Zariadenia, pre ktoré v utorok (9. 6.) zasahovala policajná NAKA v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES), boli zrejme inštalované oficiálne. Po stredajšom rokovaním parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) to vyhlásil jeho predseda a poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš (Smer-SD).

Odvolal sa pritom na dostupné informácie, ktoré zazneli aj na rokovaní výboru. Podotkol však, že je potrebné preveriť, čo všetko tieto zariadenia monitorovali.

„Vyzerá to tak, že zariadenia boli inštalované oficiálne na základe rozhodnutia oficiálnych štátnych orgánov. Treba teraz preveriť, či pracovali tak, ako pracovať mali,“ povedal E. Tomáš.

Úvahy o možnom zneužití, odpočúvaní a sledovaní štátnej siete Govnet prostredníctvom týchto zariadení považuje za predčasné. „Neviem sa ani k tomu vyjadriť,“ uviedol s tým, že má len informácie od riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Mária Kolíková
Neprehliadnite

Kolíková: Zásah v NASES ukazuje, že treba urobiť audit digitalizácie

Ak NAKA spustila v tejto veci vyšetrovanie, je podľa Tomáša potrebné to rešpektovať. Verí, že vyšetrovanie prinesie úplne jasný záver, či došlo alebo nedošlo k zneužitiu zariadení. Poslanec považuje za predčasné a nie veľmi zodpovedné zo strany vicepremiérky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí), že informovala o konaní NAKA v tejto veci.

„Záver môže byť totiž úplne iný, aký sa vytvoril v médiách. Nechcem však predbiehať. Nech to NAKA preverí,“ poznamenal E. Tomáš.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v utorok (9. 6.) zasahovala v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) a v súvislosti s tým zadržala štyri osoby. Ako pre TASR potvrdila vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí), utorkový zásah polície v priestoroch úradu vlády a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré sa začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu.

Denník N s odvolaním sa na informácie z prostredia orgánov činných v trestnom konaní tvrdí, že policajný zásah súvisí s podozrením, že štátna počítačová sieť Govnet bola celá odpočúvaná. Sledované mohli byť vládne maily a aj telefonáty.