Tohtoročná dovolenka aj v obľúbených dovolenkových destináciách vyjde drahšie ako v minulosti. Dôvodom je vysoká inflácia, výrazne rastúce ceny potravín, ceny v reštauráciách a hoteloch aj ceny benzínu. Uviedla to v aktuálnej analýze analytička 365.bank Jana Glasová.

Inflácia má dopad na slovenských dovolenkárov 

Júnová medziročná inflácia dosiahla na Slovensku úroveň 13,2 percenta. „Vysoká inflácia trápi ale nielen nás, ale aj ostatné európske krajiny. Najvyššej inflácii aktuálne čelí Turecko, kde rast cien dosahuje až takmer 79 percent. To má samozrejme aj dopad na našich dovolenkárov v tejto destinácií, nakoľko aj oni budú cítiť, že ceny v obchodoch, hoteloch a reštauráciách sa oproti vlaňajšku výrazne zvýšili," priblížila analytička.

Za Tureckom nasledujú pobaltské krajiny Estónsko, Lotyšsko a Litva, kde tempo rastu cien prekračuje 20 percent. Ďalšia v poradí je susedná Česká republika s infláciou blížiacou sa k 17 percent a Bulharsko s takmer 15-percentnou infláciou.

Pri porovnaní susedných krajín rastú ceny rýchlejším tempom ako v SR v Česku (17 percent) aj v Poľsku (14 percent). Rovnakým tempom rastú ceny v Maďarsku (takmer 13 percent). „Nižšiu infláciu ako my má jedine Rakúsko, a to mierne pod 9 percent," doplnila Glasová.

Potraviny najvýraznejšie zdraželi v Turecku

Vysoké ceny podľa nej zastihnú dovolenkárov aj v Chorvátsku, kde v priemere inflácia presahuje 12 percent. Podobne je na tom aj Grécko a Slovinsko, kde sa tempo rastu cien pohybuje okolo 11 percent. Dvojciferný, asi 10-percentný priemerný rast dosahuje aj Španielsko. Miernejšia inflácia je na Cypre a v Portugalsku, kde dosahuje okolo 9 percent, v rozmedzí 8 až 8,5 percenta sa pohybuje v Nemecku a Taliansku. Mierne nižšou infláciou sa môže pochváliť Francúzsko (6,5 percenta), ale aj Malta (6 percenta).

Potraviny podľa Glasovej oproti vlaňajšku najvýraznejšie zdraželi v Turecku, až o 94 percent. Nasleduje Litva (28 percent) a spomedzi dovolenkových destinácii Bulharsko a Maďarsko (23 až 24 percent). V Česku aj Chorvátsku rastú ceny potravín podobne ako na Slovensku (17 až 18 percent). Najnižšie medziročné zdraženie potravín spomedzi dovolenkových destinácií zaznamenalo Francúzsko (6 percent), Cyprus (8 percent) a Taliansko (9 percent).

Ceny v reštauráciách a hoteloch

Ceny v reštauráciách sa medziročne najviac zvýšili taktiež v Turecku (80 percent). Nasleduje susedné Česko (23 percent) a SR, kde ceny oproti vlaňajšku vzrástli o 20 percent. Podobný rast cien je aj v Maďarsku a Bulharsku. V Chorvátsku sú ceny stravovania vyššie oproti vlaňajšku o 14 percent, v Slovinsku o 10 percent a v ďalších krajinách je už tempo rastu jednociferné. Najpomalší rast dosahuje opäť Francúzsko (4 percentá) a Grécko a Taliansko (4,5 percenta).

Aj ceny za ubytovanie v hoteloch či penziónoch najvýraznejšie zdraželi v Turecku (77 percent). O asi 40 percent sa oproti vlaňajšku zvýšili v Portugalsku a o takmer 30 percent v Španielsku. Viac ako 20-percentný rast cien dosahuje aj Česko a Grécko. Najnižší rast cien ubytovania je naopak na Malte (2 percentá). V SR vzrástli ceny v hoteloch a penziónoch o asi 7 percent, o niečo rýchlejšie rástli v Nemecku, Maďarsku, Francúzsku, Slovinsku a v Rakúsku (7 až 10 percent), doplnila analytička.

Ďalšie dôležité správy

Tankovanie za výhodné ceny v Maďarsku zapríčinili nevôlu domácich, nakoľko sa v pohraničných obciach tvorili kolóny vozidiel z cudziny. Aktuálne opatrenia zvýhodnujú už len majiteľov vozidiel, ktoré sú registrované v Maďarsku.
Neprehliadnite

Benzín aj nafta na slovenských čerpacích staniciach zlacneli