Tisícky obyvateľov miest na západe Srbska v pondelok protestovali proti plánovanej ťažbe lítia v regióne. Srbská vláda nedávno podpísala s Európskou úniou memorandum o dodávkach strategického kovu, ktoré má zabezpečiť veľkú časť potrieb lítia pre európsky priemysel. Obyvatelia dotknutej oblasti sa ale obávajú veľkých ekologických dopadov.

Belehrad v pred dvoma týždňami obnovil licenciu pre ťažbu britsko-austrálskej spoločnosti Rio Tinto po tom, čo ústavný súd zrušil skoršie rozhodnutie srbskej vlády ťažbu nepovoliť. Vláda predvlani zastavila pôvodný projekt ťažby pre obavy z dopadov na prírodu. Ekológovia tvrdili, že ťažba okrem iného silno znečistí zdroje vody.

„Zobrali nám naše rieky, naše lesy. Robia len to, čo je v ich záujme, nie v záujme ľudí,“ povedal aktivista Nebojsa Kovandit z mesta Kraljevo, ktoré bolo jedným z dejísk protestov.

Podľa odhadov spoločnosti Rio Tinto by baňa mohla ročne produkovať 58-tisíc ton lítia, ktoré sa používa na výrobu batérií predovšetkým do elektromobilov. To by pokrylo potreby na výrobu 1,1 milióna elektrických vozidiel, čo zodpovedá približne 17 percentám ich európskej produkcie.

Prezident Aleksandar Vučić vyhlásil, že ťažba sa začne najskôr v roku 2028 a že vláda bude od ťažobnej spoločnosti požadovať záruky, ktoré pomôžu predísť ekologickým škodám.

Ďalšie dôležité správy

KK35 Belehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučič (uprostred), podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič (vpravo) a nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) počas tlačovej konferencie v Belehrade 19. júla 2024. Európska únia a Srbsko v piatok uzavreli dohodu o zásobovaní lítiovými batériami, ktoré sa považujú za kľúčový prvok potrebný na prechod na hospodárstvo šetrnejšie k životnému prostrediu. FOTO TASR/AP 
Serbian President Aleksandar Vucic, center, speaks during a press conference after offic
Neprehliadnite

EÚ a Srbsko podpísali memorandum o lítiových batériách. Dohoda má význam aj pre automobilky