Polícia chcela zadržať Branislava Zuriana

Polícia chcela zadržať bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana, ten sa ale nachádza v zahraničí. V jeho byte v Poprade vykonali domovú prehliadku. Podľa vyjadrenia B. Zuriana si nie je vedomý, že by sa dopustil nejakej trestnej činnosti. Na políciu sa dostaví, až keď sa otestuje na covid-19.

B. Zurian odišiel z funkcie na vlastnú žiadosť iba minulý týždeň. Z funkcie odišiel rovno do civilu pár mesiacov po tom, čo proti nemu vypovedal dôstojník SIS Boris Beňa. Podľa informácii od B. Beňu mu mal B. Zurian vyzradiť, koho NAKA odpočúva. Podľa neho mu dodával informácie o sledovaní a odpočúvaní Ľudovíta Makóa, súčasného kajúcnika, hneď v niekoľkých vyšetrovaniach. B. Zurian to však za trestný čin nepovažuje. Polícia a SIS podľa neho spolupracovali pri viacerých kauzách. Na B. Beňu podal trestné oznámenie, s ktorým sa, podľa neho, zatiaľ nič neudialo.

Na snímke riaditeľ národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian počas tlačovej konferencie  o skončení vyšetrovania prípadu vraždy Ernesta Valka v Bratislave 21. augusta 2018. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Bývalý šéf NAKA B. Zurian otvorene o tom, prečo skončil v polícii

Štát dal na prevádzku MOM milióny eur

Prevádzka mobilných odberových miest (MOM) na testovanie na ochorenie covid-19 stála podľa prepočtov Nadácie Zastavme korupciu vyše 110 miliónov eur. V cene však nie sú zahrnuté testy a ďalšie položky spojené s plošným testovaním. Vyplýva to z analýzy fungovania MOM, ktorú urobila nadácia. Zle nastavený projekt tak podľa nej bude štát financovať do júna.

Mesačná odmena za MOM dosahuje 26-tisíc až 30-tisíc eur. K projektu to tak podľa nadácie prilákalo viacero špekulantov. Prepočty nadácie ukazujú, že vo februári stálo odhalenie jedného pozitívneho prípadu v priemere 932 eur, v apríli to už bolo takmer 4 700 eur. Májové čísla sa za niektoré okresy pohybujú v desaťtisícoch eur. Ministerstvo zdravotníctva aj regionálne úrady verejného zdravotníctva evidujú podľa nadácie stovky sťažností na MOM. Týkať sa majú napríklad umiestnenia odberných miest v prízemí panelákov, nesprávneho uloženia odpadu z testov či nedodržania predpísaného počtu personálu.

Antigénové testy pomáhajú v ohniskách.
Neprehliadnite

Prevádzka mobilných odberových miest stála štát vyše 110 miliónov eur

Za korupciu na SPF podal prokurátor návrhy na väzbu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku návrh na väzobné stíhanie v prípade siedmich obvinených osôb. Jedným zo siedmich obvinených je aj finančník Martin Kvietik. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Ide o osoby, ktoré Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v stredu v súvislosti s korupciou na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) v rámci akcií Latifundista a Feudál.

Zatiaľ nie je známy termín, kedy sudkyňa ŠTS bude rozhodovať o návrhu prokurátora. Podľa zákonnej lehoty by mala pristúpiť k neverejným výsluchom obvinených počas nadchádzajúceho víkendu. Obvinenia sa vzťahujú na trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, podplácania a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

NAKA
Neprehliadnite

Prokurátor ÚŠP v kauze SPF podal návrh na väzbu na sedem osôb

Pandémia má trikrát viac obetí, než ukazujú údaje

V dôsledku pandémie koronavírusu zomrelo vo svete až trikrát viac ľudí, než naznačujú oficiálne zaznamenané úmrtia na covid-19, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

„Celkový počet úmrtí je najmenej dva- až trikrát vyšší, než je oficiálne hlásené,“ povedala riaditeľka WHO pre spracovanie údajov Samira Asmová novinárom v Ženeve po tom, čo organizácia zverejnila výročnú správu o globálnych štatistikách v oblasti zdravotníctva. Podľa správy sa v roku 2020 vyskytli najmenej tri milióny tzv. nadmerných úmrtí v priamej alebo nepriamej spojitosti s ochorením covid-19. Oficiálny počet úmrtí v súvislosti s covidom pritom koncom minulého roka predstavoval 1,8 milióna.

WHO
Neprehliadnite

Pandémia má trikrát viac obetí, než ukazujú oficiálne údaje, tvrdí WHO

Poľsko musí zastaviť ťažbu v bani, proti ktorej bojuje Česko

Poľsko musí okamžite zastaviť ťažbu v uhoľnej bani Turów, ktorú dlhodobo kritizuje Česká republika. Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie, ktorý tak vyhovel českej žiadosti o vydanie predbežného opatrenia. Zákaz ťažby bude platiť až do vynesenia konečného rozsudku v tomto spore, oznámil súd.

České úrady sa na justíciu EÚ obrátili vo februári so žalobou proti rozširovaniu bane, ktorá podľa nich, okrem iného, ohrozuje kvalitu pitnej vody pre obyvateľov Libereckého kraja. Poľsko podľa českej strany porušuje právo EÚ tým, že umožnilo pokračovanie ťažby bez posúdenia jej vplyvu na životné prostredie. Varšava to odmieta a nedávno schválila predĺženie prevádzky bane do roku 2044. Proti žalobe sa bránila okrem iného aj argumentom, že baňa zabezpečuje prácu pre tisíce ľudí, ktorých životná situácia by sa jej zatvorením zásadne zhoršila. Ak by poľské úrady verdikt súdu nerešpektovali, súd môže na žiadosť Európskej komisie vymerať krajine vysokú pokutu.

Poland Plans To Expand Massive Open-Pit Coal Mine Near Czech Border
Neprehliadnite

Poľsko musí okamžite zastaviť ťažbu v bani Turów, nariadil to súd EÚ