fázy klinických skúšok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v USA ukazujú, že očkovacia látka má účinnosť 79 percent. Výsledky zverejnila spoločnosť v pondelok 22. marca 2021, informovali tlačové agentúry AP a AFP. FOTO TASR/AP
FILE - In this Monday, March 15, 2021 file photo a vial of AstraZeneca vaccine is pictured in a pharmac
Neprehliadnite

Súvislosť medzi vakcínou od AstraZenecy a zrazeninami existuje, vyhlásil zástupca EMA Cavaleri

Kryptomeny zažívajú „zlaté“ obdobie

Hodnota trhu kryptomien prvýkrát presiahla dva bilióny dolárov. Najmä vďaka záujmu malých či inštitucionálnych investorov sa tento rok zdvojnásobila. Trhová hodnota ďalších piatich najväčších kryptomien – ethereum, binance coin, polkadot, tether a cardano – tvorí dohromady približne 422 miliárd dolárov.

Zhruba polovicu hodnoty trhu tvorí najznámejšia digitálna mena bitcoin. Ten sa momentálne predáva za približne 59-tisíc dolárov. Druhá najväčšia mena ethereum sa dostala na maximum 2 144,99 dolára za kus. Od začiatku roka sa však ethereum posilnilo o takmer 190 percent.

Za záujmom o bitcoin je rastúca dôvera inštitucionálnych investorov i prostredie veľmi nízkych úrokových sadzieb, ktoré nedávajú investorom veľa iných možností, ako si zabezpečiť výnos. Veľkú investíciu do bitcoinu oznámila vo februári aj automobilka Tesla.

Bitcoin
Neprehliadnite

Hodnota trhu kryptomien prvýkrát presiahla dva bilióny dolárov

Bratislava mení ceny

Mesto Bratislava sa spolu s Dopravným podnikom Bratislava (DPB) rozhodli zmeniť cenník. Ich cieľom je prilákať späť do mestskej hromadnej dopravy (MHD) ľudí. V hlavnom meste sa tak výrazne zmenia podmienky cestovania. Od júla zlacnie o 25 percent ročný predplatný cestovný lístok. Predplatné cestovné lístky v bratislavskej MHD si kupuje 60 percent cestujúcich, z toho ročnú takzvanú električenku si kupuje zhruba 40-tisíc ľudí každý rok.

Ceny väčšiny predplatných cestovných lístkov i tých na jednu cestu však porastú. Mesto tiež ruší 15-minútový lístok. „Odmeňujeme tú skupinu ľudí, ktorí najviac využívajú MHD,“ tvrdí primátor Bratislavy Matúš Vallo. Podľa neho chce mesto týmto krokom tiež motivovať ľudí, aby po zlepšení epidemiologickej situácie a skončení pandémie využívali na prepravu po hlavnom meste opäť verejnú dopravu a nezaplnili tak svojimi autami cesty.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) úspešne ukončil rekonštrukciu električkovej trate a jej okolia na Americkom námestí, kam sa v nedeľu 13. decembra 2020 vrátili električky. Na snímke zastávka električky po ukončení rekonštrukcie električkovej trate a jej okolia na Americkom námestí 14. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Väčšina lístkov v bratislavskej MHD zdražie, 15-minútový prestane platiť

MMF zlepšuje odhady

Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky druhýkrát za tri mesiace. V minulom roku globálny hrubý domáci produkt (HDP) klesol o 3,3 percenta, čo bola jeho najvýraznejšia kontrakcia od Veľkej depresie. V tomto roku však MMF počíta so zvýšením globálneho HDP, a to až o šesť percent. Ešte v januári však očakával nárast o 5,5 percenta a v októbri 2020 len o 5,2 percenta. 

MMF zdôraznil, že vlády by mali postupne znižovať stimuly, aby sa vyhli prepadnutiu cez takzvaný „fiškálny útes“, čo znamená plošné zvyšovanie daní a škrty výdavkov. MMF upozornil, že centrálne banky majú jasne smerovať očakávania ďalšieho vývoja menových politík.

Prognózy MMF sú aj skeptické. Mnohé rozvinuté ekonomiky sa podľa MMF nevrátia na úrovne spred pandémie. V prípade rozvíjajúcich sa ekonomík toto zotavovanie potrvá ešte o niečo dlhšie, na úrovne spred pandémie sa vrátia až v roku 2023.

Ekonomika
Neprehliadnite

MMF zlepšil odhad tohtoročného rastu svetovej ekonomiky na šesť percent