Pfizer dodá štátom EÚ o štyri milióny dávok viac

Štáty Európskej únie dostanú v najbližších dvoch týždňoch navyše štyri milióny dávok vakcín proti ochoreniu Covid-19 od firiem Pfizer a BioNTech. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej si môžu únijné krajiny zo zvýšeného množstva objednať svoj diel podľa počtu obyvateľov. „Členským štátom to pomôže udržať si kontrolu nad šírením nových mutácií vírusu,“ uviedla.

Komisia v rámci spoločných nákupov objednala od americkej a nemeckej firmy celkovo 600 miliónov dávok, z ktorých malo byť v prvom štvrťroku doručených okolo 50 miliónov. Spoločnosť však počas januára bojovala s výrobnými problémami, kvôli ktorým priebežne doručovaný objem obmedzila. Od februára kapacity opäť zvýšila a začala dodávať vyššie množstvo vakcíny.

Pfizer-BioNTech
Neprehliadnite

Pfizer dodá štátom EÚ v marci o štyri milióny viac dávok vakcín

Sme rodina žiada prijať päť opatrení

Hnutie Sme rodina podmieňuje svoje zotrvanie v koalícii piatimi sociálnymi opatreniami. Ak tieto požiadavky hnutie v koalícii nepresadí, chce z nej odísť. Po rokovaní predsedníctva a poslaneckého klubu to povedal predseda hnutia a parlamentu Boris Kollár. Požiadavky konkretizoval minister práce Milan Krajniak. Hnutie však má ambíciu dovládnuť v štvorkoalícii. Sme rodina nemá žiadne personálne požiadavky. Sociálne opatrenia chcú schváliť ešte na marcovej schôdzi.

Medzi požiadavky patrí vyplatenie jednorazovej dotácie ľuďom, ktorých postihla pandemická kríza, odklad splátok úverov a energií do 30. júna 2021, odklad výkonu exekúcií do 30. júna 2021, dofinancovanie kompenzácií pre cestovný ruch a gastro v celkovej výške 100 miliónov eur a distribúcia Covid balíčka s piatimi respirátormi, ktorý by si ľudia mohli vyzdvihnúť v lekárni zadarmo.

Na snímke zľava predseda NR SR Boris Kollár a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (obaja Sme rodina) počas mimoriadneho vyhlásenia k aktuálnej situácii v koalícii v Bratislave 3. marca 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Sme rodina podmieňuje svoje zotrvanie v koalícii piatimi sociálnymi opatreniami

Europoslanci schválili nový investičný rámec

Európsky parlament (EP) schválili nový program InvestEU, ktorý má za cieľ zmobilizovať verejné a súkromné investície a zjednodušiť prístup k ich financovaniu. Program InvestEU by mal pomocou záruky v objeme 26 miliárd eur vyčlenenej v rozpočte EÚ zmobilizovať až 400 miliárd eur. Táto suma by mala byť v období 2021 – 2027 preinvestovaná v celej Európskej únii. Nový program je súčasťou balíka obnovy EÚ po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur.

Jeho cieľom je podporovať strategické, udržateľné a inovatívne investície a pomôcť riešiť zlyhania trhu či nedostatok investícií v cieľových sektoroch. Program InvestEU sa zameria na podporu strategických investícií do produkcie farmaceutických výrobkov, zdravotníckych pomôcok a potrieb, ktoré sú v období pandémie nevyhnutné, ako aj komponentov a zariadení pre informačné a komunikačné technológie v EÚ. Po Európskom parlamente musí nariadenie schváliť aj Rada EÚ. Do platnosti vstúpi dvadsať dní po jeho zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

európsky parlament
Neprehliadnite

Europarlament odobril program InvestEU, zmobilizuje investície do 400 mld. eur

Policajný exprezident T. Gašpar zostáva vo väzbe

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo väzbe za nezmenených podmienok. „Senát 1T NS SR na neverejnom zasadnutí 3. marca rozhodol tak, že obvineného Tibora Gašpara ponechal v kolúznej a preventívnej väzbe," uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu (NS) SR Alexandra Važanová. NS SR sa tak stotožnil s februárovým názorom sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, a to, že dôvod kolúznej väzby je u obvineného naďalej v tomto štádiu konania daný.

ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, 16. februára nevyhovel žiadosti Tibora Gašpara o vypustenie kolúzneho dôvodu väzby, v ktorej je od vlaňajšieho novembra. Podľa obhajcu Mareka Paru v postupe orgánov činných v trestnom konaní vidia určité zneužívanie. T. Gašpara zadržali začiatkom novembra 2020 v rámci policajnej akcie Očistec, kedy Národná kriminálna agentúra zadržala aj ďalších sedem osôb. Čelí obvineniu pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa, a tiež korupčnej trestnej činnosti.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, rozhoduje o žiadosti bývalého policajného prezidenta Tibora G. o zmenu dôvodu väzby, v ktorej je od novembra 2020. NAKA ho vtedy zadržala v rámci policajnej akcie Očistec. Na snímke eskorta privádza obvineného bývalého prezidenta Policajného zboru SR Tibora G. do budovy Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 16. februára 2021.  FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Policajný exprezident T. Gašpar zostáva v preventívnej a kolúznej väzbe

Priemysel medziročne klesol o 3,9 percenta

Po raste v posledných dvoch mesiacoch roka 2020 priemyselná produkcia v januári 2021 medziročne klesla o 3,9 percenta, pričom v rovnakom období minulého roka medziročne mierne rástla – o 0,5 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Vyšší pokles sa zaznamenal naposledy minulý rok v júni, keď sa priemysel spamätával z opatrení prvej vlny pandémie ochorenia Covid-19. Najvýznamnejšie klesla výroba dopravných prostriedkov – o 15 percent, čo bol najväčší pokles od mája minulého roka. Znížila sa tiež výroba výrobkov z gumy a plastu o 10,2 percenta, ostatná výroba o 11,8 percenta, výroba textilu a kože o 20,5 percenta aj výroba potravín o 4,4 percenta.

V pozitívnom vývoji však zostala napríklad výroba kovov o 9 percent a výroba počítačových výrobkov o 15,9 percenta a druhý mesiac po sebe aj výroba strojov o 1 percento. Medzimesačne sa po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia v januári 2021 oproti decembru 2020 zvýšila o 0,7 percenta.

Slovensko sa zaseklo v pasci stredného príjmu, keď sa relatívne drahá pracovná sila nehodí pre  manuálnu výrobu, a zároveň sa nedarí naštartovať rast založený na inováciách.
Neprehliadnite

Priemyselná produkcia v januári 2021 medziročne klesla o 3,9 percenta