Ruské vedenie vypracovalo plán na inváziu do Moldavska, čo by mohlo viesť k zopakovaniu scenára v ukrajinskom Donbase, píšu noviny The Times. Odvolávajú sa na ukrajinské vojenské zdroje, podľa ktorých existuje „množstvo ukazovateľov“, že v blízkej budúcnosti sa uskutoční útok na Moldavsko, bývalý sovietsky štát, ktorého armáda má len 3 250 vojakov.
„Sme presvedčení, že Kremeľ už prijal rozhodnutie zaútočiť na Moldavsko. Osud Moldavska je veľmi dôležitý. Ak Rusi začnú preberať nad ním kontrolu, budeme vojensky ľahším cieľom a ohrozenie Ukrajiny bude existenčné,“ uviedol jeden zo zdrojov. Rusi potom začnú do krajiny dodávať veľké množstvo zbraní a pokúsia sa urobiť z nej súčasť Ruska, dodal.
Úspešná operácia by následne viedla k presunu ruských jednotiek do ukrajinského čiernomorského prístavu Odesa zo západu, čím by sa otvoril nový ruský front proti Ukrajine z Moldavska.
Ciele Kremľa v Moldavsku
Britskí analytici poznamenávajú, že takáto vojenská operácia by mohla slúžiť trom cieľom: vtiahnuť časť ukrajinských síl na juhozápadné krídlo; podkopať proeurópsku politiku moldavskej vlády a zastrašiť Západ tým, že podporovanie Ukrajiny môže viesť k ďalšej destabilizácii v regióne vrátane Balkánu.
Ako uvádza agentúra Ukrinform, Rusko sa môže pokúsiť napadnúť Moldavsko okolo 9. mája, keď Rusko oslavuje Deň víťazstva. V tento deň môže prezident Vladimir Putin oznámiť uznanie nezávislosti Podnesterska, čo by viedlo k „scenáru z Donbasu“ a predstavovalo by priamu hrozbu pre územnú celistvosť Moldavska.
Presunú sa z Krymu?
Na letisku v Tiraspole, hlavnom meste neuznanej republiky Podnestersko, už badať určitú aktivitu. Rusi sa tam môžu pokúsiť presunúť svoje jednotky na lietadlách a vrtuľníkoch z ukrajinského Krymu, ktorý anektovalo Rusko, píše Ukrinform.
Odpor ukrajinských síl
Podľa neho však hodnotenia západných spravodajských služieb naznačujú, že Rusko nemá dostatočné kapacity na to, aby podniklo túto trasu bez toho, aby riskovalo zostrelenie svojich lietadiel ukrajinskou protivzdušnou obranou v Odeskej oblasti. Na presun munície a vojsk by Rusko totiž potrebovalo vytvoriť pozemný koridor z dočasne okupovanej Chersonskej oblasti cez časť Mykolajivskej oblasti a Odeskej oblasti, pričom by čelilo tvrdému odporu ukrajinských síl.