Vážení čitatelia,

je to takmer rok, čo sa vláda na čele s premiérom Robertom Ficom začala venovať prípravám nového zákona, ktorý mal zamedziť obchodom štátu so schránkovými firmami. Presne po 11 mesiacoch vládni poslanci odklepli zákon, ktorý dostal takú podobu, že ho bude treba schváliť ešte raz a v inom znení. Zákon sa teda v tomto prípade nešil horúcou ihlou, ale jeho autori si dali aj napriek tomu námahu, aby v ňom zostali dostatočne veľké diery. Výsledkom je, že o schránkových firmách obchodujúcich so štátom budeme istotne ešte počuť. Vo vzduchu zostáva kľúčová otázka, ktorá nesie aj názov témy, Ako odschránkovať republiku.

O tom, že Ficove slová o podpisoch krvou neplatia i o nenápadných Nemcoch v slovenských autobusoch
Určite jeden z najzaujímavejších materiálov v čísle je o tom, ako spoločnosť Arriva patriaca nemeckému štátnemu dopravcovi Deutsche Bahn potichu a bez väčšieho záujmu verejnosti ovláda takmer štvrtinu autobusovej dopravy na Slovensku. K trom dopravných spoločnostiam, bývalým SAD-kám, pridala tento rok ďalšie dve. Firma má dnes na Slovensku 1 350 autobusov a zamestnáva 2 400 ľudí. Deutsche Bahn po ovládnutí autobusov mieri aj na slovenské vlaky, a to cez chystanú súťaž na prevádzkovanie železničnej trasy z Bratislavy do Banskej Bystrice.

Ďalšiu veľkú novinku v biznise ohlásila Slovenská pošta a Swan. Podľa očakávania vstupujú spoločne na telekomunikačný trh. Swan je od prelomu rokov 2013/2014 držiteľom mobilnej licencie a pošta poskytuje do projektu Štvorka (4ka) sieť 1 600 pobočiek po celom Slovensku. Tá má slúžiť na predaj SIM kariet, dobíjacích kupónov, mobilov, ale aj na hotovostné a bezhotovostné dobíjanie kreditov. Pošta si od Štvorky sľubuje nové zdroje príjmov, ktoré pomôžu vykryť pokles v jej core biznise. Viac sa dočítate v analýze Štvrtý operátor štartuje. Vďaka kľúčom od pôšt.

Novela zákona o DPH zavádza prisľúbené zmeny motivované neporiadkom v oblasti stavebníctva. Firma odvedie štátu DPH, až keď jej odberateľ zaplatí faktúru. Od veľkých odberateľov to však bude vyžadovať dodatočnú administratívu. Do novely sa dostala aj nižšia DPH na vybrané potraviny – samotný výber potravín je však zmätočný. Napríklad obsahuje veľa artiklov z dovozu, hoci zmena mala podľa vlády pomôcť domácim výrobcom. Vyzerá to tak, že opäť zvíťazil politický lobing.

Slovákom chceme ukázať, aké jednoduché je začať podnikať, zdôrazňuje v rozhovore pre TREND austrálsky biznismen Michael Jacobsen. Práve teraz pod gesciou rezortu hospodárstva spúšťa iniciatívu Entreprise Slovakia. Zároveň chce pomáhať slovenským inovatívnym firmám a budovať biznisové mosty medzi našou krajinou a Veľkou Britániou, kde dnes žije i podniká. Podľa neho sú tu státisíce ľudí, ktorí majú nápad a chcú byť vlastnými šéfmi. „Slováci sú milí, skromní, ale v biznise na to musíte zabudnúť,“ prízvukuje.

Štátne úrady čerpajú teraz eurofondy tempom, aké tu ešte nebolo, napriek tomu Slovensko patrí na tretie miesto od konca v rebríčku a Slovensko príde o stovky miliónov eur. Silné slová premiéra Fica z roku 2012, keď sa zastrájal, že mu ministri musia krvou podpísať že tieto peniaze dokážu minúť, sa nenaplnili. Najviac sa ešte potrápia ministri Žiga a Hudák, píšeme v analýze o aktuálnom stave čerpania.

A na záver prekvapenie. Ôsmy nominant na ocenenie Manažér roka 2015 je naozaj netradičný a asi ho od TRENDU nikto neočakával: futbalový agent a šéf spoločnosti Stars & Friends Karol Csontó. Počtom uskutočnených transferov patrí k najlepším vo svete. Jeho agentúra má dnes pobočky v desiatich krajinách a zamestnáva vyše sto ľudí. „Vyzná sa v tlačenici“ aj na takých zložitých trhoch, akými sú Rusko, Ukrajina či Turecko. K. Csontó má čo povedať aj manažérom v tradičných odvetviach: ľudia v tomto biznise musia myslieť medzinárodne, ale aj rešpektovať lokálne podmienky. Manažovanie futbalistov je ako manželstvo, tvrdí K. Csontó.

Vážení čitatelia, v aktuálnom TRENDE nájdete napríklad aj reportáž z autosalónu vo Frankfurte, pohľad na (kórejskú) budúcnosť televízorov, zaujímavú story o rozvadených bankároch, pohľad na 25 rokov teraz ťažko skúšaného zjednoteného Nemecka. Ročenka TREND Top v zdravotníctve a vo farmácii mapuje ekonomickú situáciu v slovenskom zdravotníctve a v tejto súvislosti vám odporúčam aj úvodníky Márie Hunkovej a Filipa Obradoviča.

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O tom, že Ficove slová o podpisoch krvou neplatia i o nenápadných Nemcoch v slovenských autobusoch

S úctou

Oliver Brunovský

O tom, že Ficove slová o podpisoch krvou neplatia i o nenápadných Nemcoch v slovenských autobusoch
Zdroj: peterzentko

TREND 40/2015