Vyjadrenie indického premiéra Naréndru Módího „nie je čas na vojnu" počas bilaterálnych rozhovorov s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na okraj samitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu zahraničné médiá označili ako oneskorené „pokarhanie" Moskvy za vojnu proti Ukrajine.

Len niekoľko hodín po týchto vyjadreniach zasadila India Putinovi ďalšiu ranu, keď hlasovala za to, aby ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mohol na budúci týždeň vystúpiť na pôde OSN. Črtá sa zmena v postoji Indie, ktorá bola doteraz opatrná v kritike Ruska, píše denník The Times of India.

Od začiatku rusko-ukrajinskej vojny  až doteraz sa Indii podarilo kráčať po tenkom lane medzi Moskvou a Washingtonom a zároveň presadzovať svoje vlastné záujmy. Premiér Módí sa snažil získať od Ruska lacnejšiu ropu a zbrane, aby krajina dokázala čeliť prípadnej agresii Pekingu pozdĺž ich spornej himalájskej hranice; a viac investícií od USA a ich spojencov, ktorí sa snažia diverzifikovať dodávateľské reťazce a obísť Čínu.

Priateľstvo „bez hraníc", ktoré začiatkom tohto roka uzavreli čínsky vodca Si Ťin-pching a Putin, však môže byť súčasťou dlhodobého strategického plánovania Indie, keďže napätie s Čínou napriek nedávnemu stiahnutiu vojsk z hraníc naďalej pretrváva.

Výroky premiéra Módího mohli naštrbiť Putinov plán zjednotiť ázijských lídrov s úmyslom budovania nového „medzinárodného poriadku", ktorého cieľom je spochybniť vplyv Západu, uvádza denník.

Kremeľ tento samit navrhol ako alternatívu k „organizáciám zameraných na Západ", a to v čase rastúceho tlaku na Moskvu v súvislosti s Ukrajinou a rastúceho hnevu Pekingu v súvislosti s podporou USA pre Taiwan.

Zatiaľ čo Si povedal zhromaždeným lídrom, že nastal čas zmeniť podobu svetového poriadku a „upustiť od hier s nulovým súčtom", Putin privítal rastúci vplyv krajín mimo Západu a odsúdil to, čo nazval „nástrojmi protekcionizmu, nezákonných sankcií a hospodárskeho egoizmu". „Rastúca úloha nových centier moci, ktoré navzájom spolupracujú... je čoraz jasnejšia," povedal Putin. The Times of India uvádza, že rétorika oboch lídrov narazila na múr počas Putinovho rozhovoru s premiérom Módím.

„Viem, že dnešná éra nie je érou vojny, a mnohokrát sme s vami telefonicky hovorili, že demokracia, diplomacia a dialóg hýbu svetom," povedal Módí.

Pre Putina bol samit pokusom ukázať, že nie je na svetovej scéne úplne izolovaný, a to v čase, keď jeho sily na Ukrajine čelia veľkým neúspechom na bojisku. Výroky premiéra Módího tento obraz vážne narušili.

Ešte pred začiatkom samitu indický veľvyslanec v Uzbekistane Manish Prabhat povedal: „India má veľmi jasno v tom, že ŠOS nie je organizáciou, ktorá by bola proti akémukoľvek inému bloku krajín alebo akejkoľvek inej krajine. ŠOS je priestorom pre konštruktívnu spoluprácu, mier a stabilitu vo svete."

Mnohí analytici sa zhodujú, že výzvou pre Indiu v nadchádzajúcich mesiacoch bude zvládnuť upadajúce vzťahy s Ruskom, pestovať rastúce väzby s USA a zároveň  sa sústrediť  na vlastné záujmy. Táto výzva si bude vyžadovať skutočne obratnú diplomaciu, uzatvára denník The Times of India.

Ďalšie dôležité správy

JB 7 Naí Dillí - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) si podáva ruku s indickým premiérom Naréndrom Módím pred ich stretnutím v Naí Dillí 6. decembra 2021. FOTO TASR/AP 

Russian President Vladimir Putin, left and Indian Prime Minister Narendra Modi greet each other before their meeting in New Delhi, India, Monday, Dec.6, 2021. (AP Photo/Manish Swarup)
Neprehliadnite

Teraz nie je čas na vojnu, povedal indický premiér Putinovi