Otvorí sa čakáreň od 16 rokov
Prihlásiť sa do čakárne na očkovanie proti ochoreniu covid-19 sa od štvrtka (29. 4.) budú môcť aj Slováci vo veku od 16 rokov. Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO) zatiaľ nebude možné vyberať si vakcínu. Možnosť zaočkovať sa ako sprievod seniora nad 70 rokov sa nemá týkať len rodinných príslušníkov, bude to platiť pri doprovode kohokoľvek nad 70 rokov.
Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa môže prehodnocovať aj zákaz zhromažďovania sa. Myslí si však, že bude potrebný ešte najmenej dva až tri týždne. Núdzový stav je však podľa neho potrebný stále.
Do konca júna by sa podľa jeho slov mala vyriešiť aj otázka celoplošného testovania. Očakáva, že po letnej sezóne príde tretia vlna pandémie a s ňou nové mutácie. Monitorovať chce odpadové vody a testovať iba vybrané ohniská.
Od štvrtka sa na očkovanie budú môcť prihlásiť všetci záujemcovia od 16 rokov, tvrdí Lengvarský
Sputnik V si Rusi skontrolujú sami
Vakcínu Sputnik V si ruská strana zo Slovenska odvezie na vlastnú kontrolu. Pôjde o 600 dávok vakcín a kontrola má trvať jeden mesiac. „Definitívne rozhodnutie o očkovaní Sputnikom u nás padne až po ukončení tejto kontroly,“ uviedol rezort zdravotníctva.
Ruskú vakcínu testovali aj v Šarišských Michaľanoch. Skúškou bezpečnosti, ktorou sa zisťovali potenciálne nežiaduce prímesi z výroby, dopadla v laboratóriu bezpečne. Očkovacie látky sú podľa ministerstva zdravotníctva naďalej v skladoch na Slovensku, v Maďarsku sa analyzuje 46 ampuliek tejto vakcíny.
Sputnik V zo Slovenska si ruská strana odvezie na vlastnú kontrolu
Plán obnovy mal v Bruseli pozitívnu odozvu
Slovenský národný plán obnovy a odolnosti získal v Bruseli pozitívnu spätnú väzbu, informoval premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Dostali sme pozitívnu spätnú väzbu z hľadiska načasovanosti a procesu. O prioritách, ktoré sme nastavili sme s nimi dlho rokovali, a nebol žiadny problém. Som rád, že do termínu 30. apríla budeme schopní odovzdať plán obnovy,“ povedal.
E. Heger upozornil, že na Slovensku vládli veľké obavy, či táto vláda stihne včas a dobre pripraviť plán, ktorý Slovensku v nasledujúcich rokoch prinesie miliardy eur navyše na modernizáciu a obnovu krajiny po koronakríze.
„Dnes sme v tomto termíne a som rád, že som mohol na rokovaní hovoriť ako zástupca členského štátu, ktorý to zvládol veľmi dobre a včas a ktorý urobil kvalitnú prácu z hľadiska obsahu a priorít, aj z pohľadu národných potrieb. Toto je dôležité povedať,“ uviedol predseda vlády.
Slovenský plán obnovy získal v Bruseli pozitívnu odozvu, oznámil Heger
Švédska nezamestnanosť na 24-ročnom maxime
Nezamestnanosť vo Švédsku minulý mesiac vzrástla, pričom sa dostala na najvyššiu úroveň za takmer štvrťstoročie. Švédsky štatistický úrad informoval, že miera nezamestnanosti dosiahla v marci 10 percent oproti 9,7-percentnej úrovni v predchádzajúcom mesiaci.
Nečakaný rast posunul nezamestnanosť v krajine na takmer 24-ročné maximum, keď marcová miera nezamestnanosti dosiahla najvyššiu úroveň od júla 1997.
Zároveň mierne klesla miera zamestnanosti. Vo februári dosiahla 65,9 percenta, v marci predstavovala 65,8 percenta. Vzrástla aj nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi, keď vo vekovej kategórii od 15 do 24 rokov dosiahla v minulom mesiaci 28,3 percenta. Vo februári predstavovala 26,3 percenta.
Nezamestnanosť vo Švédsku vzrástla na takmer 24-ročné maximum
Podpora USA týkajúca sa globálnej minimálnej dane
Ministri financií Nemecka a Francúzska súhlasia s návrhom Spojených štátov na zavedenie minimálnej firemnej dane na úrovni 21 percent. Podporu vyjadrili aj Rakúšania. „Osobne nemám nič proti návrhu Spojených štátov,“ povedal nemecký minister financií Olaf Scholz. Jeho francúzsky kolega Bruno Le Maire rovnako potvrdil, že Paríž je pripravený na dohodu. V rámci rokovaní Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o nových pravidlách sa pritom diskutovalo o dani pre nadnárodné koncerny na úrovni 12,5 percenta.
Americká ministerka financií Janet Yellenová začiatkom apríla uviedla, že spolupracuje s ostatnými štátmi skupiny G20 na zavedení minimálnej dane pre firmy, ktorá by podľa nej dosahovala 21 percent. Podľa rakúskeho ministra financií Gernota Blümela je návrh USA konštruktívny a dúfa, že k dohode dôjde čoskoro.