Informoval o tom web denníka Financial Times (FT). Podľa neho rastie vo zvyšku únie hlboká nespokojnosť s neochotou Atén začať intenzívne strážiť svoju hranicu s Tureckom, ktorá je zároveň vonkajšou hranicou EÚ, a to s únijnou pomocou.

Grécko má vraj na riešenie situácie čas len do polovice decembra, respektíve do budúceho únijného summitu. Možnosť vyradenia zo Schengenu, kde je možné cestovať cez hranice jednotlivých štátov bez nutnosti predkladať osobné doklady, je podľa niekoľkých únijných ministrov a vysokých predstaviteľov jediným prostriedkom, ako presvedčiť gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, aby splnil svoje sľuby a začal s úniou spolupracovať.

V prípade, že EÚ splní svoju hrozbu, išlo by o prvý prípad, keď by členskej krajine bolo pozastavené členstvo v schengenskom priestore od jeho založenia v roku 1985.

Tlak na Atény súvisí so snahou sprísniť kontroly na spoločnej vonkajšej hranici EÚ, a zaistiť tak prežitie vlastného schengenského priestoru, ktorého priepustnosť pre utečencov vyvoláva už vážnu kritiku v mnohých krajinách únie.

Európska komisia tento mesiac navrhne vznik spoločných pohraničných jednotiek, ktoré by sa ujali kontroly vonkajších hraníc EÚ, a to aj prípadne proti vôli hraničných štátov, v tomto prípade Grécka.

Ministri vnútra krajín EÚ, ktorí sa zídu v piatok, majú dať podľa FT jasne najavo, že pristúpia k drastickejším opatreniam, ak zotrvá Grécko v nečinnosti.