Nemeckí vedci zistili príčinu vzniku krvných zrazenín po očkovaní

Nemeckí vedci mali zistiť príčinu vzniku krvných zrazenín v mozgu po zaočkovaní proti koronavírusu vakcínou od firmy AstraZeneca. Táto očkovacia látka totiž podľa nich môže v organizme spustiť obrannú reakciu, typickú pri hojení rán.

Výskumníci na základe analýz vzoriek krvi šiestich pacientov s trombózou zistili, že po podaní očkovacej látky sa u niektorých spustil mechanizmus, ktorý aktivuje tvorbu krvných doštičiek, čo sa zvyčajne deje iba pri hojení krvácajúcej rany. To môže následne viesť k vytvoreniu zrazenín v mozgu. Po identifikácii problému by vedci mohli vyvinúť látku, ktorá vzniku zrazenín zabráni, keď krvné zrazeniny vzniknú, nie však preventívne.

KK16 Podgorica - Zdravotná sestra očkuje muža ruskou vakcínou Sputnik V, 23. februára 2021 v Podgorici. Čierna Hora spustila očkovanie proti koronavírusu dávkami ruských vakcín Sputnik V, ktoré darovalo susedné Srbsko. FOTO TASR/AP
A medical worker administers a shot of COVID-19 vaccine to a man in Podgorica, Montenegro, Tuesday, Feb. 23, 2021. Montenegro has launched vaccinations against the coronavirus with doses of Russia's Sputnik V vaccines that were donated by neighboring Serbia. (AP Photo
Neprehliadnite

Vakcína AstraZeneca u niektorých ľudí podporuje zrážanie krvi, potvrdili nemeckí vedci

Obavy z letnej sezóny rastú, koronakríza v Európe neutícha

Pre stále rastúci počet nových prípadov koronavírusu v Európe hrozí krajinám ďalšia stratená letná turistická sezóna. Obavy podporuje aj pomalý postup očkovania. Slabá sezóna by mohla spôsobiť obrovskú ekonomickú ujmu hlavne Taliansku, Španielsku, Portugalsku a Grécku.

Vlani sa v Európe podarilo časť letnej turistickej sezóny zachrániť, pretože vďaka reštrikciám a sezónnym faktorom sa šírenie koronavírusu spomalilo. „Sme však trochu skeptickí, či sa to tento rok môže opakovať, a to vzhľadom na nové varianty vírusu, ktoré sa zdajú byť prenosnejšie a nebezpečnejšie,“ dodala banka.

Celkovo sa turistický priemysel podieľa na európskom hrubom domácom produkte (HDP) viac ako šiestimi percentami a viac než ôsmimi percentami na zamestnanosti. V krajinách, ako sú Taliansko, Španielsko, Portugalsko a Grécko, sú však tieto podiely výrazne vyššie. „Španielsko podľa našej analýzy pôsobí obzvlášť zraniteľne,“ uviedla banka.

WA 36 Mykonos - Ľudia, niektorí s ochranným rúškom na tvári,  sa zhromaždili v časti Little Venice (Malé Benátky) na gréckom ostrove Mykos v nedeľu 16. augusta 2020. Rozhodnutie gréckej vlády zaviesť regionálne obmedzenia a zakázať nočnú prevádzku reštaurácií a barov v niektorých najvyhľadávanejších dovolenkových destináciách nahnevalo majiteľov týchto podnikov. Nepáči sa to podnikateľom, zvlášť na ostrovoch, ako je Mykonos, pre ktorých je letná turistická sezóna kľúčová. Mykonos je príkladom da
Neprehliadnite

Európe hrozí ďalšia stratená letná turistická sezóna

Hotely by mohli fungovať ako štátna karanténa

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR pripravuje návrh na štátnu karanténu v hoteloch. Návrh ešte bude predmetom rokovania a schválenia pandemickej komisie a vlády. MDV SR však považuje túto možnosť inšpirovanú zahraničím za rýchlo zrealizovateľnú.

„Keďže stále nefunguje elektronická aplikácia na prihlásenie sa do povinnej karantény, diskutujeme s našimi hoteliermi aj s ostatnými dotknutými rezortmi o zriadení povinnej karantény v ich zariadeniach. Myslíme si, že v hoteloch budeme schopní vytvoriť prijateľnejšie podmienky, ako to bolo pri povinnej karanténe v prvej vlne. Zároveň tým pomôžeme aj hotelom, ktoré musia byť od Vianoc zatvorené,“ vysvetlila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková.

Karanténa má zabrániť prípadnému rozptýleniu mutácií nového koronavírusu zo zahraničia na Slovensku. Spôsob financovania, podmienky a detaily tejto štátnej karantény nie sú známe a budú predmetom rokovaní.

Karanténa
Neprehliadnite

Ministerstvo dopravy a výstavby pripravuje návrh na štátnu karanténu v hoteloch

Najšťastnejšou krajinou sveta sa stalo Fínsko

Fínsko sa už štvrtýkrát za sebou stalo najšťastnejšou krajinou na svete. Šťastie obyvateľov jednotlivých krajín bolo skúmané na základe toho, ako sami vnímajú faktory ako hrubý domáci produkt v prepočte na obyvateľa, dĺžka zdravého života a pozorovaná miera korupcie vo vláde a v podnikaní. Pozornosť štúdie tiež smeruje na sociálne istoty či mieru slobody občanov v ich rozhodnutiach.

V prvej desiatke tohtoročného rebríčka dominujú európske krajiny a okrem Fínska sa tam dostali aj Dánsko, Švajčiarsko, Island, Holandsko, Nórsko, Švédsko, Luxembursko a Rakúsko. Jediný neeurópsky štát – Nový Zéland – skončil na deviatom mieste. Najmenej šťastnou krajinou je podľa prieskumu Afganistan.

Fínsko sa vždy umiestňovalo na vysokej priečke v rebríčku vzájomnej dôvery, ktorá aj počas pandémie pomohla ochrániť životy ľudí, ich živobytie a kvalitu života. Vedci poukázali, že chrániť životy vo Fínsku počas pandémie pomohla aj dôvera vo vládu a jej inštitúcie.

Fínsko
Neprehliadnite

Najšťastnejšou krajinou na svete sa stáva opäť Fínsko

Rozdiely medzi regiónmi v krajine sa stále zvyšujú

Rozdiely medzi regiónmi sa napriek pozitívnemu hospodárskemu rastu krajiny neustále zvyšujú. Upozornil na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR s tým, že podpora štátu najmenej rozvinutým okresom nepomáha.

Úrad konštatuje, že proces tvorby a schvaľovania projektov nie je transparentný, je byrokratický a zdĺhavý. Vláda mala medzi 20 okresov za posledných päť rokov rozdeliť viac ako 62 miliónov eur, no udržateľnému rastu zamestnanosti v regiónoch to nepomohlo.

Okresy z týchto zdrojov riešili viac kritickú situáciu zanedbanej infraštruktúry, ako realizáciu projektov podporujúcich vytváranie pracovných miest. Predseda úradu Karol Mitrík tvrdí, že jedným z dôvodov je, že štát nestanovil záväzné merateľné kritériá a v procese schvaľovania boli odsúhlasené aj také projekty, ktoré od začiatku nepočítali s aktívnou podporou zamestnanosti.

NKÚ odporúča Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, aby zjednodušilo celý proces prideľovania príspevkov, s jasnými kritériami a kontrolou prijímateľov finančnej pomoci.

Volkswagen výroba
Neprehliadnite

Rozdiely medzi regiónmi sa napriek hospodárskemu rastu krajiny stále zvyšujú