Opatrenia zostávajú rovnaké
Opatrenia sa počas Veľkej noci sprísňovať nebudú. „Stojíme si za tým, že tie opatrenia sú nastavené dostatočne,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. „Epidemiologická situácia sa zlepšuje, je našim cieľom, aby sa tento trend udržal,“ tvrdí J. Mikas. Konzílium odborníkov však ľudí vyzvalo, aby aj počas sviatkov naďalej obmedzovali stretnutia, odložili šibačku a bohoslužieb sa zúčastnili len virtuálne. Odborníci prosia, aby ľudia necestovali mimo okres a zvážili aj návštevu už zaočkovaných.
Podľa dočasného šéfa rezortu zdravotníctva Eduarda Hegera čaká Slovensko v rámci boja s pandémiou cez Veľkú noc „veľký súboj“. Podľa E. Hegera sa totiž o prípadnom uvoľnení protiepidemických opatrení bude rozhodovať až po Veľkej noci. „Chceme klesajúci trend udržať a chceme postupne zapínať život späť, ako sme ho poznali pred pandémiou,“ povedal minister. Pripomenul však, že počet hospitalizovaných sa stále nedostal pod hranicu tritisíc ľudí, čo celkovo Slovensko drží aj naďalej v čiernej zóne.
Opatrenia sa počas Veľkej noci sprísňovať nebudú
Blokovanie potrvá
Kontajnerová loď Ever Given shmotnosťou 224-tisíc ton v utorok uviazla v egyptskom Suezskom prieplave. Zatarasila tým dôležitý obchodný tok. Analytici spoločnosti Moodys odhadujú, že dlhšia blokáda prieplavu by mohla ovplyvniť 10 až 15 percent svetovej kontajnerovej dopravy. Jej vyslobodenie by podľa odborníkov mohlo za zlého počasia trvať aj niekoľko týždňov.
Analytici predpokladajú, že blokáda zasiahne najviac najmä európsky spracovateľský a automobilový priemysel. Tieto odvetvia totiž fungujú na princípe dodávok just-in-time. To znamená, že súčiastky sú dodané až vo chvíli, keď ich odberateľ potrebuje, takže ich nemusí nikde skladovať.
Suezským prieplavom ročne prepláva až 30 percent všetkej kontajnerovej dopravy a tiež ním prúdi približne 12 percent objemu tovaru, s ktorým sa potom vo svete ďalej obchoduje. Nemecká poisťovňa Allianz škodu na svetovom obchode vplyvom blokády vyčíslila na šesť až desať miliárd dolárov týždenne.
Vyprosťovanie lode blokujúcej Suez môže trvať týždne, tvrdí firma, ktorá vytiahla ponorku Kursk
Dôvera ľudí vo vládu je slabá
„Sme svedkami azda najväčšej nedôvery verejnosti voči jednej z kľúčových inštitúcii, k vláde. Veľmi podobne na tom je Národná rada SR,“ upozornila sociologička Marcela Šarvajcová z Katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Ak by aj súčasná vláda zotrvala v rovnakom alebo podobnom zložení, bude mať podľa M. Šarvajcovej u ľudí veľký rest. „Bude extrémne náročné ľudí opäť presvedčiť o dôvere k štátnym inštitúciám či motivovať ich k záujmu o veci verejné,“ predpokladá sociologička.
Podľa M. Šarvajcovej sú čísla preferencií z posledných prieskumov alarmujúce, nie však prekvapujúce. Väčšina občanov je totiž priamo či nepriamo konfrontovaná s dennodenným chaosom, hnevom, neistotou a nekultivovanosťou. Aj prieskum agentúry Go4insight ukázal, že ľudia pri riešení pandémie oceňujú najmä zdravotníkov a samosprávy.
Ak by aj súčasná vláda zotrvala, u ľudí má rest, dôvera klesá, tvrdí sociologička Šarvajcová
Xiaomi sa púšťa do nového projektu
Čínska firma Xiaomi, ktorá je známa najmä výrobou smartfónov, plánuje vyrábať v továrni čínskeho výrobcu áut Great Wall Motors elektromobily. Tak, ako to robí v prípade svojich smartfónov, aj autá sa chystá vyrábať pre masový trh. Prvé vozidlo by z výrobnej linky malo zísť približne v roku 2023. Elektromobil bude navyše možné prepojiť aj s ďalšími zariadeniami z portfólia výrobkov Xiaomi.
Xiaomi sa zrejme budúcim elektromobilom snaží ešte viac diverzifikovať zdroje svojich príjmov. Väčšinu z nich totiž tvoria smartfóny. Okrem nich však vyrába aj desiatky zariadení pripojených k internetu, vrátane skútrov, čističiek vzduchu či varičov ryže. Aj Xiaomi čelí rastúcim nákladom kvôli nedostatku čipov. Zverejnené štvrťročné tržby firmy zaostali za jej odhadmi. Firma podľa Reuters plánuje na budúci týždeň predstaviť svoj nový samostatne vyvinutý počítačový čip.
Výrobca smartfónov Xiaomi bude vyrábať elektromobily
Banky v eurozóne zrejme pandémia nepoznačí
Banky v eurozóne majú dostatok kapitálu, aby zvládli dôsledky pandémie. V najnovšej štúdii to uviedol Medzinárodný menový fond (MMF). Banky sú teda schopné zafinancovať zotavenie ekonomiky napriek tomu, že sú silno previazané so sektormi ťažko poškodenými koronakrízou. Podľa MMF budú banky pri správnej politike schopné podporiť zotavovanie prostredníctvom nových úverov.
Fond zároveň poukázal na nevyhnutnosť vládnej podpory pre banky. Jej súčasťou sú úverové garancie, ale aj granty či daňové úľavy pre firmy. Krajiny v eurozóne už k mnohým opatreniam pristúpili. Na druhej strane obmedzenia pre banky v oblasti výplaty dividend a spätného odkupovania akcií by sa podľa MMF mali aj naďalej udržať v platnosti.