Prezidentka vymenovala nového ministra
Ján Mičovský podal demisiu z postu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka po podozreniach z korupcie u svojej nominantky v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). V pondelok však oznámil, že chce demisiu vziať späť. Odôvodnil to množstvom podporných vyhlásení na svoju adresu a tým, že nechce utekať z boja. Prezidentka Zuzana Čaputová však jeho demisiu prijala a za jeho nástupcu vymenovala Samuela Vlčana.
Prezidentka vo svojom príhovore po menovaní ministra do funkcie konštatovala, že S. Vlčan bude musieť v krátkom čase zvládnuť naozaj veľké výzvy. Podotkla pritom, že J. Mičovský šéfoval jednému z najťažších ministerstiev. Rozhodnutie podať demisiu najmä v súvislosti s kauzou okolo riaditeľky SPF Gabriely Bartošovej sú podľa prezidentky v súlade s očakávaniami, ktoré J. Mičovského profesionálne aj politické pôsobenie sprevádzajú.
Prezidentka prijala demisiu J. Mičovského, jeho nástupcom je S. Vlčan
Miera nadúmrtnosti klesá
Podľa dát Štatistického úradu (ŠÚ) SR v apríli zomrelo na Slovensku najmenej ľudí za posledných sedem mesiacov. Navyše ochorenie covid-19 už nebolo najčastejšou príčinou úmrtí. Najvyššia úmrtnosť bola v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. „Situácia sa však v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi roka výrazne zlepšila, keď od začiatku roka 2021 počty zomretých i celková nadúmrtnosť klesajú,“ zhodnotil ŠÚ SR.
Medzi najčastejšie príčiny úmrtí (38 percent) počas apríla patrili choroby obehovej sústavy. Tie si vyžiadali takmer dvetisíc ľudských životov. Na druhom mieste bolo ochorenie covid-19 (24 percent), ktoré si vyžiadalo takmer 1 300 obetí. Medzi prvými piatimi najčastejšími príčinami úmrtí boli aj na nádory (19 percent), choroby dýchacej (šesť percent) a tráviacej sústavy (štyri percentá).
V apríli zomrelo na Slovensku najmenej ľudí za posledných 7 mesiacov
Slováci to vláde neveria
Na začiatku pandémie nového koronavírusu v apríli 2020 vláde v súvislosti s jej zvládaním dôverovalo 56,2 percenta opýtaných. Momentálne táto dôvera klesla na len 17,2 percenta respondentov. Vyplýva to z najnovších výsledkov kontinuálneho prieskumu Ako sa máte, Slovensko?
Podľa Roberta Klobuckého zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) sú ľudia, ktorí nedôverujú vláde, menej ochotní dodržiavať epidemiologické opatrenia. Veľmi podobné je to vraj aj s ochotou dať sa zaočkovať, ktorá zároveň súvisí aj s dôverou vo vedu a zdravotníctvo. Zdravotníctvu v súčasnosti dôveruje 50,8 percenta a vedeckým inštitúciám na Slovensku 47,8 percenta respondentov. Slováci za najdôveryhodnejší zdroj informácií o očkovaní proti ochoreniu covid-19 pokladajú svojho lekára (51,7 percenta) a vedcov (43,5 percenta).
Menej ako štvrtina Slovákov dôveruje vláde pri zvládaní pandémie, vyplýva z prieskumu
Kryptomeny pod tlakom
Ceny kryptomien trpia už od začiatku roka. Bitcoin a aj ďalšie kryptomeny sa po niekoľkých pokojných dňoch opäť dostali pod veľký tlak. Cena najväčšej a najznámejšej virtuálnej meny klesla pod 33-tisíc dolárov. Ethereum kleslo o 8,8 percenta na 2 510,90 dolárov.
Imidž kryptomien tentokrát narušilo viacero skutočností. O kryptomenových transakciách sa doteraz tvrdilo, že sú vďaka anonymite imúnne voči zásahom štátu. Podľa expertov je však dôvodom výpredaja zrejme fakt, že americkí vyšetrovatelia dokázali získať naspäť bitcoiny zaplatené hekerom, ktorí zaútočili na prevádzkovateľa jedného z najväčších produktovodov v USA. Navyše bývalý americký prezident Donald Trump označil bitcoin za podvod.
Tlak na kryptomeny rastie a ich cena klesá, Trump označil Bitcoin za podvod
Výhľad sa zlepšuje
Svetová banka v najnovšej správe o vyhliadkach svetovej ekonomiky Global Economic Prospects uviedla, že v roku 2021 počíta s rastom o 5,6 percenta po minuloročnom poklese o 3,5 percenta. Nová prognóza predstavuje výrazné zlepšenie v porovnaní s januárovým odhadom na úrovni 4,1 percenta. Banka tak výrazne zlepšila prognózu tohtoročného vývoja svetovej ekonomiky.
K rastu by mali prispieť vakcinačné programy, ale aj masívne vládne stimuly v bohatých krajinách. Banka hovorí o najvýraznejšom raste za posledných 50 rokov. Ten by mali ťahať najmä veľké a priemyselne rozvinuté ekonomiky, dodala banka. Zároveň však upozornila, že mnohé rozvíjajúce sa trhy aj naďalej zápasia s pandémiou nového koronavírusu a jej dôsledkami.