Tokio modernizuje podzemný protipovodňový systém „Katedrála,“ aby čelilo narastajúcej hrozbe extrémnych poveternostných javov spôsobených klimatickými zmenami. Mesto spustilo sedemročný projekt v hodnote 250 miliónov dolárov na posilnenie hrádzí, zlepšenie odvodňovacích systémov a výstavbu nových nádrží. Cieľom je zvládnuť intenzívnejšie zrážky a predísť záplavám v husto obývaných oblastiach, píše portál san.com.

Komplex „Katedrála“, je jedným z najpozoruhodnejších inžinierskych diel určených na ochranu Tokia pred povodňami. Systém pozostáva z masívnej vyrovnávacej nádrže s rozmermi 177 × 78 × 25 metrov a zo siete tunelov dlhých 6,3 kilometra, ktoré spájajú päť kontajnmentových síl, každá hlboká 65 metrov. Súčasťou je aj 78 čerpadiel, ktoré dokážu vypustiť 200 ton vody za sekundu.

Projekt dokáže zvládnuť 356 mm dažďa za 48 hodín, čím poskytuje kľúčovú ochranu pre nízko položené oblasti Tokia. Počas sucha slúži aj ako turistická atrakcia, keďže fascinujúce podzemné priestory lákajú návštevníkov. Výstavba trvala 13 rokov a stála približne 2,6 miliardy dolárov.

Klimatické výzvy

Systém čelí novým výzvam spôsobeným klimatickými zmenami, ktoré zvyšujú frekvenciu a intenzitu zrážok. Krátke, intenzívne lejaky sú o 40 percent častejšie než pred 30 rokmi, zatiaľ čo hladina mora má do roku 2100 stúpnuť až o dva metre. V kombinácii s poklesom pôdy v Tokiu tieto faktory tlačia infraštruktúru na jej hranice a nútia mesto neustále zlepšovať svoje ochranné systémy.

Prebiehajúci rozvojový projekt zahŕňa výstavbu nových kanálov, ktoré odvedú vodu z riek Shirako a Kanda do Tokijského zálivu, čím sa zvýši kapacita systému na zvládanie 100 mm zrážok za hodinu, oproti súčasným 75 mm. Na vytváranie nových tunelov, ktoré zachytia obrovské množstvo dažďovej vody, sa používajú najmodernejšie tunelovacie stroje. Tieto opatrenia majú pomôcť ochrániť mesto pred čoraz častejšími „guerilla“ lejakmi.

Od otvorenia v roku 2002 protipovodňový systém preukázal vysokú účinnosť, keď sa aktivoval v priemere sedemkrát ročne, čo pomohlo predísť škodám vo výške 148 miliárd jenov. Počas tajfúnu Hagibis v roku 2019 odklonil 12,18 milióna kubických metrov vody, čo znížilo počet zaplavených domov o 90 percent v porovnaní s tajfúnom v roku 1982.

Modernizácia systému zabezpečí, že Tokio bude lepšie pripravené čeliť povodniam spôsobeným klimatickými zmenami a ochrániť svojich obyvateľov pred čoraz extrémnejším počasím.

Happy,Senior,Adult,Couple,Eating,Healthy,Salad,Together.,Lovely,Grandmother
Neprehliadnite

Desať inšpirácií Japonskom, krajiny s jedným z najzdravších spôsobov života

Daily Life In Japan
Neprehliadnite

Japonsko musí obmedziť závislosť od čistej energie, varuje potenciálny líder krajiny