Vážení čitatelia,
obálka najnovšieho TRENDU pôsobí priam idylicky. Avizuje tému týždňa, v ktorej píšeme, že na Slovensku čoskoro môže byť Vlastná farma pre každého, komu sa chce vyhrnúť si rukávy. Od začiatku tohto týždňa totiž štátna agentúra PPA prijíma žiadosti o štartovacie dotácie vo výške 50-tisíc eur. Pre mladých začínajúcich farmárov je pripravených 25 miliónov eur. Pričinil sa o to Brusel, pretože celá Európa čelí výzve generačnej výmeny v poľnohospodárstve. Na viacerých príkladoch ukazujeme, že o budovanie vlastných fariem majú veľký záujem aj Slováci.
Vláda minulý týždeň schválila návrh rozpočtu verejnej správy. Po dvoch rokoch zopakuje už vyskúšaný a na slušných ľudí mimoriadne tvrdý model znižovania deficitu: celý pokles zatiahnu daňoví poplatníci. Už v tomto roku Rozpočet ukázal tohtoročné odtrhnutie z reťaze, vládne výdavky narástli vysoko nad plán. Návrh rozpočtu zároveň rezignoval na akúkoľvek snahu o konsolidáciu: úsporné opatrenia sa v ňom vôbec nespomínajú.
Deviateho nominanta na ocenenie Manažér roka 2015 sme mali vytypovaného dávno predtým, ako sa prevalili problémy materského koncernu. Škandál na našom rozhodnutí nič nezmenil. Predseda predstavenstva Volkswagenu Slovakia Albrecht Reimold, Šéf so srdcom pre techniku, celý kariérny život spojil s pôsobením v tomto nemeckom gigante. Sám seba považuje viac za kouča alebo motivátora, nie za klasického manažéra. Lebo človek podľa neho nedosahuje úspechy nikdy sám. Rovnako serióznu odpoveď dáva aj na aktuálne problémy koncernu: Volkswagen netoleruje akékoľvek porušenie zákona. A najvyšším cieľom týchto dní je získať stratenú dôveru a odvrátiť škody od zákazníkov.
V aktuálnom TRENDE predstavujeme aj ďalších inšpiratívnych ľudí. Architekti Tomáš Šebo a Igor Lichý minulý týždeň získali ocenenie CE.ZA.AR za ich bytový dom Nový háj v bratislavskej Petržalke. Klientom pri ňom umožnili celkom vážne zasahovať do budúcej podoby ich bývania. Autori v rozhovore vysvetľujú, ako štruktúra ich firmy, ktorá spája developera s architektonickým ateliérom, umožnila ísť do takého experimentálneho projektu. A dovolila im tiež prispieť k oživeniu sídliskovej kultúry a Priniesť do Petržalky mesto.
Začínajúca sa predvolebná horúčka vyplavuje množstvo prechmatov. V aktuálnom TRENDE je preto, žiaľ, aj dosť neradostného čítania. Odbornú verejnosť napríklad pobúrila príprava inak kvalitne obsadenej bratislavskej start-upovej konferencie TechMatch 2015. Evidentné je jej výrazné predraženie v porovnaní s podujatiami organizovanými privátnymi firmami. TRENDU sa podarilo zistiť, že Peniaze na TechMatch išli aj firme blízkej štátnej agentúre SBA.
Ďalšie príklady neefektívnosti štátnej inštitúcie a na druhej strane rozprávkovej efektívnosti súkromnej firmy ukazuje v článku Monopol na prešľapy Mária Hunková. Bilancuje situáciu Všeobecnej zdravotnej poisťovne a na ňu prisatých subjektov spriaznených osôb. Do neefektívnosti tejto inštitúcie, pracovitej tety Anky a dnešnej predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorá zázračne zbohatla, búši poslanec strany Sieť Miroslav Beblavý.
Ján Kováč sa dlhodobo zaujíma o diaľničné zákazky a schránky za nimi. Na troch rozostavaných tuneloch pri Žiline a Martine figurujú schránky v každej – pri firme Dúha spojenej s Miroslavom Remetom, ale aj v jej dcérskej firme Uranpres, ktorá je subdodávateľom schránkami vyšperkovaného Doprastavu. Kolega svoju analýzu nazval Diaľničné tunely prilákali aj J&T. Dúhové schránky majú totiž podobné korene ako viaceré firmy napojené na túto finančnú skupinu. A, možno náhodou, znaky podobnosti nesie aj financovanie.
Zuzana Petková sa vracia ešte do obdobia prvej Ficovej vlády. Ak vlani prepukol škandál s podivuhodným organizovaním verejných obstarávaní pre samosprávy cez megaúspešnú firmu Star EU, na ktorú záujemcov o europeniaze usmerňoval vtedy ešte generálny manažér Smeru-SD Ján Richter, teraz sa ukázalo, že čosi veľmi podobné sa dialo s firmou Sensim blízkou SNS. Obe firmy boli takpovediac Neporaziteľní v eurofondoch. Čo naznačuje, že nešlo o systémovú úchylku, ale o systém sám, ktorý tu bol, je a verme že už nebude.
Na záver predsa len jedna dobrá správa. Vedenie pošty postupne objasňuje vzťahy s Poštovkou, teda Poštovou bankou. Práve sprístupnilo dlhé roky utajovanú zmluvu, ktorá zakladá banke exkluzivitu pri distribúcii finančných produktov cez pobočky pošty. Podobnú zmluvu so štvrtým mobilným operátorom si už súčasné vedenie nastavilo podľa svojich predstáv: nie je v nej exkluzivita a pošta má nárok aj na podiel z tržieb, hoci nie je spoluakcionárom.
Ešte si dovolím upozorniť vás na prílohy – TREND plus máme na tému Ako investovať a TREND Špeciál Fleet sa venuje firemným flotilám a umelej inteligencii, ktorú v nich môžete využiť.
Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.
Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský
TREND 41/2015