Japonsko považuje rastúce mocenské ambície komunistickej Číny za svoju „najväčšiu strategickú výzvu“. Vyplýva to z dokumentu venovaného obrane, ktorý v piatok schválila vláda japonského premiéra Fumia Kišidu.

V prijatom dokumente sa uvádza, že Japonsko bude na aktivity Číny reagovať prostredníctvom spolupráce s USA a ďalšími „podobne zmýšľajúcimi krajinami“.

Takzvaná biela kniha o obrane nadväzuje na bezpečnostnú stratégiu, ktorú japonská vláda prijala v decembri minulého roka. Podľa tejto stratégie sa Japonsko odkloní zo svojej dlhoročnej bezpečnostnej doktríny zameranej výlučne na obranu, aby bolo schopné napríklad eliminovať nepriateľské raketové pozície.

V dôsledku tejto zmeny obrannej stratégie sa masívne navýšia výdavky na japonské ozbrojené sily.

Oba spomínané dokumenty japonskej vlády ukazujú, aké má Tokio obavy z narastajúcich vojenských ambícií Pekingu. Obáva sa napríklad toho, že by sa komunistická Čína mohla pokúsiť zmocniť ostrova Taiwan, ktorý považuje za súčasť čínskeho územia.

Čína, Rusko i Severná Kórea podľa japonskej vlády prispievajú k tomu, že súčasná globálna bezpečnostná situácia je „najvážnejšia a najkomplikovanejšia“ od čias druhej svetovej vojny.

Čínska a ruská delegácia sa vo štvrtok navštívili severokórejský Pchjongjang, kde sa spoločne s tamojším diktátorom Kim Čong-unom zúčastnili na vojenskej prehliadke. KĽDR na nej predstavila nové drony a rakety dlhého doletu schopné niesť jadrové zbrane, uviedli tamojšie štátom kontrolované médiá.

Ďalšie dôležité správy

Economists Warn Of Real Estate Bubble
Neprehliadnite

Realitná bublina spľasla, prichádza recesia súvah. Čína vstupuje na japonskú cestu