Šestnásťročná Greta Thunbergová organizuje od augusta 2018 každý týždeň protest pred parlamentom v Štokholme, kde sa usiluje upozorniť na to, že od slov na ochranu klímy je zatiaľ ďaleko k činom. A inšpirovala aj množstvo iných školákov po celom svete na piatkové demonštrácie, kde vyzývajú na aktívnejšiu ochranu klímy. Demonštrácie sa konajú pod heslom #FridaysForFuture (Piatky za budúcnosť).

„Neuveriteľné. Je to ohromujúce, ťažko tomu uveriť,“ povedala tínedžerka pre štokholmský denník Aftonbladet, ktorý si prieskum verejnej mienky objednal u spoločnosti Inizio. „Je to veľká česť a radosť, že to, čo robím, má taký vplyv,“ dodala.

Švédka získala 23 percent hlasov, umiestnila sa tesne pred líderkou švédskych opozičných kresťanských demokratov Ebbou Buschovou Thorovou.

Približne tisíc ľudí dostalo otázku: „Ktorá Švédka mala vo všeobecnosti podľa vášho názoru obzvlášť kladný vplyv počas posledných 12 mesiacov?“ Konkurenčný denník Expressen v piatok takisto vyhlásil G. Thunbergovú za ženu roka a informoval, že tak v hlasovaní rozhodla porota.

Študenti plánujú na 15. marca protesty pred radnicami a národnými parlamentmi vo vyše 70 krajinách vrátane Austrálie a Uruguaja a tiež Slovenska.

G. Thunbergová mala prejav pred lídrami na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose, kde im "bez servítky" porozprávala o hrozbe klimatických zmien. Povedala, že „ak sa vlády nerozhodnú konať, nemá vlastne veľmi prečo študovať, pretože ju a celú mladú generáciu nemusí čakať žiadna ružová budúcnosť“. Mladá Švédka mala príhovor aj na klimatickej konferencii OSN vlani v poľských Katoviciach.

Zoznam užívateľov Twitteru vo Švédsku ukázal, že Thunbergová má približne 233-tisíc odberateľov, takže je tretia medzi ženami. Na vrchole švédskeho zoznamu sú tamojšie popové hviezdy Zara Larssonová s 1,37 milióna odberateľov a Robyn, ktorá má 366-tisíc odberateľov.