Dva vrtuľníky japonskej armády začali dnes zhadzovať vodu na ohrozený reaktor jadrovej elektrárne Fukušima I, poškodenej piatkovým zemetrasením a vlnou cunami. Stroje zhadzovali vodu na prehriaty reaktor č. 3, kde sa v palivovej zmesi nachádza vysoko nebezpečné plutónium a urán.
Vysoká úroveň rádioaktívneho žiarenia v stredu odsunula plány na použitie vrtuľníkov pri ochladzovaní reaktorov. Na miesto mieria aj požiarne autá s 11 vodnými delami, ktoré budú na reaktor tiež striekať vodu.
Medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu potvrdila, že jadrá reaktorov jedna, dva a tri v elektrárni Fukušima I sú poškodené, no ich bezpečnostné obaly sú zrejme v poriadku. Agentúra hodnotí situáciu ako mimoriadne vážnu.
Výpadok dodávok elektriny z poškodených jadrových elektrárni a zničená infraštruktúra spôsobujú vážne problémy pri zásobovaní severovýchodu krajiny aj hlavného mesta elektrickou energiou. Japonský minister hospodárstva Banri Kaieda varoval, že Tokiu hrozí dnes večer tamojšieho času rozsiahly blackout, ak spotreba elektriny prekročí úroveň z dnešného rána.
Krajinu zasiahol studený front, ktorý spôsobil zvýšenie spotreby elektrickej energie. Kapacity spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO) sú vyťažené na maximum, vláda preto vyzvala ľudí, aby ešte viacej šetrili elektrinou. Ešte viac obmedziť by sa podľa ministerstva dopravy mala aj prevádzka vlakov.
Podľa informácií japonskej polície, ktoré priniesla BBC, stúpol počet potvrdených obetí piatkovej katastrofy na takmer 5 200. Ďalších 8 600 osôb je stále nezvestných a šance, že by záchranári ešte niekoho našli živého, sú minimálne.
Foto na titulke - TASR / AP