Vážení čitatelia,

už o pár dní, 15. marca, sa znova otvorí súkromný penzijný systém. Približne jeden a pol milióna sporiteľov dostane opäť možnosť vystúpiť a tí, ktorí v ňom ešte nie sú, vstúpiť. Myšlienka ožila v januári po vyčíslení historicky prvých dôchodkov z druhého piliera a následnom zistení týchto sporiteľov, že ak by do systému nevstúpili, ich celkové dôchodky by boli vyššie. V aktuálnom TRENDE preto hľadáme odpoveď na zložitú otázku Komu sa oplatí druhý pilier. A ide o jednu z kľúčových tém nielen súčasnosti ale aj budúcnosti.

O tom, komu sa oplatí druhý pilier a že peniaze na obchvat Bratislavy by aj boli
Tento týždeň prinášame viacero exkluzívnych materiálov, ale jeden z nich naozaj vyčnieva – rozhovor, ktorý TRENDU poskytol Muž, ktorý rozhýbal Peugeot. Portugalčan Carlos Tavares je novým šéfom koncernu PSA Peugeot Citroën. Ten bol pred niekoľkými rokmi na pokraji krachu. Nový CEO mu naordinoval radikálny úsporný program s cieľom vrátiť automobilku do čiernych čísel. Od zníženia počtu modelov zhruba na polovicu napríklad očakáva, že koncern bude vyrábať oveľa atraktívnejšie autá. PSA má pre Slovensko skvelú správu, v Trnave sa bude vyrábať úplne nový Citroën. Ako uviedol C. Tavares, slovenský závod má potenciál na rast, aj keď v súčasnosti považuje za dôležitejšie čo najefektívnejšie využitie jeho kapacít.

Ďalší exkluzívny pohľad prinášame priamo z amerického Silicon Valley. Miesto, kde sa rodia milionári nepôsobí navonok tak prepychovo, ako by si ľudia predstavovali. Po vilách aké vidno v najlepších štvrtiach Bratislavy tam niet ani stopy, najvyšším „mrakodrapom“ je zvonica univerzitného kostola. Je to ale top miesto na svete, kde sa dajú realizovať inovatívne a kreatívne nápady. Start-upisti tam chodia najmä kvôli kontaktom a zákazníkom, peniaze nie sú na prvom mieste. Náš reportér Dominik Orfánus im ale priniesol dôležitý odkaz: „Ak nedokážete investorovi ukázať, koľko dokáže investíciou zarobiť, ani za ním nechoďte.“

Uplynulý rok a začiatok tohto mali podnikatelia šancu na Posledné čarovanie s daňami. Výhodnejšie podmienky zdaňovania končia, začínajú sa platiť daňové licencie, podnikatelia môžu odpisovať rovnomerne majetok a umorovať stratu už len jedným spôsobom. Nové úpravy napriek volaniu biznisu nemajú za cieľ zjednodušiť systém ani podnikateľské prostredie, ich hlavným zámerom je zvýšiť výber dane.

Vláda tvrdí, že najväčší pripravovaný diaľničný projekt na Slovensku - obchvat Bratislavy - je najvýhodnejšie stavať formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). Vychádza z predpokladu, že na takýto veľký projekt v štátnom rozpočte peniaze nie sú a v najbližších rokoch ani nebudú. Michal Lehuta sa v článku Kde sú peniaze na obchvat snaží na konkrétnych číslach ukázať, že peniaze v rozpočte by sa našli – pravdaže, ak by bola "politická vôľa".

Od februára je v ostrej prevádzke štátny elektronický kontraktačný systém (eks.sk) a už vyše týždňa v ňom štátne organizácie musia povinne nakupovať. Je totiž vymyslený najmä na efektívne a transparentné verejné obstarávanie. Štátne obchody na trhu u Kaliňáka len za prvý mesiac skúšobnej prevádzky ušetrili 11 percent nákladov, mali by sme híkať nadšením. Eufóriu ale brzdí zistenie, že hoci skúšobná prevádzka trvala vyše pol roka a mnohé ministerstvá mohli nakupovať lacnejšie, o štátne trhovisko vôbec neprejavili záujem.

Maroš Šefčovič, slovenský podpredseda Európskej komisie, má na starosti kolosálnu agendu. Mal by vytvoriť Energetickú úniu, ktorá nielen vytvorí nové prepojenia doteraz oddelených sietí, ale zjednotí energetický trh EÚ a zladí aj pravidlá podpory a regulácie. Misia by sa dnes dala sformulovať do vety Preč s drahou elektrinou (a závislosťou od Ruska). Je tu však, ako vždy, ale. Bude treba rozmotať komplikované väzby, z ktorých žijú podnikatelia a podnikavci s obnoviteľnými zdrojmi, baníci a takisto politici. A tak bude onedlho zaujímavé sledovať aj diplomatické piruety páru Šefčovič – Fico, ktorých politické záujmy sa začnú rozchádzať.

Dlho sa bitcoin a jemu podobné digitálne kryptomeny tvárili len ako výmysel určený počítačovým fanatikom. Teraz, keď opadol prvý mediálny ošiaľ, ho začínajú seriózne zvažovať už aj štáty a centrálne banky: kryptomeny totiž umožňujú okamžité globálne platby s minimálnymi transakčnými poplatkami a ak ich budú mať štáty pod kontrolou, vedia nimi dokonca potlačiť defláciu. V článku Na muške nová revolúcia v platobnom styku si prečítajte o skúsenostiach Ekvádora aj o úvahách Bank of England či gréckeho ministra financií Janisa Varufakisa.

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O tom, komu sa oplatí druhý pilier a že peniaze na obchvat Bratislavy by aj boli

S úctou

Oliver Brunovský

O tom, komu sa oplatí druhý pilier a že peniaze na obchvat Bratislavy by aj boli

TREND 10/2015