Vážení čitatelia,

pri rozhodovaní o tom, s akou témou pôjdeme na titulnú stranu aktuálneho TRENDu sme vo finále mali na výber z dvoch možností. Vybrali sme si tú, o ktorej TREND píše len zriedkavo, ale stojí to za to. S hudbou sa väčšinou spájajú emócie, kultúra, relax. No viete, aký je to biznis? Ten slovenský narástol vlani o celých 25 percent. Čo sa stalo, že slovenskej hudbe sa začalo dariť? V téme Luxus živiť sa hudbou sme sa pozreli na dôvody oživenia.

O tom, prečo sú utečenci najlepší kamaráti Roberta Fica a čo ak Briti vystúpia z únie
Pri súčasných technológiách nepotrebuje klient hľadajúci pôžičku nevyhnutne banku, tvrdí časť nadšencov. Vhodná IT platforma dokáže spárovať ponuku peňazí s dopytom, podobne ako to robí Uber pri taxíkoch. Obom stranám pritom vie ponúknuť jednoduché podmienky a zaujímavý úrok. Vo svete vznikli peer-to-peer pôžičky ako alternatíva k bankovníctvu, na Slovensku fungujú už dve: Žltý melón a Zinc Euro. Prekvapivo majú väčší problém s hľadaním vhodných ľudí, ktorým by požičali, než so záujmom investorov. Úverové Ubery: Koľko uberú bankám?

Šiestym nominantom TRENDU na Manažéra roka 2015 je profesor Milan Gregor, spoluzakladateľ technologického inštitútu CEIT v Žiline. Vždy som chcel robiť veľké veci, ale na Slovensku, reaguje na otázku, prečo neostal pôsobiť na niektorej z popredných svetových univerzít. CEIT sa dnes sústredí na vlastný výskum a vývoj. Do komerčnej podoby doviedol napríklad koncept digitálneho podniku, venuje sa vývoju inteligentných výrobných systémov a experimentuje s 3D skenovaním a tlačou. „Ak Slovensko zvládne stratégiu Industrie 4.0, niekoľko desaťročí udrží špičkový priemysel,“ prízvukuje tento pragmatický vizionár.

Keď vám niekto povie, že si nemáte manažovať svoj čas, ale svoju energiu, spočiatku ho asi zaradíte do početného davu „poradcov“ – buď ezoterikov, alebo dvadsaťpäťročné koučky, ktoré s neuveriteľnou presvedčivosťou v hlase radia ostrieľaným manažérom, ako majú riadiť svoj tím i život. Lenže keď to v rozhovore povie český manažér a dnes poradca Jan Mühlfeit, má to váhu a silu – lebo po vyše dvadsiatich rokoch v svetovej firme na riadiacich postoch vie, o čom hovorí. Odišiel z vedenia Microsoftu, učí manažovať energiu

Pred pár týždňami Igor Matovič obvinil slovenského premiéra, že na jeho účet v Belize smerovali peniaze za zmanipulovaný tender. Aj keby na tom bolo zrnko pravdy, dokazovanie by bolo problematické. Preto, že kontrola transparentnosti verejných funkcionárov cez majetkové priznania má mnoho slabých miest. A ani návrhy predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, o ktorých majú poslanci tento mesiac rokovať, na tom, zdá sa, veľa nezmenia. TREND sa téme venuje v článku Ako politici (ne)priznávajú majetky.

A o politike ešte raz: Slovenská vláda má od začiatku súčasnej mohutnej vlny imigrantov jasný a neoblomný postoj. Zuzana Petková si v článku Prečo sú utečenci najlepší kamaráti Roberta Fica všíma, ako práve tento slovenský postoj, kritizovaný Bruselom a viacerými politikmi európskych krajín, nahráva doma zvyšovaniu volebných preferencií vládnej strany Smer-SD. Ak téma migračnej krízy vydrží do volieb, opätovná vláda jednej strany nemusí byť fikcia.

Britské prieskumy ukazujú, že v súčasnosti je zhruba polovica obyvateľov krajiny za jej vystúpenie z Európskej únie. Ani vrcholní predstavitelia oboch hlavných strán nie sú jednoznačne naklonení súčasnej podobe európskeho partnerstva. Referendum o zotrvaní Británie v únii sa má uskutočniť do konca roka 2017. Čo ak Briti vystúpia z únie? Viaceré štúdie hovoria o tom, že by to poškodilo ekonomiku krajiny (a nielen Británie), no zároveň naznačujú, že by nešlo o katastrofálny prepad.

Najväčšieho producenta stavebných látok na Slovensku Holcim (Slovensko) zasiahla obria fúzia cementárskeho biznisu, keď sa zlučovali koncerny Lafarge a Holcim Po rozhodnutí protimonopolných orgánov musel slovenský biznis zmeniť vlastníka. Švajčiarov v Rohožníku vystriedajú Íri, spoločnosť sa premenuje na CRH (Slovensko). Táto spoločnosť nie je v regióne žiaden nováčik, má tu už vybudované kapacity, vlastní cementárne v Poľsku a na Ukrajine. V Maďarsku jej patrí firma Ferrobeton a v Rakúsku zase spoločnosť Questre.

Už tretia zmena pravidiel v tomto roku postihla odvetvie spotrebných úverov. V poslednej zmene NBS chce viac kontroly nad spotrebnými úvermi: chce právomoc určovať komu, ako, kto a koľko môže požičiavať. Nejde len o bankové úvery, nové pravidlá sa dotknú i nebankoviek, ktoré majú čerstvo za sebou zásadnú zmenu v podobe povinného licencovania.

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O tom, prečo sú utečenci najlepší kamaráti Roberta Fica a čo ak Briti vystúpia z únie

S úctou

Oliver Brunovský

O tom, prečo sú utečenci najlepší kamaráti Roberta Fica a čo ak Briti vystúpia z únie
Zdroj: peterzentko

TREND 38/2015