Minister práce podal demisiu
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) podáva demisiu. Uviedol to na mimoriadnom vyhlásení. Hnutie Sme rodina to oznámilo prezidentke SR Zuzane Čaputovej. „Svoju demisiu vnímam ako krok k čo najskoršiemu ukončeniu koaličnej krízy," vyhlásil M. Krajniak. Demisiu podľa vlastných slov podáva preto, aby Sme rodina ukázala, že nemá žiadne personálne podmienky a je ochotná sa vzdať niečoho preto, aby koaličná kríza skončila.
„Urobili sme všetko preto, aby bola v stredu koaličná kríza ukončená. Odvtedy počúvame znovu dookola, kto má odstúpiť, či jeden, či dvaja alebo traja. Za chvíľu tu máme Veľkú noc a sme uprostred pandémie. Chceme, aby táto koaličná kríza konečne skončila," povedal M. Krajniak. Gestom odstúpenia M.Krajniaka hnutie nič nenaznačuje, podotkol šéf strany Boris Kollár.
Minister práce Milan Krajniak podal demisiu
Sulík žiada odchod Matoviča
Minister hospodárstva Richard Sulík ponúka svoje odstúpenie z funkcie v prípade, že sa svojho mandátu vzdá aj premiér SR Igor Matovič. „Igor Matovič vyhral voľby, má najsilnejšiu stranu, ale nie je manažérsky, osobnostne ani komunikačne schopný viesť vládu v tejto zložitej situácii,” povedal R. Sulík. Strana SaS požaduje výmenu premiéra do budúceho utorka, v opačnom prípade strana zváži odchod z vládnej koalície. SaS naďalej odmieta predčasné voľby a na poste šéfa kabinetu by si vedela predstaviť ministra financií Eduarda Hegera.
Odchod premiéra požaduje aj ďalšia koaličná strana Za ľudí. Okrem toho strana chce, aby z postu odstúpil aj vicepremiér Richard Sulík. Predčasné voľby strana považuje za najhoršiu možnosť. Chce, aby súčasná koalícia pokračovala a verí, že sa štyri koaličné strany čo najrýchlejšie dohodnú. Predsedníčka strany Veronika Remišová povedala, že ak by jej odstúpenie z funkcie pomohlo k riešeniu súčasnej krízy, je pripravená odstúpiť.
Sulík vyzýva Matoviča na odchod, na oplátku sa vzdá svojej funkcie
Súd vzal Jankovskú do väzby v kauze Fatima
Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská bude stíhaná väzobne. Rozhodol o tom senát Krajského súdu v Trnave. Zrušil napadnuté uznesenie Okresného súdu v Trenčíne, ktorý Moniku Jankovskú v kauze prebratia baru Fatima nezobral do väzby. Senát krajského súdu tým vyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozhodnutie senátu je právoplatné.
M. Jankovská bola takmer rok vo väzbe v súvislosti s kauzou Búrka. Najvyšší súd ju začiatkom marca prepustil, no po pár minútach ju polícia opäť zadržala v kauze trenčianskeho baru Fatima. Po zadržaní sa M. Jankovská podľa svojho obhajcu psychicky zrútila a skončila na psychiatrii. Bývalá štátna tajomníčka je hospitalizovaná od začiatku februára po tom, ako sa v banskobystrickej väznici pokúsila predávkovať liekmi.
M. Jankovská ide znovu do väzby, rozhodol o tom Krajský súd v Trnave
ŠÚKL odporúča pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZenecy
Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) odporúča na Slovensku pokračovať v očkovaní vakcínou AstraZeneca. Viaceré krajiny v posledných dňoch pozastavili očkovanie touto vakcínou alebo pozastavili použitie niektorých jej šarží po evidovaní hlásení, ktoré sa týkali výskytu krvných zrazenín u zaočkovaných. Najnovšie očkovanie pozastavilo Nemecko, Španielsko, Francúzsko aj Taliansko.
ŠÚKL sleduje podozrenia na nežiaduce účinky vakcín hlásené nielen na Slovensku, ale aj v európskych štátoch. „Pozastavenie očkovania je vo všetkých prípadoch preventívnym krokom. Príčinná súvislosť medzi očkovaním a trombózou nebola preukázaná. Momentálne dostupné údaje nenasvedčujú, že by zaznamenané prípady trombembólií priamo súviseli s očkovaním vakcínou od AstraZeneca," priblížil ŠÚKL.
ŠÚKL odporúča pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZeneca na Slovensku
Inflácia vo februári bola výrazne pod hodnotami minulého roka
Medziročná februárová inflácia sa udržala pod úrovňou jedného percenta, počas druhého mesiaca v roku zdraželi najmä palivá, ovocie, zelenina či tabak. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Spotrebiteľské ceny na Slovensku vo februári 2021 boli medziročne vyššie o 0,9 percenta, inflácia bola mierne vyššia ako v januári, stále však výrazne pod hodnotami minulého roka. „V medziročnom referenčnom porovnaní hodnotu inflácie ovplyvnili výrazne nižšie ceny za energie o 4,6 percenta aj zlacnenie potravín o 0,7 percenta,“ informovali štatistici.
Vo februári tohto roka zaznamenali najvýraznejší medzimesačný nárast cien v doprave o 1,8 percenta. Nasledovali alkoholické nápoje a tabak s medzimesačným nárastom cien o 0,7 percenta. Vzdelávanie zdraželo oproti januáru o 0,5 percenta. Medzimesačne zlacneli odevy a obuv, a to o 0,3 percenta. Ostatné oblasti zaznamenali buď stagnáciu cien, alebo iba mierny nárast o 0,1 až 0,2 percenta.