Nové možnosti očkovania
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR upravilo v prihlasovacom formulári na očkovanie možnosti vakcinácie. Pre ľudí starších ako 50 rokov sú odteraz určenévakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a Moderny. „Doteraz sa týmito vakcínami očkovala veková skupina od 60 rokov a chronicky chorí pacienti. Mladší ako 50 rokov sa môžu registrovať na očkovanie vakcínou AstraZeneca. Aktuálne nie je možný výber vakcíny,“ uviedol rezort zdravotníctva.
Ako informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová, hlavným dôvodom pre rozšírenie je množstvo dodaných vakcín a tiež zvýšenie očkovacích kapacít. Do konca mája by na Slovensko malo prísť viac ako 1,53 milióna dávok vakcín. Najviac by ich malo byť od konzorcia Pfizer/BioNTech, a to viac ako 1,04 milióna.
Vakcíny od Pfizeru a Moderny sprístupnili už aj pre päťdesiatnikov
SIS má nového šéfa
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča. Miesto šéfa tajných sa uvoľnilo po odchode Vladimíra Pčolinského. Toho z funkcie odvolali v marci na jeho vlastnú žiadosť po tom, ako bol zadržaný a obvinený z korupcie. V súčasnosti je väzobne stíhaný.
Nový riaditeľ má vysoké ambície. „Mojím cieľom je riadiť službu tak, aby bola vnímaná v presadzovaní strategických záujmov Slovenskej republiky ako politicky nezávislá, profesionálna spravodajská služba vo všetkých jej aspektoch,“ zdôraznil M. Aláč. Zamerať sa chce aj na zvýšenie dôveryhodnosti služby v očiach verejnosti.
Prezidentka vymenovala za nového riaditeľa SIS Michala Aláča
Nová stratégia
Európska komisia doplnila stratégiu EÚ v oblasti vakcín o stratégiu liečby ochorenia Covid-19. Za úlohu má podporiť vývoj a dostupnosť nevyhnutných liekov proti koronavírusu vrátane liečby tzv. dlhého Covidu. Stratégia ponúka opatrenia a ciele vrátane schválenia troch nových liekov proti novému koronavírusu do októbra 2021, prípadne ďalších dvoch liekov ešte do konca tohto roka.
Únia v rámci stratégie avizovala viacero plánov. Do populačných štúdií a klinických skúšok chce investovať 90 miliónov eur. Do júla chce taktiež zriadiť tzv. katalyzátor inovácie liekov na podporu tých najsľubnejších z nich – od predklinického výskumu až po ich registráciu. Šéfka Komisie Ursula von der Leyenová navyše vyjadrila ambíciu diskutovať o uvoľnení patentov na výrobu vakcíny proti Covidu-19. Rovnaký postoj zaujali aj Spojené štáty. Prínosom rozhodnutia by bolo podľa šéfky EK zrýchlenie výroby samotných vakcín, a aj ich následnej distribúcie.
Eurokomisia predstavila stratégiu EÚ pre liečbu ochorenia Covid-19
Ceny potravín pokračujú v raste
Svetové ceny potravín sa v apríli zvýšili už jedenásty mesiac za sebou. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) uviedla, že sa ich index dokonca vyšplhal na najvyššiu úroveň od mája 2014. FAO pritom poukazuje na súhrnný index, ktorý sleduje ceny obilnín, rastlinných olejov, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru na medzinárodných trhoch. Ten sa podľa nich zvýšil na 120,9 bodu z marcovej hodnoty 118,9 bodu.
Čiastkový index cien cukru sa medziročne sa zvýšil až takmer o 60 percent. Za jeho rastom stáli obavy z obmedzených dodávok v dôsledku slabej úrody v Brazílii a v dôsledku škôd, ktoré spôsobil mráz vo Francúzsku. Index cien obilnín sa medzimesačne zvýšil o 1,2 percenta, rovnaký nárast vykázal taktiež index pre mliečne výrobky.
Svetové ceny potravín ďalej rastú, sú najvyššie od mája 2014
Mladí vedú v sebavedomí na internete
Na internete vystupujú najsebavedomejšie mladí ľudia, hoci práve oni sú zároveň v praxi aj tí menej opatrní. Viac ako polovica opýtaných navyše uviedla, že internet a moderné komunikačné prostriedky využíva častejšie ako pred pandémiou. Vyplýva to z prieskumu agentúry STEM/MARK, ktorý zrealizovala pre mBank. Prieskum ukázal, že až 96 percent Slovákov si myslí, že sa na internete správa väčšinou bezpečne. Naopak, u seniorov vo veku nad 65 rokov deklaruje len 20 percent, že nástrahy online sveta pozná.
Až 34 percent respondentov z radu mladých používateľov internetu však v prieskume priznalo, že občas alebo pravidelne potvrdzujú bez prečítania aj dôležité informácie ako správy z banky, v e-maili i na sociálnych sieťach. Pri menej dôležitých veciach, ako napríklad potvrdzovanie cookies, ich potvrdí kliknutím bez prečítania 84 percent z nich. U seniorov je to len 40 percent.