Mária Kolíková podala demisiu
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) podáva demisiu. Tou hrozí aj šéfka strany Veronika Remišová, ak sa koaličná kríza do začiatku ďalšieho týždňa nevyrieši.
Za ľudí chce aj naďalej zotrvať v štvorkoalícii a žiada výmenu premiéra Igora Matoviča (OĽANO). „Z vlády odchádza ministerka Kolíková,“ uviedla V. Remišová s tým, že má ísť o M. Kolíkovej osobné rozhodnutie, s ktorým sa ona, predsedníčka strany, nestotožňuje. „Keď uvidíme, že rokovania nikam nevedú, čo sa, dúfam, nestane, oznámim svoje rozhodnutie tak, ako to dnes oznamuje ministerka Kolíková," doplnila V. Remišová.
Chce, aby sa kríza vyriešila ešte pred pokračovaním aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) ju bude v prípade demisie nasledovať.
M. Kolíková za dôležitý faktor pre svoje rozhodnutie označila vyjadrenie premiéra, že jej demisia by mohla prispieť k vyriešeniu koaličnej krízy.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podáva demisiu
Nové hnutie maďarských strán nesie názov Aliancia
Mimoparlamentné maďarské strany SMK-MKP, Most-Híd a Összefogás-Spolupatričnosť sa dohodli na novom spoločnom politickom subjekte Aliancia – Szövetség. Ich cieľom je vybudovanie silnej strany, ktorá bude chrániť demokratické princípy, vytvárať podmienky pre rast malých a stredných podnikateľov, zasadzovať sa o rovnosť ľudí a regiónov Slovenska.
„Vládou zabudnuté južné a východné regióny potrebujú politickú reprezentáciu, ktorá im rozumie, ktorá bude bojovať za dostavbu infraštruktúry, za nové nemocnice, za zachovanie školskej siete, ktorá bude bojovať za lepšie podmienky pre malých a stredných podnikateľov a farmárov,“ vyhlásil predseda Mostu-Híd László Sólymos.
Maďarské strany sa dohodli, vznikne ich spoločný subjekt Aliancia
Kollár prerušil schôdzu parlamentu a pripustil predčasné voľby
Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) prerušil v úvode piateho dňa 25. schôdzu. Svoje konanie odôvodnil vládnou krízou. „Aby som cirkus z vlády nepresunul do parlamentu,“ poznamenal.
„V tomto prípade je chyba na našej strane, musíme tu veľmi rýchlo upratať alebo sa slušne rozísť,“ poznamenal a ospravedlnil sa kolegom. „Radšej, nech je týždeň pokoj. Môžete povedať čokoľvek na našu koalíciu, ale nebudete môcť povedať, že v tomto pléne má Kollár neporiadok“ dodal.
Ak sa predstavitelia koalície do konca budúceho týždňa nedohodnú, mali by sa podľa neho postaviť pred ľudí a oznámiť predčasné voľby.
Ak sa bude situácia naťahovať, B. Kollár podľa svojich slov predstúpi pred verejnosť a povie, že treba vyhlásiť predčasné voľby. „Sme rodina to naťahovať nebude, proste odíde preč a bude vybavené. Po týchto demisiách všetkých si môžeme povedať, že položme na stôl všetky funkcie a poďme znova na tej platforme volieb z roku 2020 a vystavajme tú vládu znova,“ dodal a označil to za poslednú možnosť riešenia krízy.
Kollár pripustil predčasné voľby, ak do konca budúceho týždňa nebude dohoda
Žilinka sa pre núdzový stav obrátil na Ústavný súd
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka chce ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd, v súvislosti s predĺžením núdzového stavu, preskúmať. Na Ústavný súd (ÚS) SR tak podal návrh na začatie konania o súlade uznesenia vlády, ktorým predĺžila núdzový stav, s ústavou.
M. Žilinka považuje za potrebné podrobiť napadnuté časti uznesenia vlády testu proporcionality.
Podľa názoru generálneho prokurátora zákaz pohybu a pobytu zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou SR. Tvrdí tiež, že v núdzovom stave by mal byť primeraný rozsah obmedzení aj týchto základných práv a slobôd ustanovený v rozhodnutí vlády SR.
Žilinka sa pre núdzový stav obrátil s podaním na Ústavný súd
Kvietik nebude väzobne stíhaný
Trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom verejnom zasadnutí rozhodol, že finančník Martin Kvietik, obvinený v kauze Dobytkár, nebude väzobne stíhaný. Rozhodnutie je právoplatné.
Najvyšší súd rozhodoval o sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu ŠTS, ktorý nezobral M. Kvietika do väzby v súvislosti s jeho novým obvinením, no nezistil žiadne nové väzobné dôvody.
Jeho obhajca zdôraznil, že ide o čin z roku 2017, ku ktorého spáchaniu malo dôjsť dávno pred jeho zadržaním v rámci akcie Dobytkár. Podľa medializovaných informácií mal M. Kvietik prijať úplatok vo výške 180-tisíc eur za sprostredkovanie agrodotácií.
Počas akcie Dobytkár Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla 2020 obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb, ktoré čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur.