Nadpriemerná úroda by mohla ďalej tlačiť na ceny potravín, ktoré v krajine tento rok na jar v medziročnom porovnaní klesli. Úroda hustosiatych obilnín by sa mala zvýšiť o 15,2 percenta na 2,64 milióna ton. Lepší výsledok sa podľa štatistikov očakáva nielen vďaka vyšším hektárovým výnosom, ale aj vzhľadom k väčšej osiatej ploche.

Ak sa odhad úrody potvrdí, Slovensko bude mať výrazný prebytok obilia, a to v objeme okolo jedného milióna ton. Vlani slovenskí poľnohospodári zožali 2,29 milióna ton obilia, čo bolo o takmer štvrtinu viac ako v roku 2012, kedy však bola úroda slabšia ako v iných rokoch.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) už skôr upozornila, že obchodníci ponúkli farmárom za obilie nízke výkupné ceny. Poľnohospodári preto budú s predajom vraj vyčkávať. Obávajú sa aj vplyvu bezcolného dovozu obilia z Ukrajiny do EÚ.

„Možno očakávať, že najmä na východe našej krajiny to môže vyvolať tlak na pokles cien domácej produkcie. Ak sa (dovoz z Ukrajiny) prejaví aj na nemeckom trhu alebo v ďalších krajinách EÚ, môže to skomplikovať vývoz prebytkov zo Slovenska,“ upozornil šéf SPPK Milan Semančík.

Nadpriemerná úroda by rovnako ako vlani mohla tlmiť rast cien potravín, ktoré majú veľký podiel v spotrebiteľskom koši, a teda aj vplyv na infláciu. Tempo rastu cien potravín začalo na Slovensku zvoľňovať v závere minulého roka. Tento rok v apríli a máji boli potraviny dokonca lacnejšie ako v rovnakom období minulého roka. Tento vývoj prispel k tomu, že spotrebiteľské ceny v krajine v medziročnom porovnaní nerastú. Začiatkom tohto roka Slovensko zasiahla deflácie.