Ministri SaS podávajú demisiu

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok po utorkovom rokovaní Republikovej rady SaS oznámili premiérovi Igorovi Matovičovi, že podávajú demisiu. Strana SaS už skôr avizovala, že dáva premiérovi do stredy ultimátum na to, aby odišiel z funkcie, inak odídu jej ministri. Predseda SaS Richard Sulík podal demisiu v utorok.

Prezidentka Zuzana Čaputová informovala, že demisiu oboch ministrov prijme vo štvrtok (25. 3.) o 11.00 h. Aktuálna situácia ju neteší, z vlády podľa nej postupne odchádzajú najlepší ministri. Zdôraznila, že je najvyšší čas pohnúť sa dopredu a vyriešiť vládnu krízu. „Je to v súlade s tým, čo už predtým mediálne avizovali. Blížime sa k tomu, že takmer polovica ministrov už nebude súčasťou vlády SR. Ultimát padlo veľa a situácia je pomerne jasná. Medializované informácie nasvedčujú tomu, že čoskoro, dúfam, dôjde k vyriešeniu tejto situácie,“ povedala Z. Čaputová.

Richard Sulík -
Neprehliadnite

Demisiu podáva aj minister zahraničných vecí I. Korčok, oznámil to Matovičovi, uvádza SaS

Európska únia žiada viac vakcín

Európska únia sprísnila kontrolu vývozu vakcín. Zásady reciprocity a proporcionality sú nové kritériá, ktoré sa majú brať do úvahy pri povoľovaní vývozov vakcín proti ochoreniu Covid-19 mimo hraníc EÚ. Tá sa doteraz snažila siahať k zákazom len výnimočne a pokúšala sa urýchliť dodávky vakcín inými cestami. Európska komisia (EK) spresnila, že cieľom je zabezpečiť včasný prístup k očkovacím látkam pre občanov EÚ. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ je sídlom výrobcov vakcín, ktorí ich dodávajú nielen pre občanov Únie, ale vyvážajú ich do celého sveta.

Zásada reciprocity znamená zistiť, či cieľová krajina obmedzuje svoj vlastný vývoz vakcín alebo surovín na ich výrobu a proporcionalita má zohľadniť skutočnosť, či sú podmienky v cieľovej krajine lepšie alebo horšie ako v EÚ – epidemiologická situácia, miera zaočkovanosti a prístup k vakcínam. Členské štáty EÚ a eurokomisia by mali posúdiť, či požadovaný export vakcín neohrozí bezpečnosť dodávok očkovacích látok a ich zložiek v Únii.

JB 8 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 17. februára 2021. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila stratégiu pre ďalší priebeh pandémie a nové varianty koronavírusu. Zároveň uviedla, že Európska komisia (EK) schválila v stredu dohodu o nákupe ďalších 300 miliónov dávok vakcíny proti novému koronavírusu s americkou farmaceutickou firmou Moderna. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursul
Neprehliadnite

Európska únia sprísnila kontrolu vývozu vakcín, chce ich viac

Nové pravidlá na vychádzky do prírody

Uplatniť si výnimku na cestu do prírody alebo individuálny šport v rámci okresu bude od štvrtka 25. marca možné iba od 5.00 do 20.00 h. Do odvolania sa zakazuje tiež cesta do zahraničia s cieľom rekreácie. „Myšlienka tohto celého obmedzenia je v tom, aby ľudia do zahraničia necestovali preto, aby nepriniesli nielen sebe, ale celému národu nejaký neželaný darček v podobe mutácie, ktorá by tu mohla spôsobiť veľké problémy, takže sme toto okno uzavreli,“ zdôvodnil poverený šéf rezortu zdravotníctva Eduard Heger.

Zvyšok opatrení sa nemení. V čiernych okresoch je do prírody naďalej potrebný najviac sedemdňový negatívny test alebo doklad o prekonaní ochorenia nie starší ako tri mesiace. Od budúceho pondelka (29. 3.) bude podľa Covid automatu v čiernej fáze 14 okresov. V bordovej zóne ich bude 58, v červenej sedem. Celkovo je Slovensko v čiernej fáze.

Na snímke zľava minister financií SR Eduard Heger a predseda vlády SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) a  počas tlačovej konferencie po 65. rokovaní vlády SR v Bratislave 11. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Vláda obmedzila pobyt v prírode do 20.00 h. a rekreáciu v zahraničí zakázala

Súkromný sektor eurozóny sa vrátil k rastu

Súkromný sektor eurozóny v marci prekvapujúco ožil. Jeho motorom bol výrobný sektor, ktorý dosiahol najväčšie tempo rastu za 23 rokov a pomohol eliminovať pokračujúci pokles dominantného sektora služieb na celkové výsledky bloku. Náladu v eurozóne však ovplyvňujú aj obavy z opätovného šírenia nákazy v regióne. Ukázali to predbežné údaje spoločnosti IHS Markit.

Podľa rýchleho odhadu kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v marci vzrástol na 52,5 bodu z februárových 48,8 bodu. Marcová hodnota indexu prekročila hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity v danom odvetví od jej poklesu a je najväčšia za osem mesiacov. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí očakávali, že kombinovaný PMI dosiahne len 49,1 bodu. Aktivitu v eurozóne v marci podporilo najmä Nemecko.

Volkswagen výroba
Neprehliadnite

Súkromný sektor eurozóny v marci prekvapujúco ožil a vrátil sa k rastu

Modifikované vakcíny v EÚ

Európska komisia (EK) prijala opatrenie na urýchlenie povoľovania modifikovaných vakcín proti ochoreniu Covid-19. Podľa EK má tento krok zaistiť väčší počet vakcín pre obyvateľov EÚ a zabezpečiť včasnú reakciu na nové mutácie vírusu. Nové zmeny právnych predpisov EÚ umožnia, aby sa farmaceutické spoločnosti mohli sústrediť na rýchle zhromaždenie potrebných údajov. Európska agentúra pre lieky (EMA) bude zasa môcť certifikovať modifikované vakcíny aj po predložení menšieho množstva dodatočných dát.

„Prichádzame s návrhom bezodkladných a flexibilných riešení zrýchleného schvaľovania bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť a účinnosť vakcín,“ uviedla v správe pre médiá eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová. Nové opatrenia vstúpia do účinnosti až po posúdení a schválení Európskym parlamentom a Radou EÚ.

WA 3 Skopje - Zdravotná sestra naťahuje injekčnou striekačkou vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer-BioNTech počas spustenia vakcinačnej kampane na klinike infekčných chorôb v Skopje v stredu 17. februára 2021. Severné Macedónsko začalo v stredu očkovať proti koronavírusu prvou dávkou vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré tejto balkánskej krajine darovalo cez víkend susedné Srbsko. FOTO TASR/AP 


A nurse prepares a Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine on the first day of the
Neprehliadnite

EÚ povolila urýchlené povoľovanie modifikovaných vakcín proti covidu