Bývalá štátna tajomníčka je hospitalizovaná
Bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú hospitalizovali. Potvrdil to jej obhajca Peter Erdös. Obvinená sa má nachádzať v nemocnici na bratislavských Kramároch. „Môžem potvrdiť, že bola dnešného dňa ráno hospitalizovaná, nakoľko po posúdení všeobecným lekárom bolo vzhľadom na jej zdravotný stav hneď odporúčané a vyžadované, aby bola okamžite hospitalizovaná,“ spresnil P. Erdös. Dodal, že bližšie podrobnosti v akom zdravotnom stave sa momentálne jeho klientka nachádza, nemôže bez jej súhlasu poskytnúť.
Po minulotýždňovom prepustení z kolúznej väzby v kauze Fatima dostala vo štvrtok (27. 5.) elektronický náramok, ktorý má nariadený v inej trestnej veci. Monika Jankovská sa musí každé dva týždne dostavovať k probačnému a mediačnému úradníkovi kvôli probačnému dohľadu. Monika Jankovská bola vo väzbe od marca minulého roka, keď ju zadržali v rámci akcie Búrka.
Bývalú štátnu tajomníčku M. Jankovskú v pondelok ráno hospitalizovali
EÚ bude mať obmedzené vakcíny od J&J
Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) dočasne obmedzila dodávky svojej vakcíny proti covidu-19 do krajín Európskej únie. Novinárom to povedal hovorca Európskej komisie, podľa ktorého únijná exekutíva očakáva skorý návrat k pravidelnej výške dodávok. Brusel na základe informácií od dodávateľov naďalej počíta s tým, že do konca prázdnin dostane vakcínu 70 percent všetkých dospelých obyvateľov EÚ.
„Členské krajiny boli informované o určitých meškaniach v dodávkach vakcíny Johnson & Johnson a dali najavo svoje obavy,“ povedal hovorca. Dodal, že komisia očakáva skorý návrat k dohodnutému množstvu a že by súčasný výpadok nemal ohroziť splnenie dohodnutého objemu pre celý tento rok. Americká firma na niekoľko dní pozdržala svoje dodávky už na začiatku distribúcie. EMA vtedy skúmala súvislosť medzi veľmi vzácnym výskytom krvných zrazenín a očkovaním. Agentúra vtedy priamu súvislosť nevylúčila, vakcínu však označila za bezpečnú a účinnú.
Johnson & Johnson dočasne obmedzila dodávky vakcín, čoskoro budú v normále
Z nedostatku čipov sa automobilky tak skoro nespamätajú
Vyriešenie globálneho nedostatku čipov, ktorý bráni výrobe automobilov či spotrebnej elektroniky, by mohlo trvať aj niekoľko rokov. Na virtuálnej konferencii v rámci veľtrhu Computex to povedal šéf americkej spoločnosti Intel Pat Gelsinger. Rozmach práce z domu a vzdelávania cez internet v čase pandémie podľa P. Gelsingera viedol k „explozívnemu rastu v oblasti polovodičov“, ktorý vyvolal veľké napätie v dodávateľskom reťazci.
„Hoci toto odvetvie podniká kroky na riešenie krátkodobých problémov, mohlo by trvať aj niekoľko rokov, než sa vyrieši nedostatok produkčných kapacít, surovín a súčiastok,“ uviedol šéf Intelu. Problémy s nedostatkom čipov zasiahli výrobcov automobilov na celom svete. Poradenská spoločnosť Roland Berger v apríli predpovedala, že tieto problémy budú pretrvávať ešte dlho po roku 2021. Upozornila tiež, že v dôsledku elektrifikácie vozidiel a automatizácie riadenia sa do roku 2025 dopyt po čipoch zo strany automobilového priemyslu výrazne zvýši.
Vyriešenie globálneho nedostatku čipov môže trvať aj niekoľko rokov
A. Babiša navrhli obžalovať pre dotácie na Čapí hnízdo
Polícia navrhla obžalovať českého premiéra Andreja Babiša a jeho niekdajšiu poradkyňu Janu Mayerovú v kauze okolo päťdesiatmiliónovej dotácie na stavbu farmy Čapí hnízdo. V tlačovej správe o tom informoval hovorca pražského mestského štátneho zastupiteľstva Aleš Cimbala. Návrhom sa teraz bude zaoberať dohliadajúcu prokurátor Jaroslav Šaroch. Ten môže podať obžalobu, ale aj zastaviť trestné stíhanie alebo vec vybaviť inak.
Premiér odmieta, že by sa okolo farmy dialo čokoľvek nezákonné, J. Mayerová v minulosti uviedla, že je presvedčená o tom, že zákon porušený nebol. „Dnešného dňa bol vo veci mediálne označovanej ako kauza Čapí hnízdo predložený spisový materiál spolu s návrhom policajného orgánu na podanie obžaloby dozornému prokurátorovi. Predložený spisový materiál má rozsah cez 34-tisíc strán,“ uviedol A. Cimbala.
Polícia navrhla obžalobu Babiša v kauze Čapí hnízdo
Kyberzločinci útočia, využívajú očkovanie
Kyberzločinci neustále hľadajú nové spôsoby, ako ukradnúť údaje používateľov. Kým vlani podvodníci vo zvýšenej miere využívali spamové správy a phishingové stránky súvisiace s ochorením covid-19, v 1. štvťroku tohto roka sa zamerali presnejšie na proces očkovania. Vyplýva to zo štúdie kyberbezpečnostnej spoločnosti Kaspersky.
„Príjemca dostal spamovú správu s informáciou, že je pozvaný na očkovanie alebo na účasť v prieskume, alebo na diagnostikovanie ochorenia covid-19,“ vysvetlili odborníci. Napríklad niektorí používatelia dostali e-mail, ktorý sa javil, že pochádza z tamojšej národnej zdravotnej služby. Bola to pozvánka na očkovanie, pričom kliknutím na odkaz mali potvrdiť, že sa chcú na očkovaní zúčastniť. Následne musel záujemca pre získanie termínu na očkovanie vyplniť formulár s osobnými dátami vrátane údajov o platobnej karte. Podvodníci využívali aj falošné prieskumy. Experti odporúčajú ľuďom v tejto súvislosti byť skeptickými voči akýmkoľvek neobvykle štedrým ponukám a propagačným akciám.