Referendum utvorilo dva tábory
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) chce zaradiť na júlovú mimoriadnu schôdzu parlamentu návrh, ktorý by umožnil vypísať predčasné voľby na základe referenda. Ľudia podľa neho musia dostať možnosť vyjadriť sa v referende.
„Uvidíme, ako sa k tomu postavia moji koaliční partneri, ako sa k tomu postaví opozícia, či za tento návrh zákona zahlasuje," skonštatoval.
Na vyjadrenia predsedu parlamentu reagovala strana SaS, podľa ktorej je otázka o zmene ústavy predčasná. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) skonštatoval, že návrh by musel byť zaradený do programu mimoriadnej schôdze. To však podľa Ondreja Dostála (SaS) nebude možné, keďže program mimoriadnej schôdze podľa rokovacieho poriadku nie je možné meniť ani dopĺňať o nové body.
Kollár chce pre referendum meniť ústavu. Sme rodina plánuje presadiť návrh na júlovej schôdzi
Ľ. Makó potvrdil úplatok pre D. Kováčika
Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi odovzdal 50-tisíc eur. Mal za to zariadiť, aby prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry nepodala sťažnosť voči rozhodnutiu o prepustení šéfa zločineckej skupiny Ľubomíra Kudličku z väzby.
Pri odovzdávaní peňazí bolo podľa Ľ. Makóa viacero svedkov. „Peniaze boli v stočenej obálke, podal som mu peniaze cez moju bundu a on si ich vložil do malej hnedej tašky cez plece," uviedol.
Ľ. Makó tiež potvrdil, že mu bývalý špeciálny prokurátor pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu. D. Kováčik mu mal ukázať trestný spis. Podľa Ľ. Makóa bolo trestné stíhanie voči nemu zastavené s tým, že sa skutok nestal.
Kajúcnik Ľudovít Makó potvrdil, že odovzdal Dušanovi Kováčikovi odmenu 50-tisíc eur
Európska komisia rozdávala pokuty
Európska komisia udelila pokuty v celkovej výške 875 miliónov eur nemeckým automobilkám Daimler, BMW a Volkswagen, vrátane jeho dcérskych spoločností Audi a Porsche.
Automobilky porušili protimonopolné pravidlá, keď sa dohodli na technickom vývoji v oblasti čistenia oxidov dusíka. Daimler však existenciu kartelu odhalil a pokutu nedostal.
Ide o prvý prípad, keď komisia uložila pokuty za tajnú dohodu o brzdení technického rozvoja, nie za tradičnejší cenový kartel.
Európska komisia odkryla a potrestala tajnú dohodu nemeckých automobiliek o neznižovaní emisií
EÚ a Švajčiarsko dali zelenú vzájomnému uznávaniu covid pasov
Európska komisia rozhodla, že osvedčenia o covide vydané Švajčiarskom budú považovať za rovnocenné s covidpasmi Európskej únie. Držitelia švajčiarskeho osvedčenia tak budú môcť cestovať do krajín EÚ za rovnakých podmienok ako držitelia únijných covidpasov.
Švajčiarsko zároveň súhlasilo s uznaním covidpasov Európskej únie pre cesty občanov členských krajín únie do Švajčiarska.
Rozhodnutie začne platiť od piatka 9. júla.
Dobrá správa pre cestovateľov, EÚ a Švajčiarsko si budú navzájom uznávať svoje covidpasy
Zmrazenie minimálnej mzdy
Analytici Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz navrhujú zmraziť výšku minimálnej mzdy aspoň na jeden rok. Odôvodňujú to tým, že jej plošný rast môže byť príčinou nadmerného nárastu nezamestnanosti v niektorých okresoch. Podotkli, že napriek varovaniam rýchly rast minimálnej mzdy pokračoval aj v roku 2021, kedy vzrástla o 7,4 percenta na úroveň 623 eur.
„Ekonomická teória a skúsenosti ukazujú, že takýto vysoký nárast minimálnej mzdy v časoch ekonomického prepadu má významný podiel na náraste počtu nezamestnaných v ekonomicky zaostalých okresoch," zhrnuli analytici.
Spolu so zmrazením minimálnej mzdy na jeden rok navrhujú zavedenie odvodovej úľavy pre zamestnancov s nízkymi mzdami vo forme odvodovej odpočítateľnej položky zo sociálnych odvodov.