Vážení čitatelia,

kolegyňa vnímavá na krásu mi tvrdila, že Richard Rybníček z titulky aktuálneho TRENDU nebude nadšený. Má tam vraj, ehm, ako to napísať, podbradok. Lebo ho náš elitný fotoreportér dosť nešetrne fotil z podhľadu. Osobne si myslím, že človeka pod hradom treba fotiť z pohľadu a tiež, že Richardovi Rybníčkovi to bude srdečne jedno. Lebo ešte osobnejšie verím, že jemu ide o to isté ako aj nám – aby si ho na titulnej stránke všimli všetci rozumní ľudia na Slovensku. Rozhovor s titulkom Manažovať prosperujúce mesto je ťažšie ako práca ministra si určite prečítajte. R. Rybníček chce z Trenčína urobiť najlepšie mesto (a miesto na život) na Slovensku a ja sa už neviem dočkať, kedy tú misiu dokončí. Aby sa mohol ujať ďalšej.

O tom, že sen o štvrtej automobilke stále žije i o súmraku monopolov
Téma čísla je venovaná energetickým monopolom. Minulý týždeň Eustream s SPP Infrastructure dostal nižší rating od Moody’s. Ale nie to je hlavný dôvod, prečo o nich píšeme. Monopolom sa darí výrazne horšie ako v minulosti, znižujú zisky, zvyšujú zadlženie a slovenská vláda ich - akoby o to viac chce. Po Transpetrole a SPP siahla už aj po Gabčíkove a teraz rozpráva o elektrárňach. Čo sa vlastne deje na Slovensku aj v Európe, o tom píšeme v téme Súmrak monopolov.

Kým vláda sa vyhovára, že sa nedá zistiť, kto skutočne stojí za schránkovými firmami v daňových rajoch, slovenské banky rady úverujú cyperské firmy. Angažovanosť voči firmám na Cypre či v Holandsku sa zvyšuje natoľko, že na rast úverov upozornila už aj Národná banka Slovenska. Podľa bánk ide stále o biznis v rámci zákona a s dodržaním všetkých regulačných pravidiel. Čo naozaj nemožno vylúčiť. Čo sa ale vylúčiť dá je skutočnosť, že schránky sú pre Slovensko anonymné. Nie sú.

Víkendové televízne diskusie s politikmi o navrhovaných kvótach utečencov, ktoré by mali krajiny Európskej únie - teda aj Slovensko - prijať, ukázali v plnej nahote biedu slovenského politického establishmentu. Najmä to, že zodpovední (i menej zodpovední) politickí dejatelia nechápu dramatickosť problému, jeho celosvetový rozmer a - čo už je neznalosť abecedy - všetkých utečencov považujú za ekonomických migrantov či teroristov. Článok Utečenci zaplavujú svet ukazuje na podstatu, vážnosť a globálny rozsah problému. A preto by som ho tentoraz odporučil nielen našim skalným čitateľom, ale aj pánom a dámam, ktorí sa (dobre) živia politikou.

V marci zažilo viacero veľkých bánk na Slovensku špecifický phishingový útok. Hackeri sa nezamerali na zisťovanie hesiel a prelamovanie ochrany. Namiesto toho dôverčivejším klientom priamo zavolali a s ich pomocou si od nich - previedli peniaze. Nejde však o jediný spôsob: phishing sa zameriava na získavanie akýchkoľvek prístupových údajov. Aj s heslom k Facebooku či mailovej schránke sa dá získať dosť údajov na vytvorenie falošnej identity pre ďalšie podvody. Preštudujte si ako sa nechytiť na phishing.

Sen o štvrtej automobilke na Slovensku stále žije. Aj po tom, ako sa spolu s krajinami V4 ocitlo v hre o závod britskej prémiovej značky Jaguar Land Rover. Slovenská strana ponúkla priemyselný park pri Nitre. Bola by to však už tretia veľká automobilka v regióne západného Slovenska, čo môže mať vplyv na ponuku kvalifikovanej pracovnej sily. Navyše o lacnej pracovnej sile v rámci regiónu V4 už tiež nemožno hovoriť. Hodinová cena práce je v slovenskom autobiznise už na druhom mieste za Českom. Krajina však môže ťažiť napríklad z dostatočnej infraštruktúry dodávateľských podnikov.

Najväčšia slovenská píla Rettenmeier Tatra Timber má nového majiteľa. Spolu s ďalšími štyrmi fabrikami Rettenmeierovcov ju kúpil nemecký rodinný podnik Cordesovcov. Tí pôvodne začínali iba ako obchodníci s drevom, v posledných rokoch sa pustili aj do výroby. V Liptovskom Hrádku sa črtá na zmeny. Chcú posilniť najmä produkciu finálnych drevárskych produktov, ktoré majú vyššiu ziskovosť. Ale nemecká precíznosť sa na Liptove zachová.

Zaujímavý vývoj je aj v Poprade. Do tamojšieho závodu sa v posledných rokoch presunula výroba práčok z viacerých európskych závodov koncernu. Vlani ich tam Whirlpool Slovakia vyrobil 2,1 milióna. Je to aj vďaka tomu, že ide o jednu z najmodernejších fabrík svetovej jednotky vo výrobe práčok s kvalifikovanou, ale pritom lacnejšou pracovnou silou. Nový šéf fabriky Michal Major má ešte vyššie ambície, vyrobiť v tomto roku 2,4 milióna práčok. Whirlpool Slovakia rozširuje výrobu, ale nabaľuje stratu. Tá sa za ostatné roky vyšplhala na 60 miliónov eur. Vedenie fabriky však odmieta, že by bola firma v problémoch.

Súčasťou najnovšieho vydania sú aj prílohy TREND Extra reality a TREND plus Výzvy v energetike, kde píšeme napríklad aj o elektromobiloch.

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O tom, že sen o štvrtej automobilke stále žije i o súmraku monopolov

S úctou

Oliver Brunovský

O tom, že sen o štvrtej automobilke stále žije i o súmraku monopolov

TREND 22/2015