Ruská strana nenamietala laboratórium, ako tvrdil Matovič

Prezidentka SR Zuzana Čaputová po preštudovaní zmluvy a listu, v ktorom Rusko požiadalo o vrátenie vakcín, uviedla, že dôvodom požiadavky na vrátenie nebolo, že dal Štátny ústav pre kontrolu liečiv testovať vakcínu necertifikovanému laboratóriu. „Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ vyhlásila prezidentka. Viac svetla do tejto záležitosti podľa Z. Čaputovej vnesie zverejnenie zmluvy.

K nahliadnutiu do zmluvy sa však dostala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Potvrdila, že informácia, že ruská strana namietala v liste zo 6. apríla preverovanie šarží v laboratóriu, je nepravdivá. Z listu podľa nej vyplývajú iné skutočnosti, avšak bližšie informácie o nich má podľa nej poskytnúť až minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Kolíková má so Štefanom Holým pripraviť analýzu, či je možné zmluvu o nákupe Sputniku zverejniť. Ministerstvo zdravotníctva SR taktiež aktuálne analyzuje zverejnenie zmluvy medzi Slovenskom a výrobcom vakcíny. Na večernej tlačovej konferencii minister financií Igor Matovič priznal, že zmluvu nečítal. „Myslí si“, že ju podpísal exminister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Rusko nežiadalo vrátiť Sputnik pre dôvody, ktoré označil Matovič, tvrdí prezidentka

Problém s MHD majú vyriešiť bezúročné pôžičky

Ministerstvo financií (MF) SR ponúklo mestám Bratislava, Košice, Prešov a Žilina pomoc vo forme bezúročných pôžičiek. Chce tak upokojiť situáciu v ich mestských dopravných podnikoch, ktoré pre pandémiu koronavírusu zápasia s výpadkom príjmov. Ako tvrdí rezort, v minulom roku sa táto forma pomoci stretla s veľkým záujmom zo strany miest a obcí.

„V súčasnosti napríklad platí, že primátor mesta Košice uvítal túto ponuku a momentálne prebiehajú rokovania,“ podotklo ministerstvo. Bratislava však nemá záujem o takúto pôžičku. Magistrát štátu odkazuje, že chce rovnocennú pomoc, akú dostali súkromné dopravné firmy.

Minister financií Igor Matovič uviedol, že dotknuté mestá si budú môcť o bezúročné pôžičky požiadať „do výšky oprávnených strát alebo výpadkov príjmov, ktoré mali ich dopravné podniky a nemajú ich vykryté samosprávami“.

Na snímke vozidlá mestskej hromadnej dopravy (MHD) počas výstražného hodinového štrajku dopravných podnikov v Bratislave, Košiciach a v Prešove 12. apríla 2021 v bratislavskej mestskej častu Dúbravka. Výstražný štrajk vyhlásili zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov. Chcú ním upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek MHD i prepúšťanie. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Rezort financií ponúkol mestám bezúročné pôžičky, chce upokojiť situáciu v dopravných podnikoch

USA vyhostia desať ruských diplomatov

Spojené štáty americké oznámili uvalenie ekonomických sankcií proti Rusku a vyhostenie desiatich diplomatov. Ide o odvetu za to, čo Washington považuje za zasahovanie Kremľa do volieb v USA, rozsiahly kybernetický útok a ďalšie nepriateľské aktivity. Príslušné vykonávacie nariadenie už podpísal prezident USA Joe Biden. Sankcie boli uvalené aj na niektorých štátnych úradníkov na Kryme i na prvého námestníka kancelárie ruského prezidenta. Ministerstvo financií USA uvalilo sankcie aj na viacero spravodajských médií a na Nadáciu strategickej kultúry Ruskej federácie.

Americký prezident Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová taktiež vyzvali Rusko, aby znížilo počet svojich vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Obaja lídri sa počas spoločného telefonického rozhovoru zhodli na tom, že zníženie počtu ruských vojakov v danej oblasti by prispelo k „deeskalácii" napätia na rusko-ukrajinskom pomedzí. Rusko trvá na tom, že k svojim západným hraniciam vyslalo vojenské sily výlučne v rámci cvičení z dôvodu „hrozieb“ zo strany Severoatlantickej aliancie.

KK55 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 8. apríla 2021 vo Washingtone. Americký demokratický prezident Joe Biden predstavil vo štvrtok sériu opatrení zameraných na riešenie problému násilia páchaného strelnými zbraňami, ktorý nazval
Neprehliadnite

USA uvalili na Rusko sankcie, vyhostia desať ruských diplomatov

V EÚ už milión úmrtí, WHO odporúča AstraZenecu

Počet úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19 v 53 európskych krajinách už prekonal jeden milión. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj preto odporučila ďalšie používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge zdôraznil, že riziko vzniku krvných zrazenín je pri Covide oveľa vyššie, než po podaní protikoronavírusovej vakcíny od AstraZenecy. Epidemiologická situácia v Európe zostáva podľa Klugeho „vážna“, keďže v európskom regióne aktuálne každý týždeň pribúda asi 1,6 milióna nových prípadov nákazy.

Ochorenie Covid-19 má výrazný vplyv aj na počet úmrtí na Slovensku. Slovensko vlani po 17 rokoch zaznamenalo prirodzený úbytok obyvateľstva, teda počet zomretých prevýšil počet živonarodených osôb, a to až v piatich krajoch. Nárast celkového počtu obyvateľov SR sa podarilo dosiahnuť len vďaka migračnému prírastku. „Počet živonarodených detí dosiahol 56 550, je to najnižší počet po roku 2015. Celkovo zomrelo 59 089 ľudí, čo je nárast viac ako 10 percent medziročne a aj voči priemeru predošlých 5 rokov,“ uviedla hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová.

Regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge
Neprehliadnite

V Európe už zomrelo vyše milióna ľudí v súvislosti s ochorením Covid-19, informovala WHO

Počet IT ponúk stále rastie

Portál Profesia eviduje rekordný počet pracovných ponúk v odvetví informačných technológií. Informovala o tom hovorkyňa portálu Nikola Richterová. Zvýšený dopyt po slovenských IT špecialistoch cítiť aj zo zahraničia. „Zamestnávatelia uverejnili za marec tohto roka 3 513 pracovných inzerátov. Prvýkrát sa stalo, že počet ponúk v informačných technológiách presiahol hranicu 3-tisíc,“ vyčíslila hovorkyňa. Celkovo za 1. kvartál zamestnávatelia v IT oblasti zverejnili vyše 9-tisíc ponúk, čo sa za 24-ročnú históriu portálu ešte nestalo.

Za prvé tri mesiace tohto roka boli najžiadanejší programátori, pričom najväčší dopyt bol po špecialistoch na programovacie jazyky Java, JavaScript, C#, C++ či Python. Hovorkyňa však podotkla, že vyšší počet ponúk prebúdza problém s nedostatkom IT odborníkov na Slovensku. Kým vlani na jednu pracovnú ponuku z IT oblasti reagovalo v priemere deväť uchádzačov, aktuálne ich zareaguje 5,5. V slovenských medziach hľadajú IT odborníkov najmä firmy z Bratislavského (60 percent všetkých ponúk) a Košického kraja (15,5 percenta).

IT sektor
Neprehliadnite

Dopyt po IT odborníkoch je rekordný, ukazujú dáta Profesie