Opozícia zbiera podpisy na odvolanie Matoviča
Predsedom vlády nemôže byť zlodej a klamár, povedal Peter Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii. Ak Matovič neodstúpi, v pondelok začnú zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu a na jeho odvolávanie. P. Pellegrini skonštatoval, že Matovič celú svoju politickú existenciu založil na sľube, že bude bojovať proti zlodejom, na základe toho vyhral voľby a stal sa predsedom vlády. „Len štyri mesiace po voľbách sa ukázalo, že predseda vlády je sám zlodejom,“ dodáva bývalý premiér.
K podobnému kroku sa odhodlali aj poslanci z klubu Smeru-SD. Vyhlásil to predseda strany Robert Fico s tým, že hárky na zber podpisov sú nachystané. Za Smer-SD je podľa jeho slov pripravených na podpis 26 poslancov, osloviť chce aj nezaradených poslancov. Podľa Roberta Fica duševná nespôsobilosť premiéra vyvoláva množstvo právnych otázok.
Nič sa nezmenilo. Politické divadlo na Slovensku zapadlo do starých známych koľají. Odvolanie predsedu vlády je vysoko nepravdepodobné, a jediným následkom bude posilnenie apatie voličov voči politickým divadlám. Hlavnú vinu na tom nesie sám predseda vlády, ktorého predvolebné sľuby boli založené na morálnych hodnotách, ktoré sám opakovane porušuje.
Ak chce Matovič zbaviť krajinu korupcie, musí odstúpiť
S odmenami prokurátorov nie je niečo v poriadku
Minulý rok dostali špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ako aj jeho traja námestníci dvakrát ročne odmeny v celkovej ročnej výške po 8 500 eur. Okrem toho si vyplatili aj 13. a 14. platy. Naši top prokurátori tak zarábajú výrazne viac ako predseda vlády. Vyplýva to z čísel, ktoré Generálna prokuratúra poskytla Transparency za roky 2018 a 2019.
Za ostatné dva roky, paradoxne, najviac zarobil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik s celkovým ročným príjmom vrátane paušálnych náhrad takmer 105-tisíc eur. Je to tretia najlepšie platená funkcia v štáte, po guvernérovi NBS a prezidentke.
O tom, že kvalitní ľudia musia byť dobre zaplatení, niet pochýb. Avšak práca špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je dlhodobo výsmechom celej prokuratúry. Napriek tomu jeho vysoké odmeny, ktoré mu schválil Jaromír Čižnár, ukazujú, že v štáte slovenskom je niečo zhnité. Snaha koalície o zmenu zákona o prokuratúre preto môže mať svoje racio. No bojovník za spravodlivý štát Robert Fico je pripravený sa kvôli novele zákona obrátiť na ústavný súd. Prehnitosť môže byť ešte hlbšia, ako sa na prvý pohľad zdá.
Špeciálny prokurátor D. Kováčik zarobil za minulý rok cez 100 000 eur
EÚ: Loď, ktorá sa plaví do neznáma
V Bruseli sa cez víkend stretávajú lídri európskych krajín so snahou dosiahnuť dohodu o balíku podpory s názvom Ďalšia generácia EÚ. Už pred stretnutím nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorila, že očakáva „veľmi veľmi ťažké rokovania“.
Antiintegračnú rolu Veľkej Británie po brexite prebralo Holandsko, kde premiér Mark Rutte pevne stojí za nutnosťou obdržania prostriedkov iba na základe reforiem, ktoré by pomohli zaostávajúcim krajinám dobehnúť zvyšok Európy. Podľa neho je pravdepodobnosť dosiahnutia dohody menej ako 50 percent. Silné požiadavky prejavil aj český premiér Andrej Babiš, ale aj maďarský Viktor Orbán.
Krajiny ako Slovensko ostali v pasci, keď už teraz plánujú využiť prostriedky na zaplátanie svojej fiškálnej diery, no tie nemusia prísť dlhú dobu. Pri uvedomení si faktu, že záchrana Grécka si vyžiadala viac ako sto samitov, je možné, že plánované čerpanie prostriedkov od budúceho roka je v ohrození.
V Bruseli rokujú lídri EÚ, podľa analytika ide najmä o záchranu Talianska
Zlyhanie audítorov, regulátorov aj ministra
Nemecký minister financií si bol vedomý potenciálnych účtovných manipulácií v spoločnosti Wirecard už rok a pol predtým, ako spoločnosť zbankrotovala. Nemecký regulátor BaFin mal Olafa Scholza informovať o problémoch vo februári 2019. O. Scholz obvinenia odmieta.
Nemecký minister financií je najvyšším predstaviteľom strany SPD v Merkelovej vláde a toto obvinenie vytvára napätie na domácej politickej scéne v čase, keď sa Angela Merkelová snaží ukončiť svoju politickú kariéru veľkou dohodou o celoeurópskom záchrannom pláne.
Mníchovská prokuratúra začala vyšetrovať Wirecard pre pranie špinavých peňazí
Stratia Rusi trpezlivosť?
Čo deň, to nový rekord. Za štvrtok pribudlo na svete 249 800 nových infekcií, z toho 77-tisíc v Spojených štátoch amerických. Kým vo svete množstvo nakazených rastie, v Rusku stagnuje na polceste od svojich maxím. Nič to nemení na fakte, že ekonomické následky sú obrovské.
V druhom kvartáli sa disponibilný príjem Rusov prepadol o osem percent, čo je najhlbší prepad od roku 1998. Spolu s stagnujúcom životnou úrovňou v poslednej dekáde nie je prekvapením, že popularita ruského prezidenta je blízko historických miním. Kým ekonomické krízy dokážu vytvoriť politické turbulencie v demokratických krajinách, v nedemokratických režimoch hrozia skokovými zmenami v politickom živote.