Vážení čitatelia,

na prahu nového roka by som Vám chcel zaželať aj v mene mojich kolegov z TRENDU úspešný rok 2015, v ktorom sa budete Vy aj Vaši blízki tešiť z dobrého zdravia a budete mať radosť z práce aj zo života.

O tom, prečo sú zamestnanecké akcie nástrahou a kam investovať v roku 2015
Rok začíname tradičnou finančnou témou. Týka sa mnohých ľudí, ktorí majú hypotéku, alebo o nej – napríklad aj pri investovaní – uvažujú. Prísnejší pohľad Národnej banky Slovenska na banky bude mať za následok, že mnohí sa k hypotékam už tak jednoducho nedostanú a tí, čo ju majú, zasa tak ľahko nezískajú lepšie podmienky. To všetko pre vyššiu bezpečnosť bankového sektora. Súhrn faktorov spôsobuje, že máme možno posledné týždne na to, aby sme súčasnú priaznivú situáciu využili. Potom príde Vyhnanie z hypotekárneho raja.

Druhá časť novoročných finančných úvah je o tom, Kam s peniazmi 2015: Úroková diéta pokračuje. Tí odvážnejší však môžu hľadať vyššie zhodnotenia nielen v akciách, ale napríklad aj v štátnych dlhopisoch či cudzích menách. Lákavou oblasťou môžu byť aj niektoré komodity.

Vláda vypovedala Slovenským elektrárňam, a teda najmä Enelu, podľa nej nespravodlivo výhodnú zmluvu o prenájme vodnej elektrárne v Gabčíkove. Na jej argumenty sme sa bližšie pozreli a neboli zďaleka jednoznačné. O mnohom hovorí už fakt, že vláda či štátne inštitúcie vedú so Slovenskými elektrárňami 12 súdnych sporov. Predovšetkým teda vytvárajú na Talianov tlak a dávajú jasný signál aj záujemcom o kúpu talianskeho podielu, s kým treba hlavne rokovať o podmienkach. Prečítajte si Kalné vody dunajské vrátane rozhovoru s ministrom Žigom.

Zoskupenie firiem Sitno vstúpilo na slovenský trh v roku 2012 s veľkými odbytovými plánmi. Svoje strojárske aktíva doň vložili finančníci z J&T, Istrokapitálu, ako aj exminister hospodárstva Ľudovít Černák. Ten pred rokom z tejto skupiny odišiel, čo mohlo vyvolať určité pochybnosti. Koncom vlaňajška vstúpilo Sitno do likvidácie a z pôvodných majiteľov v ňom už nik nefiguroval. Nahradili ich schránkové firmy. Následný predaj majetku Sitna pôsobil skôr dojmom, akoby ani likvidátor nechcel, aby sa do súťaže niekto prihlásil. Aké to je, Keď finančníci likvidujú strojársky holding, zisťoval reportér Lukáš Kvašňák.

Lekársku pohotovosť na Slovensku treba zrušiť alebo aspoň časovo obmedziť! Budete zrejme všetkými desiatimi proti. Po prečítaní reportáže Márie Hunkovej Lekári Strážia Prázdne Pohotovosti však možno začnete o svojom pôvodnom názore pochybovať. Otázka pohotovosti je opäť – ako už roky – na stole. A staronový je aj poznatok, že lekári v niektorých regiónoch nútene slúžia na pohotovosti. Aj zadarmo. A keď odslúžia svoju nočnú, nastúpia ráno znova do zodpovednej práce, v ktorej ide o zdravie občanov. Mýlime sa, ak si pletieme pohotovosť so záchrankou či obvodným lekárom a nemýlime sa, ak tvrdíme, že problém pohotovosti doteraz nechcela riešiť žiadna z postsocialistických vlád.

Ak si bude chcieť podnikateľ v Estónsku založiť firmu, nebude ani potrebné, aby krajinu navštívil. Ako v rozhovore pre TREND tvrdí Ahti Kuningas z rezortu hospodárstva a komunikácií tejto pobaltskej republiky, táto jedenapolmiliónová krajina chce mať v roku 2025 až desať miliónov „obyvateľov“. Na elektronické občianske preukazy chce nalákať najmä vzdelaných a podnikavých ľudí. A pritom nesľubuje daňové prázdniny. Mimoriadne zaujímavý rozhovor: Estónsko cez internet kolonizuje svet.

Miloš Zeman je svojráznou postavou českej politickej scény. Jeho počínanie a názory ako hlavy štátu vyvolali vlani v Česku, no nielen v Česku, výraznú reakciu. Najmä mladí ľudia mu dali v uliciach červenú kartu – už nie sú ochotní tolerovať nielen niektoré jeho zahraničnopolitické postoje (Rusko, Čína), ale napríklad ani jeho sklon k alkoholu a samoľúbosť. Načrtnúť zložitú osobnosť českého prezidenta sa TREND snaží v článku Zeman zlatoústy.

Zahraničné firmy ponúkajú svojim zamestnancom už aj na Slovensku akcie. Je to však Bonus s nástrahami. Najnovšie takú ponuku dostali zamestnanci trnavskej automobilky a nebol o ňu príliš veľký záujem. Pretože kto sa v tejto krajine rozhodne zvýhodnenú ponuku využiť, mal by si byť vedomý rizík: okrem investície do jediného konkrétneho titulu treba počítať aj s dodatočným zdanením a s odvodmi. A v prípade dividend aj so zaplatením zdravotných odvodov. Všetko toto zaťaženie atraktivitu držania zamestnaneckých akcií znižuje, na druhej strane však spoluvlastníctvo posilňuje lojalitu a aktivitu vo firme.

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O tom, prečo sú zamestnanecké akcie nástrahou a kam investovať v roku 2015

S úctou

Oliver Brunovský

O tom, prečo sú zamestnanecké akcie nástrahou a kam investovať v roku 2015
Zdroj: mooko1979

TREND 1/2015