Keďže krajiny EÚ vrátane Nemecka a Francúzska chcú odstúpiť od Zmluvy o energetickej charte (Energy Charter Treaty, ECT), zvyšuje sa tlak aj na rakúsku vládu, aby urobila rovnako, píše portál euractiv.com.
Zmluva ECT o ochrane investícií bola navrhnutá v 90. rokoch a má slúžiť na ochranu nových investícií do energetickej infraštruktúry v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Keďže sa vlády snažia postupne upustiť od používania fosílnych palív, spoločnosti využili zmluvu na žalobu o náhradu škody.
V piatok nemecká vláda uzavrela medzivládnu dohodu, ktorá zahŕňala odstúpenie od ECT. Francúzsko, Poľsko, Španielsko a Holandsko tiež oznámili tento zámer. Taliansko upustilo od zmluvy už v roku 2015. Opozičné strany a s nimi spojené odborové zväzy teraz chcú, aby ich nasledovalo Rakúsko.
„Aj federálna vláda si v súčasnosti musí konečne uvedomiť: Neexistuje spôsob, ako odstúpiť od Zmluvy o energetickej charte,“ vysvetlila Julia Herrová, hovorkyňa pre environmentálnu politiku sociálno-demokratickej SPÖ – najväčšej a najpoprednejšej opozičnej strany.
Modernizácia zmluvy, ktorá musí byť schválená jednomyseľne, by mala byť prediskutovaná na summite ECT koncom novembra. Podľa J. Herrovej reforma zmluvy „nie je dobrým riešením“. „Zmluva o energetickej charte zostáva zabijakom klímy a korporácie si zachovávajú právomoc ťahať štáty pred arbitrážne súdy a žalovať za ušlý zisk,“ dodala v nedeľu vo vyhlásení.
Jej presadzovanie podporila Rakúska federácia odborových zväzov ÖGB. Strana SPÖ má historicky blízko k robotníkom, aj k týmto odborom. „Neexistuje žiadna alternatíva k odstúpeniu Rakúska od zmluvy o zabijakovi klímy,“ uviedol v nedeľu prezident ÖGB Wolfgang Katzian.