Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí skúmajú pôvod nového druhu koronavírusu, navštívili v stredu Inštitút virológie a laboratóriá v stredočínskom meste Wu-chan, kde sa pred vyše rokom objavili jedny z prvých ohnísk nákazy. Informovala o tom agentúra AFP.

Jeden z členov tohto expertného tímu Peter Daszak pred vstupom do zariadenia uviedol, že on a jeho kolegovia sa „tešia na veľmi produktívny deň a možnosť pýtať sa na všetky otázky, o ktoré je potrebné sa zaujímať".

Práve inšpekcia wuchanského Inštitútu virológie, ktorý skúma najnebezpečnejšie choroby na svete, je podľa agentúry AFP jednou z najsledovanejších zastávok medzinárodnej skupiny expertov.

Členovia vyšetrovacieho tímu svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v ochrannom oblečení počas návštevy Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zvierat v meste Wu-chan v čínskej provincii Hubei 2. februára 2021.   Vyšetrovací tím WHO je v stredočínskom meste Wu-chan, kde v decembri 2019 zistili prvé prípady nákazy. Snaží sa tam prísť na to, ako sa nový druh koronavírusu preniesol zo zvierat na ľudí a následne usmrtil vyše dva milióny ľudí po celom svete.
Neprehliadnite

Misia WHO vo Wu-chane prebieha veľmi dobre, tvrdí jeden z jej členov

Bývalý americký prezident Donald Trump a niektorí členovia jeho administratívy totiž tvrdili, že koronavírus pochádza práve zo zmieneného zariadenia. Americké ministerstvo zahraničných niekoľko dní pred odchodom Trumpa z funkcie prezidenta uviedlo, že pracovníci tohto inštitútu predvlani ochoreli a mali príznaky pripomínajúce Covid-19, a to oveľa skôr, než sa na verejnosť dostali akékoľvek informácie o prvých prípadoch nákazy.

Čína zmienené obvinenia odmietala. V reakcii na ne zároveň uviedla, že Wu-chan bol síce miestom, kde zaznamenali prvé ohnisko nákazy, vírus však odtiaľ nemusí nevyhnutne aj pochádzať.

Vyšetrovací tím WHO už absolvoval v utorok ráno vo Wu-chane prehliadku centra pre prevenciu chorôb zvierat provincie Chu-pej. Daszak pred vstupom doň novinárom povedal, že misia pokračuje „veľmi dobre". Šéf tímu WHO okrem toho prikývol na otázku, či majú experti vo Wu-chane dostatočný prístup na všetky miesta, ktoré potrebujú navštíviť.

WA 29 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 5. októbra 2020 šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus s ochranným rúškom počas zasadnutia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou v Ženeve. Ghebreyesus v pondelok 12. októbra 2020 varoval pred návrhmi niektorých predstaviteľov, aby sa ochorenie COVID-19 nechalo voľne šíriť medzi ľuďmi v nádeji, že sa tým dosiahne tzv. kolektívna imunita. Tedros dodal, že takýto prístup by bol
Neprehliadnite

Šéf WHO kritizuje nespravodlivé prerozdelenie vakcín a uprednostňovanie mladých

Tím WHO v nedeľu navštívil trhovisko s morskými plodmi, kde hlásili jeden z prvých výskytov infekcií. V priebehu uplynulých dní bol taktiež v nemocniciach, ktoré ako prvé liečili pacientov s ochorením Covid-19.

Čína do polovice januára odmietala vpustiť tím WHO na svoje územie, vďaka čomu sa misia veľmi oneskorila. V súvislosti s misiou sa preto objavili pochybnosti, čo môžu odborníci ešte zistiť po viac ako roku od vypuknutia pandémie, približuje AFP.