Marek Krajčí podal demisiu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Rezort bude dočasne viesť minister financií Eduard Heger. M. Krajčí oznámil svoj koniec vo funkcii vo štvrtok (11. 3.) s tým, že dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde jeho demisiou.
Prezidentka vníma demisiu šéfa rezortu zdravotníctva ako prirodzený následok situácie, ktorej čelí celá spoločnosť. Nevie sa preto stotožniť s interpretáciou, že demisia M. Krajčího je podávaná ako obeta.
Eduard Heger, ktorého prezidentka poverila dočasným vedením ministerstva zdravotníctva, uviedol, že odchod M. Krajčího z pozície ministra zdravotníctva bola jediná podmienka koaličných partnerov Za ľudí a SaS pre pokračovanie koalície. Týmto krokom ju teda považuje za splnenú.
Prezidentka prijala demisiu ministra zdravotníctva, rezort dočasne povedie Heger
Vládna kríza pokračuje
„Premiér Igor Matovič štvrtkovou tlačovou besedou prakticky zrušil dohodu, ktorú sme v koalícii vytvorili, sme na bode nula,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Konanie premiéra ho mrzí, myslel si, že dohoda platí. Cez víkend sa plánujú v strane poradiť o ďalších krokoch.
„Myslím si, že každý, kto tlačovú besedu videl, vie presne, o čom hovorím. Mrzí to mňa osobne, lebo som s Igorom Matovičom strávil v posledných dňoch veľa času. Myslel som si, že dohoda je urobená, je platná a že všetky strany ju chcú aj úprimne dodržiavať,“ konštatoval šéf SaS.
Situácia je vážna aj podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí). Zdôraznila, že najmä v zložitej krízovej situácii je potrebné, aby sa zlepšili vzťahy a obnovila dôvera. Za dôležité pokladá, aby ľudia už nemuseli riešiť problémy vlády, ale aby vláda riešila problémy občanov.
Premiér štvrtkovým vystúpením zrušil dohodu, sme na bode nula, hovorí Sulík
Slovensko bude mať z EÚ 34 miliárd eur
Slovensko bude mať v najbližších rokoch z európskych peňazí k dispozícii spolu 34 miliárd eur. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR informovalo, že z nevyčerpaných fondov z obdobia 2014 až 2020 Slovensku ostáva 8,8 miliardy eur, ktoré treba minúť do konca roka 2023.
Z plánu obnovy bude mať Slovensko k dispozícii 6,3 miliardy eur, minúť ich však treba do roku 2026. K dispozícii má Slovensko aj 0,46 miliardy eur z Fondu spravodlivej transformácie. Tieto peniaze možno využiť do roku 2029.
Z fondov kohéznej politiky EÚ dostane Slovensko zhruba 12,85 miliardy eur, ktoré treba využiť do roku 2029. Zo spoločnej poľnohospodárskej politiky bude mať SR k dispozícii 4,9 miliardy eur, ktoré sa dajú využiť do roka 2029.
Slovensko bude mať z európskych peňazí k dispozícii dokopy 34 miliárd eur
WHO nevidí dôvod na zastavenie očkovania AstrouZenecou
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že nie je dôvod prestať používať vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca. Reagovala tak na skutočnosť, keď niekoľko európskych krajín pozastavilo očkovanie touto vakcínou pre obavy, že by mohla spôsobovať krvné zrazeniny.
Preventívne pozastavenie očkovania touto vakcínou oznámilo Dánsko, Nórsko, Island a Taliansko. Odklad očkovania oznámilo v piatok aj Bulharsko. Premiér krajiny Bojko Borisov povedal, že očkovanie bude pozastavené, kým Európska agentúra pre lieky (EMA) nepreverí všetky pochybnosti o bezpečnosti zmienenej vakcíny.
WHO nevidí dôvod na zastavenie očkovania vakcínou od firmy AstraZeneca
Zoroslav Kollár popiera podplácanie riaditeľa SIS
Podnikateľ Zoroslav Kollár poprel obvinenia, že mal podplácať obvineného riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, aby ho tajná služba nesledovala. „My sme sa vyjadrili, že Pčolinského ani Borisa Beňu (bývalý námestník SIS) nepoznáme a nevieme si to vysvetliť,“ uviedol advokát Martin Berec.
K zadržaniu V. Pčolinského sa vyjadril aj šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý vníma jeho zadržanie ako snahu zbaviť ho funkcie šéfa Slovenskej informačnej služby. „Myslím si, že je to mocenský zápas,“ uviedol minister.